Bude Nitra o rok majster?

V práve skončenom ročníku hokejovej Tipsport extraligy dosiahli hráči HK Nitra najlepšie umiestnenie v histórii klubu. Pred 2 rokmi sa však ani tým najvernejším fanúšikom nesnívalo, že sa môže postavenie klubu na hokejovej mape Slovenska tak výrazne zmeniť. Veď napokon, posúďte sami.

Bude Nitra o rok majster foto 1

Čo sa deje, Nitrička?

Po sezóne 2011/12 sa zdalo, že hokej v Nitre nemá svetlú budúcnosť. Mužstvo spod Zobora obsadilo v tomto ročníku slovenskej hokejovej extraligy posledné 10. miesto s 11-bodovou stratou na predposledný Martin. Pôvodne mala Nitra bojovať o účasť v extralige pre nasledujúci ročník v baráži s víťazom 1. hokejovej ligy. Bardejov, ktorý v tom čase pôsobil ako farmársky klub extraligových Košíc, ale nakoniec do baráže nastúpiť nemohol. Smernice totiž zakazujú štart farmárskeho tímu v boji o postup do extraligy. „Corgoni“ tak bez ďalšieho boja zostali účastníkom najvyššej hokejovej súťaže aj v budúcom ročníku. Ak sa však chceli vyhnúť boju o záchranu v ďalších sezónach, museli nastať výrazné zmeny.

Návraty v znamení úspechu

V lete 2012 sa do štruktúr klubu už po tretíkrát vrátil staronový riaditeľ Ján Plandora. To bol prvý veľký návrat. Tým druhým bol nepochybne príchod trénera Antonína Stavjaňu, ktorý zažil v Nitre najúspešnejšiu sezónu v novodobej ére samostatnej republiky. Mužstvo v sezóne 2005/06 pod jeho vedením vyhralo základnú časť a získalo bronzové medaily, pretože ich v semifinále vyradila Žilina, ktorá sa nakoniec radovala z majstrovského titulu. Divákov však jednoznačne najviac potešil návrat hráčskej legendy v podobe Jozefa Stümpela. Najskôr išlo iba o dočasné pôsobenie, ale líder mužstva nakoniec zostal vo svojom materskom klube do konca sezóny.

Bronz nad zlato

Obmena kádra a príchod kvalitných hráčov sa odzrkadlil na úspešnej sezóne. Na posledné miesto z predchádzajúceho ročníka sa rýchlo zabudlo. HK Nitra hneď od úvodu sezóny 2012/13 začala so zbieraním bodov a nakoniec po základnej časti obsadila veľmi dobré 3. miesto. Vo štvrťfinálovej sérii Nitra vyradila svojho odvekého rivala z Trenčína, pričom Dukla v sérii nevyhrala ani jeden zápas. Semifinálový súper z metropoly východu však bol nad ich sily. HC Košice vyradili Nitru v pomere 4:1 na zápasy. To však ešte ani jeden z aktérov netušil, že tento súboj sa o rok opäť zopakuje. Nitra sa tak mohla tešiť zo zisku bronzových medailí, ktoré však vzhľadom na minulú sezónu mali cenu zlata.

Bude Nitra o rok majster foto 2

Majstrovský titul na dosah

Najúspešnejšia sezóna v histórii slovenskej extraligy. Maximom Nitranov bola semifinálová účasť, no táto sezóna všetko zmenila. Po zlom vstupe do sezóny, kedy sa „Trogári“ dokonca na chvíľu ocitli na poslednom mieste tabuľky, sa však výkony mužstva rapídne zlepšili. Lepším mužstvom po základnej časti boli iba „oceliari“  z Košíc, za nimi skončila s odstupom 12 bodov Nitra. Vo štvrťfinále tím vedený A. Stavjaňom najskôr hladko vyradil úradujúceho majstra zo Zvolena, ktorý si v tejto sérii nepripísal na svoje konto žiadne víťazstvo. V semifinále čakal na Nitru ďalší tím zo stredného Slovenska. Ani Banská Bystrica však Nitranom nenarobila väčšie starosti a tím spod Zobora sa mohol tešiť z premiérového postupu do finále.

HC Košice vs. HK Nitra. Súboj prvého s druhým po základnej časti. Lepšie obsadenie si fanúšikovia nemohli priať. Za stavu 3:3 na zápasy cestovali Nitrania na rozhodujúci zápas na východ republiky. Jozef Stümpel ako kapitán tímu so svojou družinou neuspel. Prišiel nečakaný výsledok 6:0 pre domácich a definitívne rozplynutie sna o titule. Nič to však nemení na fakte, že je to najlepšie umiestnenie tímu v histórii extraligy a výrazné povzbudenie do ďalšej tvrdej práce, pretože toto umiestnenie sa dá stále vylepšiť. HK Nitra ešte nikdy nezískala titul. Hráči, diváci a celá Nitra by si ho však nesmierne zaslúžili. Po 3. mieste zo sezóny 2012/13, po 2. mieste z aktuálne skončenej sezóny sa najlepší hokejoví fanúšikovia na Slovensku modlia, aby táto postupnosť platila aj v nasledujúcej sezóne. To by totiž znamenalo jediné. TITUL!

autor: Marek Žák
foto: hokejportal.net

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.