Kostol svätého Michala Archanjela

Najznámejšie dominanty Nitry – hrad či sochu Corgoňa sme vám už na stránkach nášho časopisu predstavili. Teraz sme sa rozhodli dať vám do povedomia ďalšiu dôležitú nitriansku pamiatku. Tou je Kostol svätého Michala Archanjela, inak nazývaný aj Dražovský kostolík.

Nad Dražovcami, mestskou časťou Nitry, sa týči malý románsky kostolík, ktorý si môžeme pamätať z 50-korunovej bankovky. Tento kostol je významnou historickou pamiatkou, pretože jeho vznik sa datuje do 11. storočia. Počas rokov, ktoré si už Kostol svätého Michala Archanjela „odžil“, prešiel mnohými zmenami, vďaka čomu je obrovským zdrojom obrazov z histórie. V okolí kostolíka a tiež i na kopci, kde stojí, prebehlo niekoľko dôležitých archeologických výskumov. Kostolík archeológov nesklamal pri žiadnom realizovanom výskume a vždy im ponúkol zaujímavé nálezy. Historickým výskumníkom sa doteraz podarilo objaviť okolo 392 hrobov z 11. až 17. storočia.

apsida.sk

Mýtické miesto

Pre svoj vzhľad, vek a nepochybne aj miesto, na ktorom sa táto sakrálna stavba týči, púta Dražovský kostolík pozornosť ľudí už oddávna. Práve preto sa s touto stavbou spája nejedna legenda. Medzi obyvateľmi Dražoviec je najznámejším mýtom práve ten, ktorý hovorí o zjavení Panny Márie. Kostolníkovi sa jedného dňa pri upratovaní kostola zjavila obrovská žiara. V tejto žiare si muž všimol Pannu Máriu držiacu dieťatko. Žena sa i s dieťaťom objavovala na mieste oltára ešte veľmi dlho, čo si dedinčania nevedeli vôbec vysvetliť. Až jedného dňa si pastier, ktorý pásol svoje stádo kúsok pri kostolíku, všimol, že Mária sa opäť zjavila a smutne ukazovala na staré a zničené steny kostolíka. Dedinčania preto ihneď kostolík dôkladne zrekonštruovali a starajú sa oň dodnes.

Kostol svätého Michala Archanjela (mojanitra.sk)

Nezažiješ, neuvidíš…

Krásny výhľad, ticho, pokoj a romantika. Aj to ponúka okrem histórie a príjemnej prechádzky Kostol svätého Michala Archanjela. A ak náhodou nepatríte k milovníkom dlhších prechádzok, stačí nasadnúť na MHD číslo 2 alebo 4 a jednoducho sa do mestskej časti Dražovce zviezť. Prajeme krásny výlet!

autorka: Kristína Dojčánová
foto: mojanitra.sk, apsida.sk

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.