Ach, tie výkazy

Beáta Dubasová v jednej svojej pesničke spieva: Účesy, účesy, ach, tie účesy… Študenti UKF si zas môžu spievať: Výkazy, výkazy, ach, tie výkazy… Spievať alebo šomrať? Tento „kus papiera“ totiž nejeden titulu chtivý človek preklína.

Niežeby bol problém vytlačiť si dokument z AIS-u. Až takí leniví nie sme. Komplikácie nastávajú pri zháňaní podpisov vyučujúcich, ktorí nám majú zapísať hodnotenie. Ak totiž pedagóg nie je na mieste, na ktorom by mal byť, začína sa doslova pátracia akcia. A tá môže trvať aj dlhšie obdobie.

Ach, tie výkazy BEZ POPISKU (4)

Ako to vidia študenti?

Na sociálnej sieti sme sa opýtali, aké majú študenti s výkazmi skúsenosti a čo si o nich myslia. Väčšina sa zhodla na tom, že je to zbytočná byrokracia a administratíva. Dokumenty by najradšej zrušili. „Podľa mňa sú celé výkazy úplná zbytočnosť. Je dosť nepraktické zháňať podpisy od vyučujúcich, behať po fakultách a katedrách za dotyčnými a modliť sa, aby ťa v prípade, že nemajú práve konzultačné hodiny, neposlali kadeľahšie. Keď už sa UKF prezentuje elektronickým systémom, kde sú všetky údaje, predmety a hodnotenia predmetov, tak na čo nám je kus papiera?“ vyjadrila sa jedna zo študentiek univerzity.

Mnohí by radšej opäť prijali indexy. Podľa ich slov by sa nimi mohli aj pochváliť, za výkazy sa hanbia. Indexy vnímajú ako pamiatku na vysokoškolské časy. „Radi by sme mali index ako všetci normálni študenti, aby sme nemuseli „trapošiť“ so zdrapom papiera, ktorý pri najbližšej príležitosti založíme a už nikdy nenájdeme. V indexe je všetko pokope. Študenti majú väčší prehľad a kedykoľvek si môžu zosumarizovať študijné výsledky,“ znel ďalší príspevok na sociálnej sieti.

Ozvali sa aj externisti. Školu majú len cez víkend a pedagógovia sú na katedrách skôr cez týždeň. So zháňaním podpisov od vyučujúcich tak majú o niečo väčší problém.

Sú však aj takí, ktorí sú s výkazmi spokojní. Napríklad sa stalo, že vo výkaze hodnotenie zapísané bolo, ale v systéme AIS nie. Študentku teda tento papierový dokument „zachránil“.

Čo na to kompetentní?

Aby sme zistili, ako to s výkazmi skutočne je, oslovili sme bývalého rektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libora Vozára. Prezradil nám, že výkazy na našej univerzite fungujú od akademického roku 1998/1999. Pred nimi sa používala forma výkazov v podobe malej brožúry.

Študentov ale zaujíma najmä to, prečo sú tieto „papiere“ potrebné, keď všetko sa nachádza v elektronickej podobe v systéme AIS. „Papierová forma výkazov slúži na kontrolu údajov v AIS a v podstate chráni študenta. Ak študent získa kredity alebo hodnotenie a nechá si ich od učiteľa zapísať do papierovej formy výkazu, tak je táto skutočnosť nespochybniteľná. Keďže výkazy sa odovzdávajú na študijné oddelenia dekanátov, existuje aj možnosť následnej kontroly na univerzite,“ vysvetlil profesor Libor Vozár.

Študentom by tieto dokumenty neprekážali, keby sa dalo obísť zapisovanie hodnotení pedagógmi. Zmena zabehnutého systému s výkazmi sa v budúcnosti nevylučuje, no zatiaľ to kompetentní nepokladajú za reálne.

Ak sa študent vráti z neúspešného „lovu autogramov“, možno mu napadne veľmi jednoduché riešenie. Známky si zapíše sám a následne výkaz aj podpíše. Vozár ale nedisponuje informáciami o konkrétnych prípadoch falšovania dokumentov. Pripomína však, že za falzifikovanie výkazov hrozí aj vylúčenie zo štúdia. Takže zatiaľ nám neostáva nič iné, len si znovu povzdychnúť: Výkazy, výkazy, ach, tie výkazy…

autor: Igor Roško
foto: Kristína Biela

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.