Päť mýtov v našom stravovaní

Po svete koluje množstvo mylných informácií o zdravých či nezdravých potravinách. Naše telo je miesto, na ktoré by sme si mali dávať najväčší pozor. Prežijeme v ňom celý svoj život. Ak ste sa aj vy rozhodli zaradiť do svojho jedálnička zdravé potraviny, radi vám pomôžeme.

Mýtus č. 1 : Light výrobky

Light výrobky majú na našom trhu svoje miesto. Siahne po nich väčšina z nás, ak sa rozhodne žiť zdravšie alebo chce zo seba zhodiť nejaký ten kilogram. Bohužiaľ, myslíme si, že ak je výrobok light, môžeme týchto výrobkov zjesť viac ako „ne-light“. Mali by sme si však uvedomiť, že energetická hodnota týchto výrobkov je rovnaká ako u štandardných výrobkov a niekedy dokonca i vyššia. Tuk je v nich spravidla nahradzovaný škrobom a inými substanciami, ktoré v závere môžu byť zdraviu oveľa viac škodlivé, než toľko obávané tuky. Takže aj tu platí pravidlo všetko s mierou.

Mýtus č. 2: Zdravé müsli

Väčšina farebných a lákavo vyzerajúcich balení nám sľubuje, že práve v tomto müsli je omnoho viac vlákniny ako v ostatných, že len s ním zaručene schudnete, ale nebudete nikdy hladný, alebo že len toto vám dodá energiu na celý deň. Energetická hodnota zapečených zmesí je niekedy až dvojnásobná oproti nezapečeným. Okrem toho, obilniny sú väčšinou extrudované –  tento proces potravinu zlisuje do polotuhej masy, zvýši tak jej trvanlivosť, ale zároveň zvyšuje aj hladinu cukru v krvi. Ak sa usilujete schudnúť, môžete sa ľahko oklamať v müsli tyčinkách. Na ich výrobu sa využíva v porovnaní so sypkou zmesou oveľa viac tukov a cukrov, ktoré udržia tvar. Čerešničkou na torte sú polevy (jogurtová, čokoládová), ktoré často obsahujú množstvo stužených tukov neznámeho pôvodu, a teda s neznámym obsahom škodlivých transmastných kyselín. „Základným pravidlom pri výbere müsli je – čím sypkejšie, tým menej pridaného cukru,“ radí odborníčka na zdravú výživu Jana Jurkovičová z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Tyčinky treba chápať skôr ako zdroj rýchlej energie pri zvýšenom výdaji (napr. pri športe), ale nie ako súčasť redukčnej diéty. Najlepšie pre nás bude, ak si pri výbere pozrieme aj tabuľku nutričných hodnôt. Zistíme, že to, čo považujeme za zdravé,  nemusí vždy zdravým aj skutočne byť.

 Mýtus č. 3: Vajcia sú nezdravé

V minulosti boli obavy, že pri konzumácii vajec a iných potravín bohatých na cholesterol dochádza k zvyšovaniu hladiny cholesterolu v krvi, teda aj vyššiemu riziku srdcových ochorení. Vo väčšine prípadov však cholesterol zo stravy nevplýva na cholesterol v krvi tak ako množstvo a druh skonzumovaného tuku, s výnimkou niektorých osôb, ktoré sú na vyšší príjem cholesterolu citlivé. Súčasné dôkazy naznačujú, že konzumácia vajec, ako súčasť zdravo vyváženej stravy, u väčšiny ľudí nevplýva významne na zvýšenie cholesterolu v krvi. Výživové štúdie prípadov postihnutých srdcovým ochorením nezistili žiadnu súvislosť s pravidelnou konzumáciou vajec (až do šesť kusov vajec za týždeň), dokonca ani u ľudí, u ktorých už predtým bola zaznamenaná vysoká hladina cholesterolu. Slepačie vajcia patria medzi najzdravšie potraviny vôbec, obsahujú všetky dôležité živiny, sú bohaté na čisté bielkoviny. Navyše, žĺtok je bohatý na látku lecitín, ktorá v tele práve odbúrava množstvo škodlivého cholesterolu. Samozrejme, aj vajcia treba jesť s mierou. Napríklad jedno vajce denne telu skôr pomôže, ako ublíži. Objavujú sa dôkazy, že konzumácia vajec patrí ku kvalitnej strave a prispieva k lepšiemu pocitu nasýtenia po jedle, pričom sa dáva do súvislosti aj s lepšou reguláciou telesnej hmotnosti.

Mýtus č. 4: Ryžové chlebíky a spol.

ryzove_chlebikyRyžové chlebíčky sa vyrábajú takzvaným pufovaním. Ide o technológiu, kedy sa ryžové či kukuričné zrná vďaka vysokej teplote a tlaku zvnútra nafúknu. Dochádza tak k lepšej stráviteľnosti, ale bohužiaľ, je to metóda, ktorá zvýši glykemický index výslednej potraviny. Majú dokonca vyšší glykemický index ako niektoré čokolády. Tým sa zvýši rapídne hladina glukózy (krvný cukor), ktorá potom rýchlo klesá následným vyplavením inzulínu. Tým pádom hrozí, že za chvíľu budeme opäť hladí. Ryžové chlebíky obsahujú málo vody, a preto sa v nich energia viac koncentruje (ryžové chlebíčky obsahujú okolo 1500 kj na 100 g). Preto ryžové chlebíky nie sú vhodné pri chudnutí, ale skôr vtedy, keď človek potrebuje rýchly prísun energie po náročnom fyzickom výkone.

Mýtus č. 5: Ovocné šťavy

Ovocná šťava je bohatým zdrojom živín, ale je tu veľký háčik. Ovocná šťava dodáva aj kalórie. Šťavy nie sú objemné, a preto zmyslové receptory v tráviacom trakte nehlásia pocit sýtosti. Preto sa môžu v tele skladovať aj s ich veľkým kalorickým množstvom. Jedna šálka pomarančového džúsu má približne 110 kalórií. Neznie to hrozne, ale ak vypijete šálku pomarančového džúsu denne a budete to robiť po dobu jedného roka, množstvo sa rovná 40-tisíc kalóriám za rok. Ide o metabolický ekvivalent takmer 6 kíl váhy navyše za rok. Ovocná šťava je veľmi chutná, pretože obsahuje prírodný ovocný cukor, ktorý je sladší ako iné cukry. Prírodný cukor zo štiav ale môže byť návykový a je ťažké ho prestať piť. Zdravšia voľba ako ovocné šťavy je preto zjesť celý plod ovocia. Obsahuje menej cukru a vyššie množstvo vlákniny a ďalších živín.

autorka: Lucia Mészárosová
foto: slovakfitness.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.