NaZdravie bolo zdravé a chutné!

Niektorí študenti vedia okrem sedenia na prednáškach urobiť aj niečo efektívnejšie. Niečo, čo netrvá iba hodinu a pol. Udalosť NaZdravie bola príkladom takejto aktivity. Trojica mladých ľudí z UKF pripravila minulú stredu akciu, z ktorej sme všetci odišli o niečo zdravší alebo aspoň pripravení na zdravšiu a aktívnejšiu existenciu.

Univerzitný tvorivý ateliér sa minulú stredu 19. februára premenil na čajovňu, cvičebňu, prednáškovú miestnosť a tiež zdravý fast food. Krátko po pol jednej organizátori privítali účastníkov a symbolicky zvolali: „Na zdravie!“ Na zdravie

Prvá prednáška bola s Bohdanou Gagovou, ktorá má dlhoročnú prax v kontrole kvality mlieka a mliečnych výrobkov. Po hodine, počas ktorej nám priblížila tieto živočíšne produkty a upozornila na dôležitosť malých písmeniek na zadnej strane obalu potravín, si mohli dobrovoľníci zacvičiť so Šimonom. Na karimatke tak predviedol  jeden z organizátorov aj niečo praktické. Cvičenie Päť Tibeťanov si mohlo vyskúšať niekoľko dobrovoľníkov, ktorých presvedčili zvyšní organizátori.

Na zdravie

O tom, ako sa v Thajsku každý usmieva a Nórsko je paradoxne lacnejšie ako Slovensko

Ďalšia časť akcie bola venovaná dvojici Dorote a Lukášovi, ktorí svojimi zážitkami a príjemným spôsobom prednesu všetkých strhli do deja ich príbehov. Podelili sa o zážitky z ďalekých miest našej Zeme a dodali k nim veľmi nápadité fotografie a komentáre. Rozdali aj niekoľko rád, napríklad: „Ak stratíte odvahu, môžete si ju doliať“. Tou hlavnou však bola výzva, aby sme vyšli z našej komfortnej zóny a žili naplno! Dorotka, alebo kvetinka, ako jej hovoril Lukáš, sa priznala, že kus Thajska si chcela doniesť aj do Čiech. Keď prišla domov, začala sa na ľudí usmievať. V Thajsku je úsmev bežná vec. Žiaľ, doma s tým neuspela. Prezradili aj to, že Nórsko je veľmi drahá krajina, no paradoxne lacnejšia ako tá naša. Na konci upozornili na niekoľko organizácií, ktoré umožňujú mladým ľuďom cestovať. Pri miskách s kuskusom či ovocím ešte niekoľkým zvedavcom odpovedali súkromne na ich otázky.

Na zdravie

Odborníci radili, ako žiť zdravšie

Po workshope, počas ktorého sme si mohli vyrobiť maňušky, odštartoval prednášku sympatický Peter Pavelka. Ten pôsobí v kaskadérsko-akrobatickej skupine Team SX, je trénerom v Akademii Parkouru a Freerunu v Nitre a špecialistom na výživu. „Zdravotníctvo je dnes orientované na zisk,“ povedal a riešil s nami alternatívne zdroje, v ktorých nájdeme zdravie a energiu. Šport, zdravé stravovanie a podobne. Všetkým nám tykal, a tak som usúdila, že nás možno chce zjednotiť do jedného veľkého zdravého organizmu. Po krátkej ukážke niekoľkých cvikov sa pred oveľa väčšie publikum postavil Ján Hubinský, ktorý prešiel za 20 rokov 26 krajín. Je medzinárodný fitness profesionál, kouč životného štýlu a tiež autor a člen medzinárodnej kampane za pravdu v medicíne. Počas svojej kariéry vyliečil ľudí z niečoho, na čo podľa doktorov liek neexistuje – z rakoviny. Viete, že až 95 % výskytu tohto zákerného ochorenia je metabolického charakteru – teda príčinou stravovania? „Keď budeme jesť niečo, čo nevyzerá, ako keď to vyrástlo, máme problém,“ upozornil a dodal, „predpísané lieky sú treťou najväčšou príčinou smrti na svete.“

Na Zdravie

Na svoje si prišli i milovníci divadla

Poslednou časťou dňa bola možnosť zahliadnuť jednu z najnovších hier študentského divadla VYDI s názvom Dišputa Verejná. Tí, ktorí si počas programu dopredu rezervovali miesto na predstavenie, sa mohli pozrieť na to, ako si dnes mladí hľadajú lásku alebo prečo ju nenájdu.

autorka: Ľubica Račeková
foto: Andrej Galica

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.