Červená pre život v akcii

Červená skupinka študentov záchranárstva s radosťou vítala každého, kto prišiel priložiť ruku k dielu, a to doslovne – skrz darovanie krvi. Možnosť darovať kúsok seba využilo v utorok 25. februára až 54 darcov. Z nich 18 študentov darovalo krv po prvý raz.

 

"Červená skupinka" študentov s radosťou vítala každého, kto sa rozhodol priložiť ruku k dielu
“Červená skupinka” študentov s radosťou vítala každého, kto sa rozhodol priložiť ruku k dielu

Katedra klinických disciplín a urgentnej medicíny v spolupráci s Národnou transfúznou službou organizovala už 3. ročník Valentínskej kvapky krvi na UKF.  Možnosť darovať krv v priestoroch školy majú študenti dva razy do roka. Vo februári počas Valentínskej kvapky a v októbri pri príležitosti Študentskej kvapky krvi.

Darcovia krvi pri vypĺňaní dotazníka
Darcovia krvi pri vypĺňaní dotazníka

Veľa študentov bolo priamo z fakulty sociálnych vied a zdravotníctva, ale prišli i darcovia z ostatných fakúlt. Samotnému darovaniu predchádzalo vyplnenie rozsiahleho dotazníka a odobratie vzorky krvi na rýchle vyšetrenie. Pokiaľ boli výsledky v norme, prebehol odber približne 400 ml krvi do sterilných odberových vakov. Po splnení všetkých podmienok nasledoval samotný odber.

Cervena pre zivot v akcii 3.

Na chodbe vládla príjemná atmosféra. Skupinka študentov záchranárstva veselo diskutovala pri vypĺňaní dotazníkov. „Je to forma pomoci,“ odpovedá jedna z nich na našu otázku, prečo prišla darovať krv, „chodím darovať krv už od osemnástich rokov, tentoraz je to šiestykrát, ale dva razy sa odber neuskutočnil“.

V miestnosti, kde prebiehal samotný odber, bola nálada tiež veselá, uvoľnená. „Keď môžem urobiť dobrú vec, tak prečo nie?“ s úsmevom konštatuje študentka z filozofickej fakulty. „Darujem krv po prvý raz, doteraz sa mi nedalo, tak som rada, že už mám tú možnosť,“ hovorí ďalšia darkyňa.

Vďaka všetkým, ktorí priložili ruku. Ste povzbudením i pre ostatných. V októbri sa vidíme zas!

autorka: Zuzana Vandáková
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.