Terézia Moravčíková – samouk, ktorý z vás urobí Snehulienku

Študuje psychológiu, no čaruje s vlasmi ako kúzelník. Nikdy nebola na kurze, no predsa líči ako profesionál. Študenta UKF Terézia Moravčíková je samouk. Ale keď s vami skončí, nemusíte sa hanbiť postaviť sa hoci aj k Snehulienke.

Terézia Moravčíková pri svojej práci
Terézia Moravčíková pri svojej práci

 Možno práve preto, že nechodila po kurzoch, si Terka dokonale vycibrila svoj individuálny štýl. Je ideálnym príkladom pre ľudí, pretože jasne demonštruje, že ak človeka Terézia Moravčíková BEZ POPISKUniečo baví a tvrdo na sebe pracuje, môže byť úspešným. Navyše, jej skromnosť je sympatická a úsmev nákazlivý.

Rozhodla sa pre štúdium na fakulte sociálnych vied a zdravotníctva, no už v detstve sa v nej skrýval malý umelec. Abstraktné maľby zdobili takmer všetko, na čo sa dalo kresliť. „Potom som začala chodiť na gymnázium a tam som výtvarnú výchovu ani nič podobné nemala, tak som to umenie pretransformovala na seba. Začala som sa líčiť,“ hovorí Terka. Mladá kočka, ktorá sa chce páčiť, aj to bola Terka v pätnástich.

Použiť vhodnú kombináciu farieb alebo niečo vytieňovať jej nerobilo problém. Z obyčajného denného rituálu sa stala záľuba a jej prvé obete – kamarátky – vystriedali naozajstné zákazníčky. „Najprv som líčila za čokolády a za fľaše vína, no a zrazu tých kamarátok bolo viac a viac. Teší ma ale to, že každým líčením sa človek zdokonaľuje,“ hodnotí svoje prvé „kšefty“ Terka, ktorá sa líčeniu venuje už sedem rokov.

Terézia Moravčíková BEZ POPISKU (2)

Multifunkčnosť jej líčení je zrejmá. Na požiadanie vie vytvoriť make-up na svadbu, stužkovú, rodinnú oslavu alebo aj na Halloween. A aby to mali jej klienti naozaj dva v jednom, začala aj s česaním.

Terézia Moravčíková aj bez odborného kurzu líči ako profesionál
Terézia Moravčíková aj bez odborného kurzu líči ako profesionál

Aj keď sa tvorbe účesov venuje len pár rokov, ak chce byť človek dobrý, musí sa neustále učiť. Sledovaním inštrumentálnych videí sa človek naučí techniku, no inšpiráciu musí čerpať inde: „Tie trendy sa na internete v podstate nemenia, je to také jednotné a ja mám svoj štýl. Samozrejme, pokiaľ ide o abstrakciu, tak tam je väčšia voľnosť.“ Vo svojskej línii kope Terku múza i v oblasti účesov. Podľa jej slov je málo kaderníkov, ktorí robia také účesy ako ona. „Mám rada hladké účesy. Samozrejme, aj extravagantné, ale stále sa snažím vyjsť z konkrétnej klientky, na akú príležitosť sa chystá, aký má typ tváre a aké má vlasy,“ priznáva Terka a dodáva, že má averziu na požiadavku, aby vytvorila účes z vlasov natočených nabok. Preto niekedy musí svoju zákazníčku od účesu odhovoriť, no inokedy vychádza práve z jej predstavy. A po rokoch skúseností nám Terka prezradila aj tajomstvo: študentky stredných škôl nemajú veľmi vkus na účesy. Takže vysokoškoláčky si môžu vydýchnuť – sú to Terkine časté „obete“, z ktorých robí princezné, a účes, ktorý si vyberú, nekritizuje.

U Terky to máte dva v jednom - nalíči a zároveň aj učeše
U Terky to máte dva v jednom – nalíči a zároveň aj učeše

Po rokoch zlepšovania seba samej Terka dosiahla aj niekoľko významných úspechov. Prihlásila sa do súťaže, do ktorej sa mohli zapojiť aj profesionáli, a dostala sa do celoslovenského finále medzi štrnástich najlepších vizážistov. Medzi finalistami bola jedinou, ktorá nikdy nebola na žiadnom kurze alebo školení. Jej posledným úspechom bola výhra v súťaži, ktorú usporiadal Terkin vzor – Lukáš Kimlička. Tu vyhrala v kategórii „Laik“ a čaká ju stretnutie s Lukášom, ktorý jej urobí profesionálny make-up i fotenie.

autorka: Andrea Janovská
foto: archív T. Moravčíkovej

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.