S čajom v ruke a s knihou na kolenách

Na potulkách mestom Nitra sme pre vás objavili ďalšie zaujímavé miesto. Ak ste ho už mali možnosť spoznať, patríte k tým šťastnejším. Pre tých, ktorí zatiaľ Libresso nenavštívili, prinášame pár dôvodov na to, aby tak urobili čím skôr. Je čas zamilovať si nové miesto.

Na Kupeckej ulici sa nachádza jedinečný priestor, kde si nielenže môžete prezrieť alebo nakúpiť knihy, ale si aj vychutnávať domáce limonády, čaje či čerstvo upečené koláče. To všetko a ešte oveľa viac ponúka Antikvariát Pod vŕškom a Café Libresso.

libresso (4) BEZ POPISKU

Hneď pri vstupe vás omámi vôňa koláčov a kávy podobne, ako keď vojdete do kuchyne starej mamy. Zrazu dostanete pocit, že ste sa nejakou náhodou ocitli doma. Do uší sa vám votrú vintage zvuky či retro tóny. Je čas, aby ste si našli miesto, kam sa pohodlne usadíte a vybrali si zo širokej ponuky čajov, káv, domácich limonád, koláčikov, sušienok či zdravých obložených žemlí. Áno, ťažký výber, ale neexistuje vec, ktorú by ste skôr či neskôr netúžili ochutnať.

libresso (3) BEZ POPISKU

Kaviareň a antikvariát v jednom

Teraz sa už môžete presunúť do zadných priestorov antikvariátu, prelistovať si knihy a ucítiť nezameniteľnú vôňu starého papiera. Ak vás nejaká z nich zaujme, môžete si ju kúpiť a vziať do prednej časti – kaviarne. Vyvaľte sa do kresla, zabudnite na čas a nájdite si chvíľu len pre seba. Ak po štyroch hodinách odtrhnete hlavu od knihy a zistíte, že ste ešte ani nedopili svoj čaj, nerobte si starosti, na tomto mieste sú takéto momenty bežné, dokonca priam vítané.

libresso BEZ POPISKU

Libresso vzniklo na základe myšlienky, že by sa v Nitre malo nachádzať miesto, kde si ľudia môžu knihy nielen kúpiť, ale si ich hneď aj prečítať a zároveň sa občerstviť. „Spolu s mojím manželom sme chceli vytvoriť miesto, kde sa budú môcť ľudia stretávať, kde si budú môcť zakúpiť knihy z nášho antikvariátu, ale zároveň nebudú musieť hneď utekať domov, aby si vypili čaj či kávu a čítali si len tam,“ uviedla pre Občas nečas majiteľka kaviarne a antikvariátu v jednom Madla Rjabininová.

libresso (2) BEZ POPISKU

Kaviareň a antikvariát ukrývajú aj iné zvláštnosti. Jednou z nich je zamestnávanie ľudí s mentálnou poruchou. „Mojím želaním je, aby sa ľudia prestali báť takýchto občanov. Chcem, aby ich brali ako normálnu súčasť nášho života. Keďže sa s takýmito ľuďmi stretávam denne, môžem povedať, že jediné, čo je potrebné, je zbaviť sa predsudkov. Len to je cesta, ako týmto ľuďom pomôcť, a v konečnom dôsledku pomôcť aj sami sebe – naučiť sa neodsudzovať a prijímať ich bez strachu,“ dodáva majiteľka Libressa.

Libresso nie je len miesto plné kníh a kávy

Je tiež miestom, kde sa organizuje množstvo zaujímavých akcií. Medzi tie pravidelné patrí napríklad štvrtkový English speaking table alebo stôl pre každého, kto sa chce zdokonaliť v anglickom jazyku, a to pod taktovkou Ellen Vargicovej z jazykovej školy VAGeS. Piatky sa zas nesú v duchu premietania filmov a zaujímavých dokumentov. Soboty sú vyhradené pre všetkých malých aj veľkých, ktorí milujú rozprávky a radi vstupujú do sveta fantázie. Čítanie rozprávok v podaní herca Ivana Gontka vyčarí úsmev nielen na detskej tvári.

Ivan Gontko Libresso

Ak sme niektorých z vás ešte stále nepresvedčili, máme pre vás ďalšie lákadlá. Jedným z nich je letná terasa, ktorá je zavedená aj tento rok. Večerné premietania či koncerty sú, samozrejme, súčasťou programu. „Plánujeme a pripravujeme cyklus videopremietaní, ktoré budú prezentované priamo na ulici. Chceme sa dostať bližšie k ľuďom, pretože my s manželom umenie milujeme a chceme ho sprostredkovať všetkým ľuďom. Dúfame, že sa nám projekt vydarí a stane sa úspešným!“ dodáva nadšene Madla Rjabininová.

autorka: Lenka Varchoľaková
foto: archív kaviarne Libresso

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.