Prišiel som, uvidel som a na chvíľu sa stal hercom

Pod pojmom kreativita alebo umenie si väčšina z nás predstaví nadaných umelcov s trochu dlhšími vlasmi a hĺbavými myšlienkami. Čo ak títo umelci nestoja len na divadelných doskách, ale sedia aj v hľadisku medzi nami? Aj o tom sa presvedčili mnohí hostia improligy s názvom Multi kulti free jam. Tá premenila divákov na umelcov a vtiahla ich nielen do víru umenia, ale aj na javisko.

Multi, ale aj kulti improligu zorganizoval Mates Lukáč v spolupráci s inštitútom Iuventa a KomPraxom. „Chcel som usporiadať niečo pre mladých, na mieste, kde sa budú zabávať, ukážu a možno aj objavia v sebe niečo nové,“ vysvetľuje autor projektu.

Pri vstupe do priestorov Univerzitného tvorivého ateliéru každý z divákov napísal námet na hereckú  improvizáciu. Potom sa mohli všetci pohodlne usadiť a na začiatok si vychutnať príjemnú hudbu. S nástrojom, či bez sa mohol každý posadiť na javisko a „zajammovať“ si v spoločnosti iných hudobníkov. Po úvodnom privítaní, nastal čas na občerstvenie, po ktorom nasledovala ďalšia zmes hudobných tónov. Hudbu ozvláštnilo najprv biele plátno, neskôr prichádzajúce maliarky. Prvou z nich bola nadaná slovinská umelkyňa Petra Ploj, ktorá sa zaoberá intuitívnou maľbou. Druhou bola slovenská umelkyňa Henrieta Rojková žijúca v Nitre. Spoločne začali zapĺňať biele plátno farbami, vlastnými pocitmi a dojmami z publika.

Keď ožilo plátno spolu so slovom a hudbou, prišiel na rad čas pre hercov-nehercov. Divadelná improliga v sebe zahŕňala dve časti. V prvej boli dobrovoľní herci rozdelení do troch tímov. Ich úlohou bolo stvárniť námety, ktoré vymysleli diváci. Nechýbali ani zásahy z publika, ktoré riadilo priebeh vystúpenia a zadávalo hercom nálady. V druhej časti si herci zahrali podľa vybraných pasáží z rôznych kníh, znovu pod taktovkou publika.

Posledná časť impoligy pod názvom slampoetry prilákala na pódium dvoch poetov. Jeden z nich poskytol návod ako zbaliť dievča, zatiaľ čo druhý vyzval do spolupráce hudobníkov a privolal na pódium aj všetkých divákov. Spoločné zakončenie večera plného improvizácie napokon spojilo na javisku všetkých zúčastnených.

Organizátor Mates Lukáč, študent kulturológie na UKF, dodáva:

„Veľmi ma potešila účasť a nálada zúčastnených. Na začiatku som mal som obavy z toho, že sa na improvizácie nikto neprihlási. Ale tieto obavy sa rozplynuli hneď po tom, ako sa diváci prirodzene zapájali. Boli odvážni a kreatívni, čo ma veľmi potešilo. V budúcnosti by som rád prišiel s niečím podobným a dúfam, že zábava bude ešte lepšia!“

autorka: Lenka Varchoľaková
foto: brankyphoto.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.