„Mesto“ na Zobore

Nitra je známa ako mesto pod Zoborom, to všetci vieme. Avšak, menej sa už vie o tom, že kedysi bol osídlený aj samotný Zobor. V neskorej dobe bronzovej vzniklo na kopci hradisko, ktoré v kontexte osídlenia západného Slovenska zohrávalo nemalý význam. Vďaka profesorovi Petrovi Romsauerovi z Katedry archeológie UKF a Zoborskému skrášľovaciemu spolku sme sa o tomto mieste dozvedeli viac.

 

Letecká snímka vrchu Zobor
Letecká snímka vrchu Zobor

Okolie Nitry je charakteristické tým, že je tu kumulovaných viacero opevnených výšinných sídlisk. Nachádzali sa na Zobore, Žibrici, Veľkom Tríbeči či Veľkom Lysci a vytvorili takzvanú zoborskú skupinu. Spolu s ňou tu koexistovalo aj niekoľko otvorených nížinných hradísk, no doteraz ich vzájomný súvis či prepojenie cestami nebol nijak dokázaný.

Národná kultúrna pamiatka Hradisko Zobor je považovaná za jednu z najstarších a najrozsiahlejších pamiatok v blízkosti Nitry. Masívne opevnenie obopínalo celý areál vrchov Pyramída i Zobor a taktiež ich predelové sedlo. Ide o vrcholové výšinné hradisko s rozlohou 15 hektárov, ktoré vzniklo už na začiatku prvého tisícročia.

Do pevnosti sa dalo dostať troma bránami, ktoré mali kvôli väčšej bezpečnosti ešte osobité predopevnenie. Zaujímavosťou je, že na vystavanie takéhoto veľkého hradiska bolo treba použiť množstvo dreva, a tak bola celá lokalita odlesnená.

V minulosti hradisko slúžilo zrejme ako refugium, teda útočisko, a zároveň ako miesto na obranu proti prenikajúcim nepriateľským skupinám. V areáli sa však nikdy nepodarilo nájsť obytné objekty.

Zobor

Studňa na Zobore chýbala

Predpokladá sa, že v období neskorej doby bronzovej bol úhrn zrážok menší ako v súčasnosti, čo spôsobilo vyľudnenie celej Európy. Vtedajší ľudia viedli pastiersky spôsob života, no ako hlavná obživa slúžili predovšetkým produkty poľnohospodárstva, ktorými sa zásobovali okolité hradiská. Voda bola teda nevyhnutnosťou na prežitie celej komunity závislej od úrody obilia. Zoborské hradisko studňu nemalo a z tohto dôvodu bola vybudovaná aspoň nepriepustná cisterna zahĺbená sedem metrov do zeme. „Ženy nemajú čo robiť, pošlime ich teda k rieke Nitra, nech donesú vodu do cisterny,“ zavtipkoval prednášajúci na margo témy.

S nedostatkom tejto tekutiny súvisela taktiež intenzita zasídlenia v hradisku. Odhaduje sa, že opevnenie bolo aktívne okolo 100 – 150 rokov. Nitra bola centrom Veľkej Moravy a objavovali sa tu snahy dokázať, že ide o vplyvné hradisko.

Keď sa vyberiete na Zobor, pôjdete cestou, ktorá však kedysi zrejme neslúžila ako prístup do sídliska. Ak sa budete v duchu pýtať, prečo je kopec z roka na rok strmší a prečo tam musíte ísť po svojich, verte, že peši sa chodilo aj v minulosti. Vozy sa v čase najväčšieho rozmachu hradiska používali len ojedinele.

Z pôvodného hradiska tu zostali už len ťažko rozoznateľné zvyšky valov, no na ich umiestnenie vás upozornia príslušné informačné tabule. Okrem toho je v okolí k dispozícii niekoľko náučných chodníkov, ktoré sa napájajú na ďalšie turistické trasy. Dostať sa môžete k známej Svoradovej jaskyni či k Dražovskému kostolíku, o ktorom sme v našej rubrike Rande s Nitrou už písali. Takže hor sa na Zobor, leto je už tu.

autorka: Kristína Jurzová
foto: nitra.eu

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.