Denník Erasmáka /1/: Každá veľká myšlienka je sčasti šialenstvo

Jedného dňa som sa zobudila a povedala som si, že pôjdem na Erasmus… Ale nie, tak to celkom nebolo. Avšak, trochu spontánnosti sa v tom rozhodnutí nachádzalo.

Ako to už väčšinou býva aj u nás na UKF, všetky informácie si treba zohnať. Na druhej strane sa nachádzajú pokope a teda stačí si len sadnúť na stoličku a použiť internet. Potom vyplniť pár papierov, navštíviť svojho Erasmus koordinátora a spýtať sa ho, kam všade by sa dalo vycestovať. Nakoniec stihnúť zopár deadlinov a držať svoju nedočkavosť na uzde pred zverejnením schválených študentov na výmenný pobyt Erasmus+. Aké jednoduché, však?

Mojou destináciou sa stal Olomouc. Povedali by ste si, že to nie je až tak ďaleko, avšak doprava doň má svoje čaro. V tomto o trochu väčšom meste než je Nitra je toho o čosi viac. Viac dopravy, viac ľudí, viac architektúry na pozeranie, viac kultúry, viac spoločenskej zábavy, viac cudzích jazykov… Ja viem, je to proste hriech, tieto mestá sa nedajú porovnávať!

PSX_20141011_231921

Mojou školou sa stala Univerzita Palackého. Z historického hľadiska oproti Nitre existuje už viac ako 500 rokov, čo prináša na jej chodby ducha starovekosti. V súčasnosti obýva staršie budovy, ktoré sú roztrúsené po celom meste, rovnako ako aj naša UKF. Historicko-poetický názov Univerzitnej knižnice – Zbrojnica dopĺňa vedomosti 24 tisícom študentov na ôsmich fakultách.

PSX_20141011_231837
Ze zbrojnic udělejte biblioték, J.A. Komenský

Po príchode do tohto mesta bolo treba sa rýchlo zorientovať, rýchlo stratiť v zostatkovej administratíve (a nie celkom príjemnom prerábaní študijného plánu) a rýchlo nájsť v novom prostredí “studentských kolejí” s medzinárodnou účasťou, v starom meste so svojou maličkosťou a na univerzite so svojou veľkosťou.

PSX_20141011_231726
Nádvorie Univerzitnej knižnice – Zbrojnice, Univerzita Palackého Olomouc

Lucia Holienčinová.
.
.
.
.
.
.
.
Lucia Holienčinová,
redaktorka ON

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.