Sandro Dirnfeld sa spolieha výlučne sám na seba

Sandro Dirnfeld (vľavo) tvrdí, že box robí z chlapcov mužov

Klasifikoval sa na majstrovstvách Európy a už šiesty rok sa stretáva so súpermi v ringu. Popritom stíha aj štúdium telesnej výchovy a estetiky na UKF. Momentálne sa však nevie rozhodnúť, čomu dá prednosť. Sandro Dirnfeld.

Sandro Dirnfeld (vľavo) tvrdí, že box robí z chlapcov mužov

Máš za sebou ME a Slovenska v boxe, čo ťa priviedlo práve k tomuto druhu športu?

S boxom som začal v roku 2008 vďaka niekoľkým mojim kamarátom, ktorí naň chodili. Ja som sa k nim teda po čase pridal.

Čo pre teba box znamená?

Box ako šport je sám o sebe úžasný! Každý si v ňom nájde to svoje. Pre mňa znamená veľmi veľa z toho dôvodu, že z chlapcov robí mužov. Robí ťa tvrdým k sebe samému, a tak isto ťa učí rôzne situácie v živote zvládať lepšie. Niekto sa udrie a potom pol hodinu nadáva a plače. My boxeri to berieme ako poriadni chlapi. Snažíme sa zachovať pokoj a mať kamenný výraz.

Venoval si sa aktívne nejakým športom aj predtým, ako si začal s boxom?

Hral som futbal, no nebavilo ma to, lebo je to kolektívny šport. Keď zvíťazíte, tak výhra patrí celému tímu. V boxe to patrí iba vám. Pri futbale nemusí byť celá jedenástka stopercentne „našlapaná“, pretože to môžu utiahnuť tí lepšie pripravení. V boxe je to iné. Keď človek nie je poriadne pripravený, v ringu sa to ukáže. Ako hovoria slávni boxeri: „Vynecháš tréning, v ringu sa to ukáže, dáš si koláčik, v ringu sa to ukáže.“ Ak „odflákneš“ prípravu, tam ťa už nič nezachráni.

Ako si sa umiestnil na spomínaných majstrovstvách a ako si vnímal svoju účasť v súťažiach takých rozmerov?

Umiestnil som sa na 5. mieste po dvoch vyhratých zápasoch. Prehral som zápas o medailu s Nemcom. Vnímal som to, samozrejme, kladne. Tak ako každú inú súťaž.

Aký je tvoj cieľ v boxe?

Mojím cieľom je predovšetkým vyhrávať zápasy.

Sandro Dirnfeld (vpravo)

Považuješ sa po toľkých rokoch praxe za profesionála?

Nie, považujem sa za amatéra, len za totálneho amatéra.

Vo väčšine ľudí box vyvoláva trochu strach a rešpekt. Nemávaš pred zápasom strach z tvrdých úderov?

Strach nie, skôr je to rešpekt.

Spomínaš si na nejaký zápas, ktorý ťa zničil až tak, že si to chcel vzdať?

Taký zápas neexistuje. (smiech)

Máš nejakú stratégiu proti súperovi alebo vyzerá každý zápas inak?

Každý zápas je odlišný. Aj súper sa vždy niečím od ostatných líši. Taktiku som mal niekoľkokrát, no často sa stalo, že mi nevyšla, pretože súper zmenil štýl, keď reagoval na ten môj.

Je náročné zvládať naraz školu aj kariéru boxera?

Niekedy to je náročné a niekedy nie. Doposiaľ som sa zo strany pedagógov stretol len s kladným postojom.

Aký majú ľudia názor na box?

Do popredia sa dostávajú aj iné športy, ako je box, napríklad MMA (jeden z najtvrdších bojových športov na svete, pozn. red.) Takže pre ľudí už box nie je až taký brutálny. S výlučne negatívnym postojom som sa stretol možno raz alebo dva razy. Vždy to bolo zo strany žien, zväčša mamičiek.

Vidíš sa v budúcnosti v zamestnaní, ktoré súvisí s tvojím štúdiom, či skôr v ringu?

Viem si predstaviť svoju budúcnosť ako učiteľ, ale aj ako profesionálny športovec. Momentálne som však vo fáze, kedy sa neviem rozhodnúť, čo je pre mňa prednejšie.

Kto je tvojím najväčším športovým vzorom?

Môj vzor je Mike Tyson, a to za jeho prínos do profesionálneho ringu. Tento chlap doslova ničil svojich súperov.

autorka: Ľubica Račeková
foto: archív S. Dirnfelda