Behom k lepšiemu životu

Do leta nám zostáva posledný mesiac a my by sme sa mali trochu zamyslieť nad tým, či je na to pripravená nielen naša postava, ale aj zdravie. Ak ste sa rozhodli niečo pre seba urobiť, najideálnejšou voľbou je beh.

Behom k lepšiemu... BEZ POPISKU (Marek Čabák)Organizmus človeka je na pohyb nastavený. Naši predkovia v dobe kamennej denne absolvovali ako lovci a zberači 20 až 40 kilometrov denne, zatiaľ čo dnešný človek prejde za deň asi 4 kilometre (6000 krokov). Z geneticky predurčeného bežca sa človek stal chronickým ,,vysedávačom“. Väčšina z nás denne presedí až 12 hodín.

O nedostatku pohybu môžeme podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) hovoriť vtedy, keď sa pohybujeme menej ako 150 minút za týždeň.

Nielen skvelá postava, ale aj výborné zdravie

Beh nie je iba ideálnou aeróbnou aktivitou na znižovanie našej hmotnosti, ale aj prevenciou proti mnohým ochoreniam. Nedostatok pohybu je pre naše zdravie rizikovým faktorom číslo jeden. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie zomrie na jeho následky asi 3,2 milióna ľudí ročne. Nedostatok pohybu spôsobuje takzvané civilizačné choroby, ktoré zasahujú srdcovo cievny systém, svalstvo, kosti, tráviaci systém, hormonálny systém, centrálny a vegetatívny nervový systém a tiež imunitný systém.

Jednou z najväčších výhod behu je jeho finančná nenáročnosť. Behať sa dá predsa hocikedy a hocikde, možnosti sú takmer neobmedzené. Jediné, do čoho by ste mali zainvestovať, sú správne bežecké topánky. Vaše kĺby sa vám za túto investíciu neskôr bohato odvďačia.

Behy sú každoročnou súčasťou študentských univerzitných dní.

Zdraviu prospeje aj polhodinová prechádzka

Názory odborníkov na to, ako dlho behať, sa líšia. No v každom prípade sa môžeme zhodnúť, že aj málo je lepšie ako nič. Na naše zdravie pozitívne vplýva aj 30 minútová prechádzka trikrát do týždňa. Ak by sme však chceli popracovať aj na svojej postave, najideálnejšie je behať minimálne trikrát do týždňa aspoň 35 minút.

Po dvadsiatich minútach behu sa nám aktivujú tukové vankúšiky a telo začne čerpať energiu práve z našich tukových zásob.

Jesť, či nejesť pred behom?

Každý z nás má iný tráviaci systém, ale všeobecne sa odporúča aspoň 2 hodiny pred behom nejesť. Behať s plným žalúdkom je nielen nepríjemné, ale obmedzí nás to aj v dĺžke behania. Ak by sme to však nevydržali, najlepšie je dať si niečo ľahké, napríklad ovsené vločky s jogurtom a ovocím alebo müsli tyčinku.

občas nečas hlasovanie

Nitra ponúka na behanie viacero alternatív

Ako sme už spomínali, najväčšou výhodou behu je práve jeho neobmedzenosť. Ak máte správne bežecké topánky, žiadny terén pre vás nie je tabu. V Nitre patrí medzi najfrekventovanejšie miesto hrádza popri rieke Nitra, kde máme vyznačené chodníčky.

Kto by mal chuť na komornejšie miesto, môže si prísť zabehať na atletický štadión v Nitre, ktorý sa nachádza pri nákupnom centre MAX. Tu si môže zvoliť tartanový povrch, kde má jeden okruh 400 metrov, alebo trávnatú časť s rovnakým priemerom. Štadión je otvorený nonstop, takže vás nemusí odradiť ani neskoršia večerná hodina.

autorka: Lucia Mészárosová
foto: Marek Čabák, archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Označenia:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.