Kinopremiéry 2014: Marec

Filmový marec v našich kinách ponúka hneď niekoľko pozoruhodných a žánrovo odlišných snímok. Začiatkom mesiaca sa do kín prebojuje akčné, do obdobia antického Grécka zasadené, pokračovanie blokbasteru s názvom 300, pre romantikov si zas francúzski tvorcovia pripravili novú a vizuálne okúzľujúcu verziu klasiky s názvom Kráska a zviera. Spike Jonze prichádza s romantickou sci-fi drámou Ona, ktorá je nominovaná na Oscara, a Darren Aronofsky divákov ohromí výpravne spracovaným biblickým príbehom o potope sveta s názvom Noe.

300: Rise of an Empire (300: Vzostup impéria)

300-rise-of-an-empire-movie-poster-12

2014, Akčný / Dráma / Vojnový

Réžia: Noam Murro
Hrajú: Lena Headey, Eva Green, Rodrigo Santoro, Sullivan Stapleton, David Wenham, Hans Matheson, Jack O´Connell
Štúdio: Warner Bros. Pictures
Distribútor: Continental

Zack Snyder (Muž z ocele – 2013), ktorý v roku 2006 nakrútil úspešný hit s názvom 300, rozprávajúci o spartskom kráľovi Leónidovi a jeho 300 verných bojovníkoch, bojujúcich proti mnohonásobnej presile Peržanov, sa v producentskom kresle opäť vracia do krvavého sveta antického Grécka.

Pokračovanie epickej ságy podľa nového komiksového románu Franka Millera s názvom Xerxes je podané úchvatným vizuálnym spôsobom na štýl spomenutej snímky 300. Pokračovanie sa presúva na nové bojisko – na more, kde grécky generál Themistokles, usilujúci sa o zjednotenie celého Grécka, vedie boj rozvracajúci vývoj vojny, ktorá doposiaľ prebiehala. Themistokles čelí masívnej invázii perzskej armády vedenej božským Xerxom a Artemisiou, pomstychtivou veliteľkou perzského loďstva.

Film vznikol v réžii neznámeho izraelského režiséra Noama Murra (Samotár – 2008). Omnoho významnejšie je herecké zoskupenie na čele s Rodrigom Santorom (Konečná – 2012), ktorý si zahral boha Xerxa a s Evou Green (Temné tiene – 2012) v úlohe Artemisie. Lena Headey (Hra o tróny – 2011) opäť stvárni spartskú kráľovnú Gorgo a Sullivan Stapleton (Lovci gangstrov – 2013) sa predstaví ako grécky generál Themistokles.

V kinách od: 6. 3. 2014

La Belle et la bête (Kráska a zviera)la_belle_and_la_bete_ver3_xlg

2014, Fantasy / Romantický / Triler

Réžia: Christophe Gans
Hrajú: Léa Seydoux, Eduardo Noriega, Vincent Cassel, André Dussollier, Audrey Lamy
Štúdio: Pathé
Distribútor: Continental

Pod záštitou Christopheho Gansa (Silent Hill – 2006) ožíva slávna klasika a nová filmová verzia známeho príbehu o láske, túžbe a nenávisti. Francúzski tvorcovia pritom vychádzajú z pôvodnej a doteraz nepublikovanej verzie príbehu z roku 1740 od Madame de Villeneuve. V roku 1760 vyšla skrátená verzia, ktorou sa inšpirovali doteraz všetky známe filmové adaptácie.

V úlohe Krásky sa predstaví Léa Seydoux (Mission: Impossible – Ghost Protocol – 2011) a v roli Zvieraťa zažiari filmová hviezda Vincent Cassel (Verejný nepriateľ č. 1 – 2008). Samotné trailery napovedajú, že sa môžeme tešiť na vizuálne odzbrojujúci film plný farieb, poetiky a obrazovej estetiky.

Píše sa rok 1810. Zámožný kupec, žijúci v hojnosti a bohatstve, jedného dňa príde o všetko a musí opustiť mesto aj so svojimi šiestimi deťmi. Medzi nimi je aj pôvabná Bella, najmladšia dcéra plná radosti a života. Pri jednej z úmorných dlhých ciest kupec objaví nádherné kráľovstvo Zvieraťa, ktoré ho odsúdi na smrť za krádež ruže. Bella, viniac sa za nešťastný osud rodiny, chce obetovať svoj život výmenou za otca. Na zámku ju však nečaká smrť, ale život plný kúziel, radosti a melanchólie.

Každý večer sa Kráska pripojí k Zvieraťu, aby sa spolu navečerali, postupne spoznávajú jeden druhého a učia sa vzájomnej dôvere. V noci sa Kráske snívajú úryvky zo života Zvieraťa a odhaľujú tragický príbeh, z ktorého vyplýva, že toto osamelé a divoké Zviera bolo kedysi princom. Vyslobodí nakoniec Zviera od zlého kúzla a objaví naozajstnú lásku?

 V kinách od: 13. 3. 2014

her_xlgHer (Ona)

2013, Sci-fi / Romantický / Dráma

Réžia: Spike Jonze

Hrajú: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde, Sam Jaeger

Štúdio: Warner Bros. Pictures

Distribútor: ITAFilm

Dej filmu sa odohráva v Los Angeles v neďalekej budúcnosti. Theodore je komplikovaný a citlivý spisovateľ, ktorý sa nevie spamätať z rozvodu so svojou ženou. Nemá záujem o žiadny vzťah a jeho jedinou kamarátkou je Amy. So zlomeným srdcom sa však začne zaujímať o nový operačný systém, o ktorom jeho výrobca tvrdí, že predstavuje unikátnu a intuitívnu bytosť, ktorá má vyhovieť každej jeho požiadavke.

Po jeho nainštalovaní sa zoznamuje so Samanthou, umelou inteligenciou s milým ženským hlasom. Má zaujímavé postrehy, je citlivá a prekvapivo vtipná. Ako jej požiadavky a potreby rastú zároveň s tými jeho, mení sa ich priateľstvo v skutočnú vzájomnú lásku.

Spike Jonze (Adaptácia – 2002), ktorý patrí medzi najvýznamnejších tvorcov hudobných klipov, sa na filme podieľal režijne aj scenáristicky. Snímka už stihla zozbierať množstvo filmových cien, pričom Los Angeles Film Critics Association (LAFCA) ju spolu so sci-fi trilerom Gravitácia (2013) vyhlásila za najlepšie filmy roku 2013. Film je tiež nominovaný na Oscara vo viacerých kategóriách, vrátane za najlepší film roku.

Nevyrovnaného spisovateľa si zahral Joaquin Phoenix, ktorý sa preslávil v historickom trháku Gladiátor (2001) či v roli speváka Johnnyho Casha v životopisnej dráme Walk the Line (2005). V úlohe umelej bytosti uvidíme Scarlett Johansson, známu z filmov Avengers: Pomstitelia (2012) a Ostrov (2005).

 V kinách od: 27. 3. 2014

Noah (Noe)Noah-2014-Movie-Poster

2014, Dráma / Fantasy

Réžia: Darren Aronofsky
Hrajú: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Logan Lerman, Douglas Booth, Emma Watson, Ray Winstone, Anthony Hopkins
Štúdio: Paramount Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

,,Ten príbeh je o konci sveta a o druhej najslávnejšej lodi v histórii hneď po Titanicu. Preto nechápem, že ho ešte nikto nenakrútil ako klasický celovečerný film,“ tvrdí o svojom novom filmovom počine Darren Aronofsky.

Tento výnimočný režisér a tvorca osobitých psychologických (Čierna labuť – 2010) a filozofických (Fontána – 2006) skvostov sa tentoraz podujal na nakrútenie veľkého výpravného trháku s bohatou hollywoodskou produkciou. Postavou Noeho bol podľa vlastných slov fascinovaný už odmalička, pretože ho vnímal ako temný a komplikovaný charakter.

V hlavných úlohách sa predstaví unikátna filmová zostava, počínajúc Russellom Croweom v úlohe Noeho, ktorý má na svojom konte snímky ako Gladiátor (2000) či muzikál Bedári (2012). Rola jeho manželky pripadla Jennifer Connelly (Dom z piesku a hmly – 2003). Obaja si už manželský pár zahrali v strhujúcej životopisnej dráme o matematikovi a schizofrenikovi Johnovi Nashovi s názvom Čistá duša (2001).

Znepokojivá vízia smrtiacej záplavy prenasleduje Noema v snoch stále častejšie. Zem sa ocitla na okraji priepasti, kam ju zaviedla ľudská rasa. Najvyšší sa rozhodol pre úplne nový začiatok v podobe gigantickej potopy a pre obnovu ľudského druhu si vybral práve Noema a jeho početnú rodinu. A pretože Noe vie, že skaza príde s vodou, začne stavať archu, obriu loď, na ktorej by sa on i jeho rodina zachránila.

V priebehu stavby čelí nielen nedostatku času, vlastným pochybnostiam, obavám svojich blízkych, ale aj otvorenej nenávisti súkmeňovcov v čele s krutým potomkom slávneho bratovraha Kaina. Okrem toho musia na palubu prizvať aj zástupcov všetkých živočíšnych druhov, aby život na ,,novej“ Zemi mohol byť úplný.

 V kinách od: 27. 3. 2014

 autorka: Mária Pánisová
foto: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.