Pavol Rajtar: „Hokej je moja celoživotná láska“

V dotyku s médiami. Tak sa volá cyklus workshopov, v ktorom katedra žurnalistiky pravidelne sprostredkúva stretnutie študentov so zástupcami médií na Slovensku. Na jednu z týchto besied prijal pozvanie i úspešný absolvent našej univerzity a súčasný šéfredaktor športového servera hokejportal.net Pavol Rajtar. Pri tejto príležitosti si spolu s Občasom nečasom zaspomínal na svoje študentské časy a prezradil aj to, ako zvláda komentovanie športových zápasov i vedenie úspešného portálu.

Šéfredaktor internetového portálu hokejportal.net Pavol Rajtar
Šéfredaktor internetového portálu hokejportal.net Pavol Rajtar

Dnes sa po rokoch vraciate na svoju alma mater ako mentor budúcich novinárov. Aký je to pocit byť na druhom brehu rieky?

Pozvanie od katedry ma veľmi potešilo, rád sa vraciam na miesta, skadiaľ mám dobré spomienky. Išlo o moju prvú besedu, preto som zo začiatku pociťoval miernu nervozitu, ktorá sa však postupne vytratila. Z workshopu si odnášam veľmi príjemný zážitok. Som rád, že som mohol začínajúcim žurnalistom odovzdať aké-také posolstvo.

Ste úspešným absolventom katedry žurnalistiky. Akým ste boli študentom? Boli ste ten typ, čo si užíva študentský život plnými dúškami, alebo ste po nociach usilovne študovali?

Nemôžem povedať, že som bol vyslovený „flákač“ alebo jednotkár. Išiel som zlatou strednou cestou. Známky pre mňa neboli dôležité, skúšky som posudzoval podľa toho, či som nimi prešiel, alebo nie. Tým je asi povedané všetko. (smiech)

Čo vás lákalo na štúdiu novinárčiny?

Počas gymnaziálneho štúdia mi slovenčina ako-tak išla, na vysokej to už bolo, samozrejme, o poznanie horšie. Okrem toho ma bavilo písať slohy, pravidelne som vyhrával recitátorské súťaže, hrával som i v školskom divadle. Lepšia možnosť ako štúdium žurnalistiky mi v tej chvíli nenapadla.

Mali ste už od začiatku jasno, že sa chcete venovať športovej žurnalistike?

Vedel som to už od druhého ročníka na gymnáziu. Hokeju som sa dlhodobo venoval, je to moja celoživotná láska. V mojej práci sa spája to, v čom som dobrý, s tým, čo ma baví.

hokejportal.net

Okrem vedenia úspešného hokejového portálu sa venujete komentovaniu športových prenosov.

Mal som naozaj šťastie. Prostredníctvom Hokejportalu som sa dostal k tým správnym ľuďom. Moja komentátorská kariéra sa začala ešte keď som bol druhákom na vysokej škole. Vtedy som v jednej regionálnej televízii komentoval reláciu Od modrej, ktorá bola asi dvadsaťminútovým zostrihom zo športových podujatí. Neskôr som sa venoval komentovaniu hokejbalovej ligy. Momentálne ma môžete „počuť“ v televízii Slovak Sport, kde komentujem zápasy NHL. Komentujem väčšinou v noci, takže je to veľmi náročná práca. Napriek tomu ma však napĺňa najviac.

Byť novinárom je časovo náročné povolanie. Máte popri šéfovaní úspešného portálu a komentovaní športových zápasov čas aj na vlastný život?

Možno sa to nezdá, ale šéfredaktorstvo nie je až tak časovo náročné, v práci trávim asi 5-6 hodín denne. Mesačne napíšem v priemere štyridsať článkov, práca na jednom mi zaberie zhruba dve hodiny. Okrem toho sa môj pracovný čas skladá z prerozdeľovania článkov, redakčnej porady a podobne. Keď komentujem, je to ťažšie, no dá sa to zvládnuť. Všetko spočíva v správnej organizácii času.

Pavol Rajtar odpovedal na otázky študentov v rámci cyklu workshopow V dotyku s médiami
Pavol Rajtar zodpovedal všetky otázky študentov v rámci cyklu workshopow V dotyku s médiami

Katedry žurnalistky každoročne produkujú množstvo novinárov, preto preraziť v mediálnom svete je naozaj ťažké. Prezradíte nám váš recept na úspech?

(smiech) Neviem, či som ten správny človek. Mal som naozaj veľké šťastie. Do Hokejportalu som prišiel ako prvák, keď sa server ešte len rozbiehal. Získať zaujímavú a dobre platenú prácu je v dnešnom svete naozaj ťažké. Preto je dobré, keď sa študent popri škole venuje práci v novinách, v televízii či v inom médiu, nehľadiac na peniaze či kvalitu média. Podstatné je, aby mal za sebou nejakú históriu. Tiež sa môže stať, podobne ako aj mne, že sa s odstupom času stane interným zamestnancom média, v ktorom pracoval za študentských čias.

autorka: Tatiana Uličná
foto: Lucia Poláková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.