Blízko od seba – film prekypujúci depresiami a dokonalými hereckými výkonmi

Blízko od seba, 2013, Dráma, réžia: John Wells, hrajú: Meryl Streep, Julia Roberts, Benedict Cumberbatch, Juliette Lewis, Ewan McGregor, Chris Cooper, Julianne Nicholson, Abigail Breslin…

Na motívy divadelnej hry Tracyho Lettsa, za ktorú bol ocenený Pulitzerovou cenou, nakrútil režisér John Wells dusnú atmosférickú drámu plnú rodinných konfliktov a hádok, vzájomného neporozumenia a roztrpčenosti. Kvantum pestrých pováh, záplava opodstatnených výčitiek, vnútorná nevyrovnanosť postáv, bezchybné herecké výkony – to sú aspekty, ktoré sa podieľajú na neobyčajnom diváckom zážitku.

Avšak iba v tom prípade, že znesiete tiesnivú, tragicko-komickú náladu, nesúcu sa celým filmom, a radi objavujete neprebádané, zvrátené zákutia ľudskej duše. Dráma Blízko od seba nápadne pripomína úchvatné divadelné hry Kto sa bojí Virginie Woolfovej? alebo Mačka na rozpálenej plechovej streche (obe sa dočkali i slávnej filmovej adaptácie). Istým spôsobom sa podobá aj na vtipné vzťahové opletačky filmového velikána Woodyho Allena a na množstvo ďalších snímok, ktoré zachytávajú zložité ľudské povahy v humorne perverznom duchu. Napriek tomu, že film nesrší originalitou, je stvorený pre priaznivcov kvalitných psychologických snímok, obohatených o ukážkové herecké výkony najmä Meryl Streep a Julie Roberts.

still-of-julia-roberts-meryl-streep-and-julianne-nicholson-in-tinutul-din-mijlocul-verii-2013-large-picture

Celá rodina Westonových sa zíde v rodinnom dome v pustej Oklahome po tom, čo otec, básnik Beverly Weston (Sam Shepard), spácha samovraždu. Jeho neurotická manželka Violet (Meryl Streep) má rakovinu úst a je závislá na liekoch. Keď sa v ich dome ocitnú ich tri dcéry – Barbara (Julia Roberts) s manželom a dcérou, Karen (Juliette Lewis) so svojím zvrhlým priateľom a Ivy (Julianne Nicholson), ktorá býva spolu s matkou, nastane nevyhnutná konfrontácia názorov a vyplavovanie starých jaziev a sklamaní. Blízko od seba však neprináša vyslobodenie a zmierenie v podobe adekvátneho riešenia konfliktov. Postavy sa nemenia z neznášanlivých na milujúce, a taktiež neočakávajte uvedomenie si ich omylov a následné spytovanie svedomia. Táto dráma iba konštatuje, vykladá karty na stôl a postavy uchopuje v ich aktuálnom vnútornom rozpoložení.

Americký dramatik Tracy Letts, ktorý si k filmu napísal aj scenár, otvára najmä témy nemravného, scestného charakteru. Témy, ktoré boli kedysi tabuizované a len zmienka o nich vyvoláva pohoršenie a predsudky. Najvýraznejšími sú incest a pedofília. Incest sa prejaví v okamihu, ako vyjde na povrch, že Ivy miluje svojho bratranca Charlesa (i keď nepozná celú pravdu a neskôr jej bude násilne predostretá). Preukážu sa aj známky pedofílie, a to vo chvíli, keď Karenin priateľ začne obťažovať svoju budúcu neter. Okrem toho sa pretriasajú ďalšie ťažké témy, a to nevera, samovražda, demencia či rakovina. Množstvo týchto podnetov slúži na rozohratie čoraz vášnivejších, deprimujúcejších a ťaživejších hádok. Divák nestačí úplne vstrebať jednu a už je na rade druhá.

August-Osage-County-slice

Dominantou snímky nekompromisne zostáva hollywoodska veteránka Meryl Streep v úlohe nervovo labilnej a na liekoch závislej Violet. Jej „chameleonský“ herecký prejav nemá obdoby a dokáže presvedčivo zahrať najprotirečivejšie postavy v ľahkých romantických komédiách (Mamma Mia! – 2008), ako aj v psychologických (Hodiny – 2002) či životopisných (Železná lady – 2011) filmoch. Sekunduje jej rovnako znamenitá a o dušu hrajúca Julia Roberts (Snehulienka – 2012), ktorá stvárnila jej večne podráždenú dcéru Barbaru. Spomenúť treba aj výborného Benedicta Cumberbatcha v úlohe bojazlivého Charlesa, ktorý si zahral sympatického otrokára v životopisnej dráme 12 rokov otrokom (2013).

Blízko od seba je film postavený najmä na presvedčivých hereckých výkonoch a štipľavom sarkastickom humore. Diváka tiež pohrúži do náročných, ťažko riešiteľných životných situácií. Dráma, ktorá vám predostrie skazené charaktery postáv a trpkosti života, no napriek tomu si zachováva punc odosobnenosti, nadhľadu a prvotriednej irónie.

autorka: Mária Pánisová
foto: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.