Kinopremiéry 2014: Október

Začiatok mesiaca sa ponesie v duchu náročnejších, temnejších filmov. Október štartuje  trilerom Stratené dievča od Davida Finchera, majstra na depresívne, psychologické snímky. Hneď na to sa môžeme tešiť na hororovú lahôdku s názvom Annabelle, ktorá sľubuje pravý duchársky zážitok. Gary Shore sa rozhodol rehabilitovať postavu transylvánskeho grófa Drakulu a podať nové svedectvo o jeho zásluhách. Pre milovníkov oddychových žánrov príde zase koncom mesiaca do kín animovaný film Škatuliaci a David Cronenberg v psychologickej dráme Mapy ku hviezdam predostiera príbeh o temnej stránke ambicióznosti a hollywoodskej slávy.   

stiahnuťGone Girl (Stratené dievča)

2014, Dráma / Triler / Mysteriózny

Réžia: David Fincher
Hrajú: Ben Affleck, Rosamund Pike, Missi Pyle, Neil Patrick Harris, Patrick Fugit, Tyler Perry
Štúdio: 20th Century Fox
Distribútor: Barracuda Movie

Pod taktovkou amerického režiséra Davida Finchera vznikol napínavý, mysteriózny, kriminálno-psychologický triler, vypovedajúci o mužovi, ktorý údajne zavraždil svoju manželku. Film bol nakrútený na motívy úspešného bestselleru spisovateľky Gillian Flynn.

Amy sa stratila v deň piateho výročia svadby s Nickom. Všetko naznačuje, že nezmizla dobrovoľne. Zúfalý manžel organizuje rozsiahle pátracie akcie a snaží sa robiť všetko možné pre to, aby sa jeho žena našla. Paralelne s tým prebieha policajné vyšetrovanie, v ktorom okrem Amy hľadajú ďalšieho človeka, ktorý má jej zmiznutie na svedomí. Ale všetky stopy, nájdené dôkazy a svedectvá Amyných blízkych ukazujú práve na Nicka. Kto to vlastne je? Trpiaca obeť zločinu alebo cynická obluda, ktorá vodí políciu za nos? Kto má pravdu? A čo sa vlastne stalo s Amy?

Režijného spracovania sa chopil spomínaný David Fincher, ktorý vďaka kriminálnym skvostom ako Sedem (1995), Klub bitkárov (1999) alebo Úkryt (2002) patrí medzi najpoprednejších hollywoodskych režisérov. Jeho filmy sú temné, záhadné a úžasne atmosférické, takže sa rozhodne máme na čo tešiť. Hlavných úloh sa zhostili herec a režisér Ben Affleck (Argo – 2012) a Rosamund Pike (Pýcha a predsudok – 2005).

V kinách od: 2. 10. 2014

NENfqI5WroSXRS_1_1Annabelle

2014, Horor

Réžia: John R. Leonetti
Hrajú: Annabelle Wallis, Alfre Woodard, Eric Ladin, Tony Amendola, Michelle Romano, Brian Howe
Štúdio: Warner Bros. France
Distribútor: Continental

Naháňala divákom hrôzu už vo filme v Zajatí démonov, kde pre Annabelle všetko začalo. Skutočná bábika, schopná nevýslovného zla, je držaná pod zámkom v okultnom múzeu v Connecticute, kde je jediným návštevníkom kňaz, ktorý jej dvakrát za mesiac požehná. John Form našiel pre svoju nastávajúcu manželku Miu dokonalý darček – krásnu starú klasickú bábiku odetú do snehobielych svadobných šiat.

Ale Miina radosť z Annabelle nemá dlhé trvanie. Jednej hroznej noci vtrhnú do ich domu vyznávači satanského kultu a brutálne napadnú mladý pár. Preliata krv a hrôza nie sú to jediné, čo za sebou nechávajú. Vyznávači Satana vyvolali bytosť tak zlovoľnú, že nič z toho, čo urobili, nemožno ani zďaleka porovnávať so zlom, ktorým je teraz posadnutá Annabelle.

 John R. Leonetti, režisér hororu Annabelle, ktorý už čoskoro uvidíme v našich kinách, sa na filmoch podieľa skôr ako kameraman a na svojom konte má uznávané horory režiséra Jamesa Wana, a to Insidious (2010), Insidious: Kapitola 2 (2013) či prvotriednu ducharinu s názvom V zajatí démonov (2013). Tentoraz Leonetti sadol na režisérske kreslo a podľa desivých trailerov možno usúdiť, že pôjde o snímku, ktorá sa atmosférou prinajmenšom vyrovná vyššie spomenutým hororom. Hollywoodska továreň na sny chrlí jeden remake za druhým, a tak stojí za to spomenúť, že aj v tomto prípade ide o remake hororu o vraždiacej bábike s názvom Detská hra, ktorá patrí medzi komerčne úspešné a obľúbené horory 80. rokov. V hlavných úlohách uvidíme Annabelle Wallis (X-Men: Prvá trieda – 2011) a Alfre Woodard (12 rokov otrokom – 2013).

V kinách od: 2. 10. 2014

Dracula-Untold-poster1Dracula: Untold (Drakula: Neznáma legenda)

2014, Fantasy / Dráma / Akčný / Vojnový

Réžia: Gary Shore
Hrajú: Luke Evans, Dominic Cooper, Sarah Gadon, Samantha Barks, Zach McGowan, Charlie Cox
Štúdio: Jasin Boland / Universal Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

Nebál sa postaviť obrovskej presile. Obetoval sa, aby zachránil svoju rodinu a svoj ľud. Stal sa legendou, ktorá úspešne zabrzdila turecký vpád do Európy. Napriek tomu ho dnes vnímame predovšetkým ako jedno z najväčších monštier, aké ľudská mytológia stvorila.

Než sa stal Drakulom, bol Vladom III., vládcom malej zeme menom Transylvánia, ktorá sa krčila v tieni mocnej Osmanskej ríše. Dobre vedel, že akýkoľvek odpor proti silnému susedovi by znamenal jeho koniec. Keď ho však sultán „požiadal“, aby mu poslal tisíc chlapcov vrátane jeho vlastného syna ako čerstvých regrútov do armády, rozhodol sa neposlúchnuť. Aby porazil zlo a odvrátil nevyhnutné, spojí sa so zlom omnoho väčším. Stane sa Drakulom. Nezničiteľným démonom, ktorý je schopný porážať obrovské vojská.

Príbeh o legendárom transylvánskom upírovi Drakulovi sa dočkal nespočetných filmových či divadelných spracovaní. Za zmienku stojí filmový Drakula z roku 1992 v réžii Francisa Ford Coppolu, ktorý prekvapil hororovo-romantickým a výpravne ohromným hávom. Réžie snímky Drakula: Neznáma legenda sa ujal Gary Shore, pričom ide o jeho režijný debut. Drakulu stvárnil britský herec Luke Evans, ktorého sme naposledy mohli vidieť v Jacksonovom trháku Hobit: Smaugova pustatina (2013). Či najnovšia verzia, ktorá sa namiesto tradičného hororu pokúsila o výpravné historické fantasy, tromfne predchádzajúce stvárnenia o Drakulovi, ostáva zatiaľ nezodpovedanou otázkou.

V kinách od: 16. 10. 2014

the-boxtrolls-posterThe Boxtrolls (Škatuliaci)

2014, Animovaný / Dobrodružný / Rodinný

Réžia: Anthony Stacchi
Hrajú: Ben Kingsley, Simon Pegg, Elle Fanning, Isaac Hempstead-Wright, Nick Frost, Toni Collette
Štúdio: Focus Features
Distribútor: Barracuda Movie

V Syrovanoch po zotmení radšej nevychádzajte z domu. Z podzemných skrýš vyliezajú zvláštne bytosti nazývané Škatuliaci, ktoré kradnú všetko, čo im príde pod ruku. Raz vraj ukradli aj malého chlapca. A práve tento ukradnutý chlapec vám v dobrodružnom a zábavnom rozprávaní prezradí, že všetky legendy sú úplné výmysly. Tvorcovia morbídno-čarovného filmu Koralína a svet za tajnými dverami (2009) opäť popustili uzdu svojej vizuálnej fantázii a stvorili svet, do ktorého sa každý rád vydá.

Každý okrem pána Chmatoša. Tento nepríjemný chlap s alergiou na syry má so Škatuliakmi nevybavené účty, a preto im ani na chvíľu nedá pokoj. Tieto škatuľové tvory sú veľmi plaché a keby nepotrebovali kovové súčiastky do všetkých svojich vynálezov, nikdy by svoje podzemné kráľovstvo neopustili. Pán Chmatoš má však diabolský plán a za pochytanie všetkých Škatuliakov mu predstavitelia Syrovian prisľúbili biely klobúk ako symbol najvyššej prestíže. Škatuliaci potrebujú pomoc a tá príde z úplne nečakanej strany.

„Škatuliaci sú zároveň detektívkou, bláznivou komédiou a šialeným dobrodružstvom. Okrem dokonalej vizáže majú aj veľké srdce,“ uviedol producent Travis Knight, podľa ktorého bolo možné príbeh vyrozprávať iba stop-motion animáciou.

V kinách od: 23. 10. 2014

Poster Maps to the Stars A1.inddMaps to the Stars (Mapy ku hviezdam)

2014, Dráma

Réžia: David Cronenberg
Hrajú: Julianne Moore, Robert Pattinson, Mia Wasikowska, Carrie Fisher, John Cusack, Sarah Gadon
Štúdio: Caitlin Cronenberg
Distribútor: Barracuda Movie

Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) sú typickí predstavitelia hollywoodskej rodinnej dynastie. Ale určite nie sú typickou rodinou. On je psychoterapeutom, ktorý sa stará o hollywoodske hviezdy a zároveň autorom úspešných motivačných kníh, ktoré majú ich čitateľom zaistiť dokonalejší a šťastnejší život. Christina sa snaží rozvíjať hereckú kariéru ich trinásťročného syna Benjiho, ktorý je detskou hviezdičkou a od svojich deviatich rokov bol na protidrogovej odvykacej kúre. Ich dcéra Agatha (Mia Wasikowska) bola pre zmenu prepustená z liečebne a vracia sa späť do rodiny.

Agatha sa po návrate stane osobnou asistentkou jednej otcovej hviezdnej klientky, starnúcej herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Tá sa neustále vyrovnáva so slávou svojej mŕtvej matky. Aj preto sa zo všetkých síl snaží nakrútiť remake filmu zo 60. rokov, ktorý jej matku preslávil. A aby toho na ňu nebolo málo, musí čeliť nočným návštevám matkinho prízraku. Jediný, kto vidí životy hollywoodskych hviezd s nadhľadom, je šofér limuzíny Jerome (Robert Pattinson). Ale aj on túži po filmovej sláve.

Film Mapy ku hviezdam je psychologickou sondou do života viacerých rozdielnych postáv, a to na pozadí Hollywoodu a večnej túžby sa v ňom presadiť. Slávneho tvorcu znepokojivých kúskov, Davida Cronenberga (Mucha – 1986, Prísľuby z Východu – 2007), lákala jeho kontroverznosť a možnosť zručne balansovať na tenkej hranici medzi komédiou, drámou a nehollywoodskou úprimnosťou. Film disponuje zaujímavými hercami na čele s Julianne Moore (Bláznivá, hlúpa láska – 2011), Miou Wasikowskou (Alica v krajine zázrakov – 2010) či Robertom Pattinsonom (Voda pre slony – 2011).

V kinách od: 30. 10. 2014

autorka: Mária Pánisová
foto: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.