Kultúrny detox: Október 2014

Nitra vám v mesiaci október ponúka skutočne veľa. V prípade, že vás už omrzeli študentské párty či chodbovice, pripravili sme pre vás výber rôznych podujatí, ktoré váš októbrový program dostatočne obohatia. Nechajte na chvíľu knihy na stole, teplo sa oblečte a vyrazte do mesta za rozmanitými zážitkami, ktoré na vás všetkých už netrpezlivo čakajú.

20 000 dní na Zemi

20 000 dní na Zemi: 7. október

Ukážka dokumentárnej drámy o známom austrálskom spevákovi, skladateľovi a scenáristovi, alebo Nick Cave ako ho nepoznáte. Prepracovaný dokument, v ktorom sa striedajú hrané scény s reálnymi vás osloví hneď na úvod. Cave sa často obracia priamo k divákom a približuje im nielen svoj život hviezdy, ale aj názory na život a na svet. V Nitre si spomínaný dokument môžete vychutnať v priestoroch Kinoklubu Tatra o 19.30 hod.

Komorná hudba: 8. október

Print

Sólová, komorná, historická i súčasná hudba. 9. ročník Galérie hudby sa bude niesť v duchu týchto prívlastkov. Cieľom koncertov je priblížiť žánre vážnej hudby v nitrianskom regióne, a to prostredníctvom klavírnych vystúpení rôznych umelcov. Ak máte radi hudbu s historickým a vážnym nádychom, navštívte priestory Koncertnej sály Župného domu v Nitre od 18.00 hod.

Prvý slovenský horor: 14. október

Nakrúcanie hororu? Na Slovensku? Róbert Slovák, ktorý sa venuje reklame a tvorbe videoklipov, sa pokúsil produkovať prvý slovenský horor. Keďže jeho prvotný nápad stroskotal a nakrúcanie hororu bolo neúspešné, prináša divákom náhradu – hraný dokument o tom, ako sa tento horor nevydaril. Môžete sa tešiť na unikátnu snímku, ktorá vám vyčarí úsmev na tvári, a to v priestoroch Kinoklubu Tatra o 18.30 hod.

Nebezpečná zlatokopka: 15. október

Nebezpečná zlatokopka

Mesiac október je plný hudobných či filmových zážitkov. O tie knižné sa zasa postará autorka Lucia Sasková. Pokúsi sa nám priblížiť svoj život, zdroj inšpirácie, plány do budúcnosti či rôzne iné informácie. Hlavnou témou však bude jej najnovšia kniha Nebezpečná a nevynechá, samozrejme, ani bestseller Zlatokopka. Beseda s mladou autorkou sa uskutoční v priestoroch kníhkupectva Martinus o 17.00 hod.sk

Autosalón 2014: 16. – 19. október

Milovníci štvorkolesových tátošov sa aj tento rok môžu tešiť na významnú a obľúbenú prehliadku rôznych druhov automobilov či dopravnej techniky. V priestoroch Agrokomplexu Nitra počas 4 dní na ploche 35 000 m2 nájdu skutočný motoristický raj. Navyše, organizátori si prichystali aj tri autá, ktorými možno odmenia práve vás. Súčasťou autosalónu je aj sprievodný program, ktorý zahŕňa rôzne konferencie, semináre či vystúpenia hudobných skupín.

Spomienky zo zákulisia

Spomienky zo zákulisia: 23. október

Príďte si aj vy zaspomínať spolu s hercami do Divadelnej kaviarne Evy Pavlíkovej. Historky z divadla i rôzne zákulisné príhody vyrozpráva herečka Eva Pavlíková spolu so svojimi hosťami Mariánom Slovákom a Evou Matejkovou. Večernú atmosféru dotvorí aj hudobný hosť. Na divadelnú kaviareň sa premenia priestory Music a cafe v Centro Nitra od 20.30 hod.

Prípad londýnskeho sociopata: 29. október

Koniec októbra môžete zavŕšiť aj návštevou Starého divadla Karola Spišáka. Pôvodná inscenácia z pera Juraja Nvotu s názvom Sherlock Holmes zaujme najmä divákov, ktorým sú blízke detektívne príbehy. Ak máte radi suchý anglický humor a geniálne zápletky, odporúčame vám zúčastniť sa práve tohto predstavenia v priestoroch Starého divadla od 19.00 hod.

autorka: Lenka Varchoľáková
foto: fotografie a ilustrácie podujatí

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.