Realita verzus komédia

Tento rok vysokoškolské divadlo VYDI milovníkom divadla prinieslo dve autorské hry režisérok Lucie Valkovej, študentky kulturológie, a Martiny Doričovej, doktorandky na katedry kulturológie.

 Človek – stroj

Po minuloročnom Petrovi a Lucii sa nám Lucia Valková opäť predstavila s vlastnou hrou Človek – stroj. Táto inscenácia prináša krutý, ale realistický pohľad na dnešnú uponáhľanú spoločnosť prevažne mladých a až priveľmi ambicióznych ľudí.

Ide o mladú študentku, Karin, ktorá sa snaží presadiť v práci a popritom zabúda na dôležitú vec, akou sú priatelia. Neuvedomuje si, že stráca nielen priateľov, ale aj svoju lásku Viktora. K tomu všetkému sa pridá zlý vzťah s matkou, priveľká žiadostivosť a človek – stroj je na svete. „Premotivovanú“ Karin postretne tragédia jej priateľky Zory, ktorá spácha samovraždu. Otvorí táto udalosť hlavnej postave oči, alebo ostane zaslepená vlastnou ctižiadostivosťou?

Človek- stroj
Človek- stroj

 Dišputa verejná (o princovi a koňovi)

Druhá hra má názov Dišputa verejná (o princovi a koňovi). Už názov hry nám prezrádza, o aký žáner ide. Táto komédia  je „návodom“, ako si uloviť chlapa. Alebo nie?

Režisérka Martina Doričová vám taktiež prináša rozdielny pohľad mužov a žien na svet a hlavne na lásku. Celú hru uvádza egoistická, jemne feministická a afektovaná moderátorka Zuzana alebo alternantka Alžbeta. Komentuje osudy troch dievčat. Mená postáv sa menia v závislosti od herečiek, ktoré ich hrajú.

Prvá je neustály „snílek“, hanblivá, trošku zakríknutá Barbora. Druhé dievča sa volá Veronika. Je obľúbená, usmievavá, no bezhlavo zamilovaná do fešáka, ktorého jej preberie realistická mrcha Alžbeta alebo alternantka Zuzka.

V hre sa ohrejú traja sekundanti, ktorí sú však pod papučou moderátorky. Všetky tieto ingrediencie vytvárajú skvelé podmienky pre vznik komédie, po ktorej odídete s úsmevom na perách.

Dišputa verejná
Dišputa verejná

 Už túto stredu

Obidve predstavenie môžete vidieť v stredu (26. marca 2014) o 18.00 hod. na festivale Amateur Art Fest v priestoroch UTA (Univerzitný tvorivý ateliér na „Božene“).

 O 18.00 hod. sa vám predstavia herci z Človek – stroj a približne o 19.00 hod. sa môžete tešiť na Dišputu verejnú.  Tieto predstavenia sú diametrálne odlišné. Prvé predstavenie vás donúti zamyslieť sa a počas druhého sa budete smiať alebo minimálne usmievať. Divadlo je o živote a život je o tom, že raz si hore a raz dole.

Keďže organizátori (katedra kultorológie) vedia, ako to s peňaženkou študentov chodí, vstup na predstavenia je ZADARMO. Preto si nenechajte ujsť príležitosť „nasýtiť sa“ kultúrou.

autorka: Kristína Holá
foto: archív divadla VYDI

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.