Divadelná Nitra 2014 opäť s odmenami za dobrovoľníctvo

Každý rok koncom septembra je Nitra centrom divadelného diania vďaka medzinárodnému festivalu Divadelná Nitra, ktorý má už dlhoročnú tradíciu. Ani tento rok to nebude inak.

divadelná nitra 3

Festival sa koná už od roku 1992 ako nesúťažná prehliadka prvotriedneho európskeho činoherného divadla. Predstavuje diela s originálnymi, netradičnými a inšpiratívnymi námetmi, nových tvorcov, a zároveň dáva priestor aj iným druhom umenia a reprezentácií kultúrnych kvalít regiónu.

Divadelná Nitra pre študentov, študenti pre Divadelnú Nitru

Minuloročné motto Očistení? nahradí tento rok motto Načo umenie?, ktoré vnesie do programu dávku provokatívnosti a inovatívnosti. Tento rok si budete môcť vychutnať prehliadku divadelného umenia od 26. septembra do 1. októbra. Na strávenie prvých študentských “zabehávacích” dní v Nitre je tento festival viac než ideálny.

divadelná nitra 2014 dobrovoľníci

Zúčastniť sa môžete nielen ako návštevníci, ale môžete prispieť aj ako dobrovoľníci, ktorí majú výhody v podobe voľných vstupeniek na predstavenia a prístupu do zákulisia. Pri niektorých činnostiach je študentom potvrdzovaná aj absolventská alebo redakčná prax. Prihlásiť sa môžete do 12. septembra. Viac informácií, ako sa zapojiť do procesu Divadelnej Nitry, nájdete v rozhovore pod programom.

Zároveň si môžete prečítať aj o skúsenostiach študentiek UKF, ktoré sa festivalu Divadelná Nitra zúčastnili ako dobrovoľníčky minulý rok.

Aj tento rok lákavý program

Ak ešte nie ste rozhodnutí, či sa netradičného festivalu zúčastníte, program je aj tento rok mimoriadne lákavý. Odohrá sa 10 predstavení, z toho päť zahraničných (so slovenskými titulkami) a päť slovenských.

  • 1. Bez názvu č.1// Opera Herberta Fritscha, medzinárodná premiéra unikátnej inscenácie z dielne berlínskeho súboru Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Plarz Berlin, ktorý sa na Divadelnú Nitru vracia po desiatich rokoch odmlky, sa odohrá 26. septembra.

Cena predstavenia pre študenta:  10€

  • 2. Europeana alebo Stručné dejiny dvadsiateho storočia v podaní hercov Slovenského komorného divadla Martin.

Cena predstavenia pre študenta: 6 €

  • 3. Pálenie kníh, inscenácia skvelého belgického perfomera, spisovateľa a dramatika Pietra De Bueyssera so zaujímavým názvom, v ktorej bude okrem iného zobrazená aj zahltenosť sveta informáciami, kríza kapitalizmu, rastúca nezamestnanosť, nespokojnosť mladých ľudí, a to všetko z pohľadu mačky.

Cena predstavenia pre študenta: 6 €

  • 4. Cisárska TV, Uhorsko, provokatívna inscenácia v podaní maďarských divadelníkov pod vedením Bélu Pintéra, ktorá opäť spracuje dejiny humorným spôsobom.

Cena predstavenia pre študenta: 7 €

  • 5. Svedectvo krvi, predstavenie hercov Činohry Štátneho divadla Košice v réžii poľskej režisérky Agnieszky Olsten.

Cena predstavenia pre študenta: 7 €

  • 6. Láskavé bohyne je ďalším slovenským predstavením, tentokrát hercov Slovenského národného divadla, ktoré sa odohráva v období druhej svetovej vojny.

Cena predstavenia pre študenta: 8 €

  • 7. Sokol!, inscenácia, v ktorej dvaja slovinskí divadelníci priblížia krásu tanca, úvahy o starnutí a o zmysle umenia.

Cena predstavenia pre študenta: 6 € 

  • 8. Potkany, známa hra Divadla Andreja Bagara, ktorú budete môcť vidieť aj na tohtoročnom festivale.

Cena predstavenia pre študenta: 6 €

  • 9. Kapitál je inscenácia, v ktorej budú herci bratislavského Divadla Aréna rozoberať otázky zlyhania kapitalizmu, zodpovednosti za hospodársku krízu a tiež rastúcej priepasti medzi bohatými a chudobnými.

 Cena predstavenia pre študenta: 6 €

  • 10. Zlaté šesťdesiate alebo Denník Pavla J. je posledné predstavenie festivalu, ktoré prináša výpoveď človeka, ktorý je v konflikte so spoločenskými a kultúrnymi okolnosťami, no zároveň aj so svojou bohémskou povahou.

Cena predstavenia pre študenta: 6 €

Ak by ste mali záujem o všetkých 10 predstavení + dve predstavenia v rámci FESTIVALU PLUS, môžete si zakúpiť permanentku ŠTUDENT FANATIK za 60 € .

divadelná nitra 2014

Pýtame sa PR manažérky

Niekoľko otázok o Divadelnej Nitre sme sa opýtali Zuzany Kizákovej, PR manažérky podujatia.

Čo je podľa vás najväčším lákadlom pre návštevníkov?

Každoročne sú isto najväčším lákadlom výnimočné zahraničné inscenácie, ktoré inak, mimo Divadelnej Nitry, nie je možné na Slovensku zhliadnuť. Tými sú tento rok predstavenia Bez názvu č.1// Opera Herberta Fritscha, Pálenie kníh, Cisárska TV alebo Zlaté šesťdesiate.

V čom sa bude 23. ročník Divadelnej Nitry odlišovať od tých predchádzajúcich?

Po období zamerania uplynulých ročníkov medzinárodného festivalu Divadelná Nitra na sociálno-politické javy v posledných troch rokoch prostredníctvom projektového cyklu (Ne)prezraď svoje tajomstvo – vina/nevina – očistení? a najmä po prezentácii výstupov projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície považujeme za potrebné rozšíriť festival tematicky a priniesť impulzy iného druhu so zachovaním potrebnej dávky provokatívnosti a inovatívnosti programu.

divadelná nitra 2014 2

Aké je motto tohtoročnej Divadelnej Nitry a čo sa za ním skrýva?

Ako je obvyklé pre Divadelnú Nitru, hľadaniu témy pre 23. ročník predchádzali úvahy o témach, ktoré aktuálne rezonujú v spoločnosti a majú univerzálny charakter. Inšpirácia ročníkom 2013, ktorý sa niesol v znamení vyrovnávania sa s dedičstvom minulosti, priniesla zásadnú otázku postavenia umenia v spoločnosti. Po vzore medzinárodnej konferencie 2013 s názvom Načo pamäť? sme tému 23. ročníka nazvali Načo umenie?.

Koľko návštevníkov zavíta ročne na festival? Mení sa to z roka na rok?

Pravdaže, počet návštevníkov sa každoročne mení, závisí to od počtu inscenácií a predstavení, ktoré v tom ktorom roku uvádzame v programe. Priemerný počet divákov na predstaveniach v hlavnom programe sa pohybuje od 4500 do 5000 divákov a návštevnosť sprievodného programu je približne od 7500 až do 8000 divákov

divadelná nitra 1

Ako sa môžu študenti zapojiť do celého procesu DN, aké výhody im z toho plynú?

Študenti sú vždy veľmi dôležitou a nenahraditeľnou súčasťou Divadelnej Nitry. Každoročne vyše stovka študentov pomáha pri organizovaní a chode festivalu – ako dobrovoľníci. Či už pomáhajú pri technike, stavbe scén, pri sprevádzaní zahraničných hostí, súborov, prekladoch, pri kreatívnych dekoračných činnostiach, v centre pre novinárov, so štábom televízie, na logistických miestach, či na rôznych asistenčných pozíciách, odvádzajú veľké množstvo práce a bez nich si už  festival ani nedokážeme predstaviť.

Odmenou za to im sú voľné vstupenky na predstavenia, strava a pri niektorých činnostiach aj potvrdenie o absolventskej či redakčnej práci alebo priečinok v životopise. A veríme, že si každoročne odnášajú z Divadelnej Nitry aj veľký zážitok a veľkú skúsenosť z práce s profesionálnym tímom na najväčšom a najvýznamnejšom medzinárodnom divadelnom festivale na Slovensku,čo môže pomôcť v ich profesionálnom raste a neskoršej praxi či hľadaní práce.

[alert type=”success”]

Zaregistrovať ako dobrovoľník sa môžete TU: www.nitrafest.sk/sub/vyp/

Vstupenky si môžete zakúpiť TU: www.nitrafest.sk/domov/vstupenky-a-info/vstupenky/

Celkový cenník nájdete TU: www.nitrafest.sk/images/files/tabulka_programu_s_cenami_2014.pdf

[/alert]

autorka: Sabína Bekmatovová
foto:  facebook.com/divadelna.nitra, Collavino

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.