Katastrofa to síce je, no Terchová je na turistov pripravená

Vrátna dolina, vstupná brána ku krivánskej Malej Fatre, je pre verejnosť uzavretá. Pondelkové veľké dažde, ktoré zaplavili aj železničnú stanicu v Žiline, spôsobili v národnom parku rozsiahle škody. Búrka a povodeň najviac zasiahli Terchovú a jej okolie a strhli časť cesty smerujúcej do Vrátnej.

Vstup do Vrátnej doliny
Vstup do Vrátnej doliny

Búrka v Malej Fatre

Národný park Malá Fatra, konkrétne oblasť Terchová – Vrátna, zažil v pondelok silnú búrku. V jej dôsledku je cesta medzi týmito dvoma lokalitami na viacerých úsekoch poškodená a pre verejnosť neprejazdná. Ako nás informovala Horská záchranná služba, „v súčasnosti je prejazdná cesta s obmedzením v úseku Terchová – Štefánová pre záchranné vozidlá a pre vozidlá s povolením na prejazd do osady Štefanová. Úsek Starý Dvor – Vrátna je prejazdný len pre terénne automobily a ťažkú techniku.” Pri búrke sa okrem iného odtrhli časti kopcov Hromové a Steny. Poškodená nánosom blata a kamenia bola aj dolná stanica lanovej dráhy alebo výťahu, ako ju zvyknú nazývať domáci a turisti. Škody zatiaľ neboli vyčíslené, čiže je priskoro dávať nejaké bližšie vyjadrenia. Z Chaty Vrátna, ktorá sa nachádza v blízkosti lanovky, sa pre Občas nečas vyjadrili, že „chata stojí”, no nateraz je zatvorená.

„Výťah” pod nánosmi kamenia
„Výťah” pod nánosmi kamenia
Pohľad na Chatu Vrátna po povodni
Pohľad na Chatu Vrátna po povodni

Záchranné práce

Milan Laurenčík, starosta obce Terchová, to tiež vidí skôr optimisticky: „Katastrofa to síce je, ale okrem jednej chaty sú všetky ubytovacie a stravovacie zariadenia v poriadku. Taktiež je takmer 200 km turistických chodníkov, ktoré neboli poškodené. Dá sa ísť do Jánošíkových dier, na Rozsutce a prechod je aj po hrebeni hôr.”  Okrem toho sa cesta na tomto úseku už opravuje, aby „bola prejazdná aspoň v polovičnom profile a boli sprístupnené časti Štefanová a Sokolie, kde sú ubytovacie zariadenia, chaty a bývajú tam naši občania.” O sprístupnení celého úseku je však podľa starostu predčasné hovoriť. No aj tak predpokladá, že búrka nejako výrazne neovplyvní letnú sezónu v Malej Fatre a Terchovej. A dodáva, že „v krátkej dobe by mala začať v lete fungovať štvorsedačková lanovka na Grúň, ktorá bola doteraz využívaná iba v zimnej sezóne”. Turisti tak môžu očakávať ďalšiu zaujímavú atrakciu v tejto oblasti.

Oprava cesty vo Vrátnej doline.
Oprava cesty vo Vrátnej doline

Záchranári nateraz uzavreli prístup do Vrátnej doliny a jej okolia, napríklad značené trasy Chata Vrátna – Snilovské sedlo, Chata Vrátna – Chata na Grúni a iné. Okrem toho si treba dávať pozor na bahnitý terén aj na ostatných chodníkoch. HZS OS Malá Fatra varuje, že „povodeň zničila aj cestu pod Šútovským vodopádom a v poslednom úseku cca 300 metrov sa k vodopádu nedá dostať.” V dôsledku dažďov a záplavy vznikla verejná zbierka pre Terchovú a Vrátnu. Starosta Laurenčík informoval, že finančné prostriedky budú poskytnuté osobám postihnutým povodňou. Ale „tiež na čiastočné hradenie opráv, na ktoré nedostaneme pomoc od štátu”. Nezostáva teda nič iné, iba čakať, aby sa ukázalo, nakoľko prírodný živel ovplyvnil národný park.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: facebook.com/terchova/timeline

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.