Kde nielen vajcia a klobása radosť rozdávajú

Každý utorok patrí Svätoplukovo námestie v Nitre opäť farmárskym trhom. Tie sa od októbra do decembra minulého roka konali prvýkrát a mali úspech. Čerstvé vajcia alebo domáca klobása – takýmito dobrotami nepohrdne snáď nik. Ak nemáte hlboko do vrecka, z trhov si zaručene niečo kvalitné, chutné či užitočné odnesiete.

 Produkty nezávislých pestovateľov a miestnych farmárov tu nájdete od 8.00 hod. do 18.00 hod. Prvému „farmárskemu utorku“, ktorý sa uskutočnil 8.apríla, prialo aj počasie. Možno i ono prilákalo na námestie toľko ľudí. Stánky s vystaveným medom, voskom, zaváraninami či marmeládami obkolesovali nakupujúci. Niekoľko zvedavcov si prezeralo výrobky z dreva, kože a iných materiálov. Nadšenie ľudí prezrádzali ich tváre. Spokojnosť sa v nich zračila najmä vtedy, keď ochutnávali koláče či slané pečivo alebo degustovali jahodové víno. Nepochybne, na trhoch si nájdete čokoľvek. Metly, korytá, varechy, hrnčeky, zeleninu (so zastúpením maďarskej papriky), ovocie. Mäsové výrobky nie sú výnimkou. Dokonca je v ponuke i mäso z jeleňa, srnca, muflóna, daniela a diviaka. Návštevníci vyčítajú organizátorom len máločo. „Je to dobrá myšlienka. Bol by som však rád, keby tu bolo viacej predajcov,“ poznamenáva postarší pán a zahryzne sa do lahodne vyzerajúceho a rovnako zaváňajúceho slaninového posúchu. „Uvítal by som tiež, keby tu nepredávali aj z veľkovýroby, tovar, ktorý je v obchodnej sieti. V prvom rade by sa tu mali predávať slovenské výrobky,“ dodáva.

občas nečas hlasovanie

Včelár, ktorý sa zúčastnil i nitrianskych vianočných trhov tvrdí, že sem chodí veľa ľudí. „Predáva sa tu dobre, malo by tu ale byť lepšie zabezpečené parkovanie,“ upozorňuje na menšie negatívum. Ďalší trhovník poukazuje  na dôležitosť propagácie podujatia. „Som tu prvý raz, ešte sa to len rozbieha. Malo by sa o tom viac hovoriť, navrhoval by som väčšiu reklamu, pretože ľudia o trhoch nevedia. Reklama je základ,“ zanietene vykladá.

Farmárske trhy sú rozhodne skvelým spôsobom, ako podporiť slovenských výrobcov. Návštevníci majú možnosť urobiť si poriadne zásoby a užiť si veľmi špecifickú atmosféru. Takéto nakupovanie určite zapôsobí aj na mužov.

autorka: Anna Patková
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.