Matej Oravec: „Svoju prácu som vždy robil so srdcom“

Mladý a úspešný? Prečo nie! Kto by nechcel preraziť do sveta šoubiznisu a zažiť svojich pätnásť minút slávy. Matej Oravec svoj sen prežíva. (Ne)nápadný Nitran je študent posledného ročníka vysokej školy a spieva až v troch kapelách.

Matej Oravec
Matej Oravec

Si súčasťou troch kapiel, a to Slobodnej Voľby, Playground Violence a Bijouterrier. Ako ste vznikli a ako si sa ich členom stali ty?

Moja prvá kapela Slobodná Voľba vznikla v čase, keď som mal približne pätnásť rokov. Čiže už dávno. Moja druhá kapela, to bola taká náhoda, možno šťastie. Neviem. Niekde som našiel inzerát, tak som to vyskúšal a vzniklo Playgorund Violence. A v mojej tretej kapele Bijouterrier som sa ocitol tak, že ma oslovil Kuko z kapely Horkýže Slíže, ktorý je zároveň aj jej producentom.

Kto bol pre teba inšpiráciou k tomu, aby si sa stal hudobníkom?

Tak toto je dosť ťažká otázka. Ani sám neviem. Bola to skôr náhoda. Otec bol basgitarista v jazzovej kapele, ale hudbu som nijak zvlášť neštudoval. Naši ma nikdy netlačili do niečoho, čo som sám nechcel. Mojou inšpiráciou je hlavne vyjadriť seba, čo cítim, a to, že môžem svojou hudbou zabaviť ľudí.

Playground Violence
Playground Violence

Dopočuli sme sa o novom vydanom albume Bijouterrier s názvom In autumn 2013 a pripravovanom klipe. Čím je pre teba album výnimočným?

Je to môj prvý album, takže už len tým je pre mňa veľmi výnimočný. Tým, že tam môžem byť a celkovou atmosférou, ktorou album dýcha. Je na ňom 13 piesní plus tri bonusové. Fotky do albumu sme fotili v Nitre. Krstili sme v Bratislave v River´s Club, kde sme spievali naživo a krstilo sa sušienkami. Našim krstným otcom bol herec Michal Kubovčík. No a nechýbala párty až do rána!

Čo konkrétne ti kapela dala do života a čo naopak vzala?

Určite mi dala pocit, že niečo dokážem, veľa zážitkov, spoznal som nových ľudí a získal nových kamarátov. Čo mi vzala? Rozhodne čas a niekedy v budúcnosti ma určite bude hnevať, ak nebudem vidieť svoje deti rásť.

Kde vidíš svoju budúcnosť?

Práve teraz ju vidím v Playground Violence. Chceli by sme vydať vlastné CD. V budúcnosti by som však chcel skúsiť aj niečo vlastné. Možno sa vydať na sólovú dráhu. Ktovie, kde nakoniec skončím.

V Playground Violence môže Matej naplno prejaviť svoju romantickú povahu
V Playground Violence môže Matej naplno prejaviť svoju romantickú povahu

Na čo by si chcel svojou tvorbou upozorniť?

Pre mňa je dosť vážna politika a Slobodná Voľba je kapela, v ktorej svoje názory a myšlienky môžem vyjadriť. Na druhej strane som veľký romantik, čo môžem dokázať v Playground Violence. Napísal som jednu pomalú pesničku, ktorá mi pomáha v ťažkých chvíľach. Ak mi niečo napadne, hoci aj v autobuse, rýchlo si to zapíšem. Tak vznikajú moje texty. Chcem nimi niečo povedať, niečo vyjadriť.

Čomu sa venuješ okrem hudby?

Rád skúšam nové veci. Voľakedy dávno som profesionálne plával a raz ma oslovila kamarátka, či nechcem učiť deti plávať. Tak učím deti plávať. Je to skvelý pocit, keď viem, že som ich niečo naučil. Ďalšou mojou prácou je nezisková organizácia Storm a veľa ďalších malých vecičiek. Keď svojou prácou niekomu pomáhate, je to pocit na nezaplatenie.

Čo by si poradil začínajúcim hudobníkom?

Necítim sa ako niekto, kto by mal dávať takéto rady, ale určite odporúčam „makať“ na sebe a na tom, čo chcem robiť. Ja som nič v živote nedostal zadarmo. Svoju prácu som vždy robil so srdcom, pretože to robiť chcem, nie preto, že z toho niečo mám.

autorka: Dominika Rimovská
foto: archív M.O.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.