SEPIA. Šperky, ktoré vidia budúcnosť v retre

Sexi, Extravagantné, Provokatívne, Inovatívne, Autorské. Také sú handmade šperky, ktoré tvorí pod svojou značkou SEPIA mladá študentka umenia z Banskej Bystrice. Sandra má 24 rokov a jej hobby prerástlo do vášne, ktorou by sa v budúcnosti chcela živiť, aj keď uznáva, že je to v súčasnosti na Slovensku odvážna predstava. Najbližšie bude svoje výtvory prezentovať na blížiacom sa festivale – Divadelná Nitra.

redspot

Kedy si si uvedomila, že sa chceš venovať umeniu aj profesijne, nie len vo svojom voľnom čase?

Už od malička som kreslila a maľovala pod „profesionálnym“ dohľadom môjho dedka, ktorý vyučoval výtvarnú výchovu na stavebnej fakulte. Bol môj veľký vzor a na gymnáziu som nakoniec dala pred psychológiou prednosť umeniu. Najdôležitejší moment asi bol, keď som si uvedomila, že je to jediná vec, ktorá ma baví a ktorú viem, a rozhodla som sa ísť v dedkových stopách.

Nevaroval ťa niekto pred týmto rozhodnutím? Lebo, ruku na srdce, byť na Slovensku zarábajúci umelec je trochu utopická predstava, nie?

Nikto ma vyslovene nevaroval, ale moji známi boli dosť skeptickí. Nevedeli si predstaviť, čo s tým budem reálne robiť. Ale bolo mi to jedno. Dôležité bolo pre mňa ísť študovať to, čo ma baví. Zároveň študujem pedagogický smer, takže príležitosti, ako sa uživiť, by sa určite našli.

Zatiaľ sa bavíme všeobecne o umení, ale ty sa venuješ konkrétne jednému odvetviu, akému?

Ja som taká univerzálna. Chcem vedieť a vyskúšať všetko. Prešla som sochou, kresbou, grafikou, maľbou, fotkou… Baví ma v podstate všetko. Teraz sa konkrétnejšie mimo školy venujem šperkom. Snažím sa, aby boli Sexi, Extravagantné, Provokatívne, Inovatívne, Autorské. Taká je moja značka, SEPIA.

Taká ako ty? 🙂

(Smiech) Možno.

independent

Vnímajú tak tvoje šperky aj ľudia v tvojom okolí?

Tak nejako. Najviac sa stretávam s názormi: Super, originálne, ale na mňa veľmi extravagantné. Boja sa ich kúpiť. Myslia si, že sa im nebudú hodiť.

Takže komu sa podľa teba najviac hodia tvoje šperky?

Ľuďom, ktorí hľadajú na trhu niečo viac ako šedý priemer. Ktorí sa chcú odlišovať, možno aj trochu provokovať doplnkami. Vedia oceniť vkus a handmade nápaditosť. Ale najmä tým, ktorí chcú nosiť niečo jedinečné, pretože nikdy nerobím duplikáty.

triangel pyramide

Čo ťa pri tvorbe najviac inšpiruje?

Inšpiruje ma doslova všetko, čoho sa chytím a čo prejde mojimi laserovými očami. (Smiech) Rada používam rôzne retro veci z antikvariátov. Najmä v rôznych vyhodených nepotrebnostiach vidím niečo viac. Najnovšie je to kovový odpad, ktorý pri tvorbe recyklujem. Každá kolekcia má vlastnú tematiku, vždy novú. Aby to nebola nuda. 🙂

Aké bolo pre SEPIU ostatné letné obdobie?

Uskutočnila som dva workshopy, oba boli úspešné, no najmä ten na festivale Grape, kde si návštevníci stánku mohli sami vyrobiť šperky. Zistila som, že ľudí manuálna práca baví! Jeden chalan mi povedal, že drží prvýkrát v ruke kladivo. (Smiech) Ale potenciálni zákazníci nájdu moju prácu na Facebooku a Sashe.sk. Osobne budem najbližšie vystavovať na festivale Divadelná Nitra. Dôjdite si niečo zmajstrovať! 🙂

autorka: Martina Bednárová
foto: archív Sandry Popaďákovej

Šperky SEPIA nájdete TU.

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.