Nitrianska galéria: Inšpirácie Ľudovíta Jelenáka

V Nitrianskej galérii sa 8. októbra konala vernisáž výstavy Ľudovíta Jelenáka. Výstava bola zorganizovaná pri príležitosti výročia smrti tohto nezameniteľného a významného slovenského maliara 20. storočia. Ten 26 rokov pôsobil ako vedúci Katedry výtvarnej tvorby na Pedagogickej fakulte UKF v Nitre.

3

Ľudovít Jelenák sa narodil v roku 1920 v Merašiciach, neďaleko Hlohovca. Už od detstva sa chcel stať umelcom. Finančná situácia Ľudovítových rodičov však nebola naklonená jeho snu, a tak sa aspoň vyučil za maliara – natierača. Keď mal dvadsaťštyri rokov, umrela mu matka a o tri roky po nej aj otec. Zanechali za sebou deväť detí, ktorým hrozil detský domov. Ľudovít so svojou najstaršou sestrou sa rozhodli deti vybojovať a postarať sa o ne. V takejto situácii mladý Ľudovít nemal čas na maľovanie a štúdium na umeleckej škole neprichádzalo do úvahy vôbec. Potom, ako sa postupne mladší súrodenci rozleteli z domu, podal si prihlášku na VŠVU. Keď nastúpil na štúdium, mal tridsaťjeden rokov.

Počas štúdia na VŠVU (1951 – 1956) naňho pôsobilo mnoho významných osobností slovenského maliarstva, napr. profesori Čemický, Mudroch či Želibský. Po uvoľnení politickej situácie v roku 1956 nastali v maliarstve zmeny. Čerstvo vyštudovaný  Ľudovít Jelenák patril do strednej generácie umelcov, ktorí opustili akademizmus (štýl maľovania preferovaný na akademickej pôde), pretože ich zväzoval v tvorbe a nič nové im neprinášal. Vo svojej diele preferoval moderný výraz a snažil sa o poetické podanie skutočnosti.

Po ukončení štúdia odišiel Jelenák aj so svojou ženou do Vlčej doliny v Suchej nad Parou. Iba maliarstvom sa nedokázal uživiť, a tak musel spravovať sady a vinice. Táto práca ho „nútila“ všímať si prírodu, ktorá ho inšpirovala k vzniku mnohých diel (1955 – 1957), ako napríklad Vo vinohrade, Vlčia dolina, Jeseň a podobne.

5

Po niekoľkých rokoch odišiel z Vlčej doliny a presťahoval sa do Nitry, kde bol zriadený Pedagogický inštitút, v ktorom dostal funkciu vedúceho Katedry výtvarnej tvorby. Bola to jedna z prvých katedier založených na Pedagogickej fakulte v Nitre. Popri pedagogickej činnosti sa venoval aj umeleckej tvorbe.

Počas pôsobenia na fakulte hľadal charakter svojho maliarskeho prejavu. Od začiatku svojej tvorby bol zaujatý krajinou. V tomto období (60. roky) maľoval najmä dedinskú krajinu a prostredie, ktoré mu boli blízke. Napríklad Studňa, Oblaky, Zvoz sena, atď. Jeho veľkou inšpiráciou bola Nitra, v ktorej žil a pracoval. Vďaka jeho vnímavému duchu vzniklo mnoho krásnych obrazov s nitrianskym motívom, ako napríklad Hradná brána v Nitre, Jazierko pod hradom v Nitre. V roku 1962 získal titul docenta maľby.

Ďalšou inšpiráciou v tomto období mu bola žena. Žena s dieťaťom, žena ako matka, nositeľka života, Venuša, neskôr ako strážkyňa úrody. Bol touto témou fascinovaný a neustále ju varioval. Maľoval ženy veselé, smutné, pri oddychu, práci, či hre, ako nevesty, alebo družičky. Vždy ich maľoval rýdzo slovanské, s výraznými bokmi, ako symbolom ženskosti, krásy a materstva. Takto vznikli napríklad diela Chlieb, Materstvo či Priateľky. Po 26 rokoch pôsobenia na Pedagogickej fakulte odišiel a uvoľnil miesto mladšiemu kolegovi Ladislavovi Čechovi.

6

Ľudovít Jelenáka pri tvorbe inšpirovala moderna a melancholický maliarsky štýl profesora Mudrocha, ktorý ho učil na VŠVU. Jelenák využíval techniku olejových farieb. Jeho diela sú pastózne, majú hĺbku a odrážajú každodennosť bežného dedinského života. Tiež v nich nájdeme rôzne škály pocitov. Od lyrickej nežnosti, cez expresívne a búrlivé akty. Dôležitou súčasťou jeho diel bola čierna farba. „Míňal na kilá čiernej farby,“ ako sa raz vyjadril jeho kolega Štefan Gero. Jeho obrazy sa na prvý pohľad môžu zdať zahltené čiernotou, ale vo viacerých dielach z nej vystupujú žiarivé farby a vytvárajú spolu dokonalú farebnú harmóniu.  Zúčastňoval sa na mnohých kolektívnych výstavách a vystavoval až do svojej smrti. Zomrel v Nitre 9. októbra 1999 po ťažkej chorobe.

Výstava obrazov Ľudovíta Jelenáka bude otvorená v Nitrianskej galérii do 2. novembra 2014. Otváracie hodiny nájdete na stránke galérie.

autorka: Nikola Danišová
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.