Objatie ruší zajatie

„Dobrý deň! Už vás dnes niekto objal?“ Túto otázku si 6. mája vypočuli stovky, ba až tisíce ľudí v Ružomberku, Nitre, Trnave a Bratislave. Do ulíc vyšlo viac ako 30 dobrovoľníkov, vyzbrojených transparentmi a úsmevom a odhodlaných spríjemniť okoloidúcim deň.  Ponúkli im niečo, na čo si v dnešnej dobe nájde čas čoraz menej ľudí – silné a vrúcne objatie.

Objatie ruší zajatie 2014 (5)Ochotne ho rozdávali predovšetkým študenti a absolventi psychológie či iných humanitných odborov miestnych univerzít. Rozmanitosť oslovených ľudí sa odrazila aj na ich reakciách. Našli sa takí, ktorí ostýchavo prešli okolo, iní dobrovoľníkov pohoršene odmietli. Veľké množstvo ľudí však táto iniciatíva úprimne potešila a s radosťou objatie prijali. Objímali sa malí aj veľkí, mladí aj starí. Ľudia, ktorí prichádzali vážni či dokonca zachmúrení, odchádzali s úsmevom na tvári. Jeden starší pán dokonca tvrdil, že vďaka objatiu omladol aspoň o 10 rokov: „Poďte, objímte ma ešte raz! Ani žena ma doma nespozná!“ To, že objatie nepozná ľudské ani štátne hranice, potvrdila pani, ktorá sa práve vrátila z pútnického miesta v Medjugorji: „Mám pre vás odkaz od Matičky Božej. Odkazuje vám, že vás miluje a tiež vám posiela objatie.“ Pocit zadosťučinenia vzbudzovali najmä situácie, kedy sa oslovení okoloidúci začali objímať medzi sebou, no najmä pán, ktorý spontánne zobral jeden z transparentov a začal objímať spolu s dobrovoľníkmi.

Objatie ruší zajatie 2014 (1)

Veľmi pozitívne vnímali akciu aj samotní dobrovoľníci, ktorí taktiež rôznymi spôsobmi pocítili, že objatie ruší zajatie. Jedna z dobrovoľníčok zmenila názor na prácu s deťmi vďaka objímaniu celej triedy žiakov základnej školy. Ďalšej sa zas podarilo preklenúť svoj zlozvyk: „Ja som si dnes zabudla zapáliť, no aj tak je mi super.“ A hoci si na konci dňa každý z objímajúcich odnášal vlastné dojmy, všetci sa zhodli na jednom: „Je to skvelá akcia a už sa nevieme dočkať ďalšieho ročníka.“

Objatie ruší zajatie 2014 (2)

Iniciátorom 3. ročníka akcie Objatie ruší zajatie bola Slovenská asociácia študentov a absolventov psychológie (SAŠAP), ktorá na Slovensku aktívne pôsobí už od roku 2009. K jej hlavným cieľom patrí vytváranie väzieb medzi študentmi z rôznych katedier a univerzít na Slovensku, podporovanie výmeny informácií, podnietenie odbornej spolupráce, zvyšovanie povedomia o aktuálnom dianí v oblasti psychológie, organizovanie odborných akcií a priblíženie psychologickej praxe študentom zo všetkých zameraní. Viac informácií o SAŠAP-e nájdete na stránke www.sasap.sk.

autorka TS: Mária Mojžišová
foto: sasap.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.