Kedy to budeme robiť? Zajtra!

Nestíham. Nestíham termíny, nestíham autobusy a dokonca ani uzávierky. Mám málo času a veľmi veľa povinností. Ráno musím vstať, urobiť si raňajky, zapnúť si internet, ísť do školy, ísť na obed a znovu do školy, znovu si zapnúť internet, navečerať sa, zapnúť si internet, zapnúť si internet…

Je úplne zrejmé, že celé dni mám na práci dôležité veci. Ako mám popri tom všetkom stíhať ešte nejaké iné hlúposti?

Situácia sa opakuje každý deň, a to len s miernymi obmenami. Zatiaľ čo by som mala písať bakalárku a robiť si úlohy do školy, sedím na nete, prezerám si videá a obrázky a poctivo prokrastinujem.

prokrastinácia

Odkladám úlohy na zajtra, pozajtra, na potom. Scrollujem Facebook stokrát denne a v noci si ľahnem do postele s pocitom priam neskutočnej únavy. Znovu si opakujem, že zajtra sa začnem učiť, písať bakalárku, venovať sa novým a zaujímavým aktivitám. Zaspávam s dobrým pocitom a ráno s oveľa lepším pocitom vstávam, zapínam wifi na mobile a utekám na Facebook. Plánované aktivity som zakutrala do priečinka POTOM. Tento priečinok je veľmi zvláštne miesto. Všetky úlohy či termíny sa v ňom neustále zhromažďujú, zostávajú tam a bez výstrahy sa zrazu zjavia v tom nesprávnom momente. Má tento priečinok každý alebo len ja? Aj by som sa na túto otázku niekoho opýtala, ale to má ešte čas.

Znovu premýšľam, ako sa mám k niečomu prinútiť. A tak sa dostávam aspoň k tomu, aby som získala nejaké informácie o spomínanej prokrastinácii. Zisťujem, že mám psychický problém. Týka sa neustáleho prekladania povinností na neskôr. Vraj si to nemám zamieňať s lenivosťou. Postihuje množstvo vysokoškolákov a najčastejšia veta z úst pravého prokrastinátora znie:

Pod tlakom podávam najlepší výkon!

„Ale ja naozaj pod tlakom podávam tie najlepšie výkony!“ zaznieva v mojej hlave. Nuž, diagnózu by sme aj mali. A existuje aj nejaká liečba? Na internete sa dá určite nájsť množstvo trikov a tipov. Na tipy a triky zabudnem po tom, čo nájdem vtipné obrázky o chlapskej logike. Prezriem si ich asi päť miliónov a radšej už idem spať. Som totiž unavená. Veď aj zajtra je deň a môžem niečo robiť…

Procrastination_Yellow

Je 28. február. Už je to len niečo vyše mesiaca, kým musím odovzdať svoju bakalárku. Knihy z knižnice ležia na stole, notebook zapnutý a moje prsty behajú po klávesnici. Len škoda, že odpisujem všetkým kamošom a dokument s názvom Bakalárska práca obsahuje až nula slov! Ešte dnes si teda oddýchnem a potom to už budem písať. Veď tak napísať tridsať strán, to pre mňa vôbec nie je žiadny problém.

Je 1. marec a počet slov v mojom naozaj obsiahlom dokumente sa vôbec nezmenil. Dnes už musím niečo napísať, fakt musím. A tak si urobím kávu, otvorím nový dokument a píšem o tom, čo mi ide najlepšie, teda o prokrastinácii. Ale už sa mi nechce, dokončím to až zajtra…

ilustrácie: gr8.sk, dev.petercook.com
autorka: Lenka Varchoľaková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.