Byť nový, in a vlastniť ár

Fejtón

Takmer každoročne sa v médiách objavia prieskumy zaoberajúce sa atraktivitou povolaní. Za najatraktívnejšie sú považované profesie ako lekár, právnik, architekt, pilot, dokonca programátor a na popredných priečkach sa drží aj novinár.

Pravda je však tiež taká, že novinárska dráha skôr láka a zaujíma príslušníčky rodu Evinho. Prirodzene, každá videla Supermana a hrať sa na Lois Laneovú v peknom drahom kostýmčeku má svoje čaro a štýl. Napriek tomu, že profesia novinára je tu už oveľa dlhšie, ako napríklad funkcia pilota, stále má v sebe svoj šmrnc a navonok sa javí ako originálna, výnimočná, ba až dobrodružná.

Niektorí si možno na začiatku svojej kariéry aj navrávajú, že vďaka nej zbohatnú. A zbohatnú. Šedivé vlasy im skutočne prežiaria celú hlavu tak, ako zlato ožiari tmavú podzemnú baňu. Idea zbohatnutia a dobrodružstva sa však väčšinou rozptýli do stratena ako cigaretový dym v momente, keď absolvent žurnalistiky zasadne za svoj malý, spravidla rozheganý stôl v redakcii a píše svoju prvú štvorriadkovú správu o požiari v Hornej Dolnej.

journalist

Najväčšie riziko, ktorému novinár pravidelne čelí, je, bohužiaľ, len on sám. Životu nebezpečné sú mu niekedy samotné uzávierky. Novinár, a vlastne každý, kto používa ako svoj pracovný nástroj písané slovo, trpí jedinečnou chorobou prokrastinácie. V dôsledku tohto ochorenia neskôr novinár – neurotik – často prepadá pocitom paniky, sebaľútosti a neschopnosti. Útechu hľadá na dne šálky od kávy, a to zvyčajne v čase, keď sa lámu dni.

Nanešťastie, ešte aj v dvadsiatom prvom storočí stále platí, že psychika sa odrazí aj na výzore. Tento krutý zákon neobchádza ani novinára. Aj preto je možné ho v dňoch uzávierky a horiacich termínov častejšie zazrieť v stave, ktorý by skôr svedčil po prehýrenej noci. Žiaľ, novinárovo hýrenie predstavuje nočné písanie prerušované záchvatmi paniky, pretože, klasicky, nestíha.

To, že novinár nikdy nezbohatne, ste už pochopili. Z toho teda vyplýva, že šaty, o ktorých ste si mysleli, že nosí, aby si zachoval svoj starosvetský štýl novinára z tridsiatych rokov, sú v skutočnosti asi jediné, na ktoré má.

Akokoľvek nemožné sa to však zdá, profesia novinára má aj svoje klady. Smola je len tá, že tento fejtón sa im nevenuje. Ak si teda nádejné študentky žurnalistiky či adeptky na prijímací pohovor ešte stále myslíte, že kariéra novinárky je pre vás tá správna a vy budete tou výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, majte na mysli jedno. Ak chcete byť Lois Laneovou, potrebujete Clarka Kenta. Nebude to asi práve Superman, no dnes postačí aj programátor, ktorý vám ten krásny drahý kostým možno časom aj raz kúpi.

Lenka Miškolciová

Lenka Miškolciová,
redaktorka ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.