Túlavé topánky s Občasom nečasom

Ako už býva už zvykom, že katedra zoológie a antropológie každý rok ponúka množstvo exkurzií pre študentov, výnimkou nie je ani tento rok. Začiatkom marca 2014 zorganizovala katedra sedemdňový odborno-vzdelávací program nielen pre študentov UKF. Ich túlavé topánky tentoraz smerovali do Francúzska a nechýbali sme tam ani my.

 Program netvorili len bežné turistické atrakcie. Nenavštívili sme len samotný Paríž, ktorý je považovaný za mesto módy a lásky, ale aj vinársku oblasť Champagne či Remeš. Champagne nám ukázal všetky svoje tajomstvá a upútal najmä priaznivcov kvalitného šampanského. Zúčastnili sme sa prehliadky pivníc známeho francúzskeho výrobcu vín – Merciera. Mohli sme nahliadnuť na celý proces výroby vína, od jeho zberu až po fľaškovanie a na konci prehliadky nechýbala ani degustácia pravého francúzskeho vína.
V Remeši pozornosť turistov lákala slávna Katedrála Notre – Dame de Reims, v ktorej bolo korunovaných až 32 francúzskych kráľov.

katedrala v remesi

 Neodolateľný Paríž

Ďalšie dni patrili hlavnému mestu Francúzska – Parížu. Pohrebná katedrála francúzskych kráľov a ich rodinných príslušníkov Saint Denis bola jednou zo zastávok na ceste za poznaním. Prechádzka okolo parížskej opery a Moulin Rougeu – svetoznámeho kabaretu, kde sa zrodil kankán a spievali tu známe osobnosti ako Frank Sinatra a Edith Piaf, až do umeleckej štvrti Montmartre, kde na zúčastnených čakala prehliadka Baziliky Sacre Coeure. Pohladením pre dušu bola prechádzka po krásnom a rozľahlom cintoríne Cimetiére de Montmartre, ktorý je obklopený alejou stromov a odpočíva tu nejedna známa osobnosť ako Oscar Wilde, Honore de Balzac či Edith Piaf.

Tu odpočíva slávny spisovateľ Oscar Wilde, autor knihy Portrét Doriana Graya
Tu odpočíva slávny spisovateľ Oscar Wilde, autor knihy Portrét Doriana Graya

Ak raz zavítate do Paríža a ste milovníkom umenia, určite neprehliadnite preslávené parížske múzeum Musée D ´Orsay s umeleckými skvostami impresionistov či postmodernistov v bývalej budove železničnej stanice.
Výstup na Eiffelovu vežu a plavba po Seine sú neodmysliteľne tie pravé atrakcie Paríža, ktoré nevynechá žiadny správny turista.

Paríž (2)

Slávny Leonardo a jeho Mona Lisa

To však nie je ani zďaleka všetko, čo na vás v Paríži čaká. Prehliadka prírodovedného múzea Musée National d´Historie naturelle, návšteva múzea Louvre – Musée du Louvre, ktorý nepreslávil len známy román, ale i originál obrazu od talianskeho renesančného umelca Leonarda da Vinciho – Mona Lisa.

Nevynechali sme ani prechádzku po Luxemburgských záhradách v Latiskej štvrti a okolo brán najstaršej francúzskej univerzity Sorbony či Víťazného oblúka. Na svetoznámom bulvári Champs – Elysees sme strávili posledné chvíle pri nakupovaní suvenírov a obdivovaní Parížanov.

Moulin rouge
Moulin rouge

Za zážitkami s katedrou zoológie a antropológie

Katedra zoológie a antropológie podobné podujatia organizuje často, preto stačí sledovať novinky a o skvelé zážitky spojené s rozšírením vedomostí máte postarané. Tak na čo ešte čakáte?

autorka: Adriana Antolová
foto: Viktória Fukáčová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.