Vec: Sudcove starosti

Obžalovaní sú všetci, ktorí majú radi zábavu, spev a tanec. Žalobcami sú herci a tvorcovia z Divadla Andreja Bagara, ktorí odsúdili divákov na večer plný neutíchajúceho smiechu.

 „Keď takúto inscenáciu pripravujete, nie je to jednoduché. Pripraviť komédiu, ktorá je nenútená, postavená na ľahkosti, perlivosti, na hereckej súhre, ale aj prekvapeniach je naozaj veľká drina,“ povedal po bezprostredne po premiére režisér predstavenia Svetozár Sprušanský.

Sudcove starosti (1)

Muži si myslia, že si za manželky berú anjelov – a ženy by aj takými anjelmi boli, keby nestarli. Starnutie ich núti kľučkovať a klamať. Agatha Posketová (Daniela Kuffelová) svojmu manželovi tvrdí, že má 32 rokov. Na tom by nebolo nič zlé, keby v skutočnosti nemala o desať rokov viac. Možno sa to zdá ako nevinná lož, ale týmto klamstvom urobila zo svojho dospelého syna Cisa (Martin Šalacha) štrnásťročné dieťa. Zdá sa vám to vtipné? Tak si predstavte, koľko komických situácií toto rozhodnutie spôsobí. „Vždy zaujme, ak niekto hrá niečo, o čom vie divák v hľadisku, ale nevedia to ostatné postavy na javisku,“ hovorí predstaviteľ Cisa.

Sudcove starosti (3)

Zaujímavé texty v takte valčíka, kankánu, prípadne iných svetoznámych klasických skladieb, pestrofarebné kostýmy, hry na schovávačku a hlášky, ktoré si budete opakovať najmenej týždeň. Toto všetko zažijete v príbehu sudcu, ktorému sa v okamihu zrútil svet aj jeho pohľad na spravodlivé súdnictvo. Úlohu policajného sudcu Eneasa Posketa perfektne stvárnil hosťujúci Vasiľ Rusiňák: „Divák sa nemôže stále smiať, lebo príde o pointu. Myslím, že všetko dobre dopadlo. Hlavne, že divák je spokojný.“ A diváci boli spokojní nadmieru. Záverečný potlesk a následné standing ovation to len potvrdilo.

Príbeh mal veľa postáv, ale vďaka dokonale vykresleným charakterom a výborným hereckým výkonom bolo nemožné si ich pomýliť. Spievajúca slúžka Lenka Barilíková alebo Martin Fratrič v úlohe starca, večne prskajúceho mentolky do prvého radu, určite veľakrát zdvihli divákom kútiky. Ohromení boli diváci aj speváckym výkonom Juraja Ďuriša. „Keď mi dali túto pesničku, ktorá je takou známou opernou áriou, nebol som si istý, či to vôbec dám,“ povedal. A dal to.

Sudcove starosti DAB (21)

Apropo, hudba. Spolu s tancom a výbornými textami bola brilantným spojením tradičného a nového. Tradičné boli melódie, ktorých texty napísal Martin Sarvaš predstaveniu priamo na mieru. Pôvodná hra je totiž bez hudby. „Režisér nevybral hocijaké piesne, ale najväčšie operné hity a povedal: ´Majstre, vy to dokážete.´Čo iné mi teda ostávalo?“ povedal autor piesní.

Keď komédia, tak so všetkým, čo k tomu patrí. Domotaný príbeh, vtipné postavičky či hry so slovíčkami. Vtipy nevychádzali len z dielne režiséra, ale každý herec k svojej postave prispel niečím vtipným. „Vždy je to o spolupráci. Jeden prinesie jeden nápad, druhý niečo doplní, prípadne prevalcuje ten pôvodný nápad,“ opisuje tvorivý proces verný sudcov sluha Wyke v podaní Romana Poláčika.

Hoci sa dej odohráva v období viktoriánskeho Anglicka, pokojne môžeme myšlienky z príbehu aplikovať aj do dnešnej doby. Nuž darmo, Divadlo Andreja Bagara vie vyčarovať komédiu, ako sa patrí.

autorky: Andrea Janovská, Mária Brišová
foto: autorky, Dalibor Krupka (FB fanpage DAB)

občas nečas hlasovanie

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.