Kinopremiéry 2014: November

Pre priaznivcov sofistikovaných sci-fi trilerov Christophera Nolana máme hneď na začiatku mesiaca prekvapenie, a to v podobe dlho očakávaného filmu Interstellar v hlavných úlohách s Matthewom McConaugheym a Anne Hathaway. Ďalej sa môžeme tešiť aj na drsnú, surovú vojnovú drámu Železné srdce s Bradom Pittom či na životopisný film Get On Up – Príbeh Jamesa Browna. Tieto spomenuté snímky budú určite horúcimi kandidátmi na Oscara. Koncom novembra prichádzajú do kín aj nové Hry o život s Jennifer Lawrence a mesiac sa končí nadľahčenou komédiou o nenávidených šéfoch s názvom Šéfovia na zabitie 2.

interstellar

Interstellar

2014, Sci-fi / Dobrodružný / Akčný / Mysteriózny

Réžia: Christopher Nolan
Hrajú: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, William Devane, Michael Caine, Wes Bentley, Jessica Chastain, Casey Affleck…
Štúdio: Warner Bros. Pictures
Distribútor: Continental

Christopher Nolan patrí v súčasnosti medzi najvýznamnejších hollywoodskych tvorcov. Diváci na ňom oceňujú hlavne jeho schopnosť skĺbiť pútavý, atraktívny príbeh s precíznou vizuálnou stránkou. Filmové publikum naposledy oslovil strhujúcou trilógiou o Temnom rytierovi v hlavnej úlohe s Christianom Baleom, a taktiež má na svojom konte komplikované, mnohorozmerné skvosty ako Počiatok alebo Dokonalý trik.

Pri nakrúcaní snímky Interstellar sa Nolan inšpiroval nadčasovou filozofickou sci-fi drámou Stanleyho Kubricka s názvom 2001: Vesmírna odysea. Opäť je tu hlavnou myšlienkou cestovanie naprieč vesmírom a hľadanie iných, nepreskúmaných dimenzií. V 60. rokoch 21. storočia má za sebou planéta Zem hladomor a s tým spojené vojnové konflikty. Náš čas na Zemi sa teda chýli ku koncu. Riešením môže byť úplne iná planéta ležiaca na opačnej strane vesmíru. K tej sa v našej slnečnej sústave otvorila červia diera. Skupina posledných výskumníkov sa vydáva za hranice galaxie, aby medzi hviezdami našli pre ľudstvo nový domov.

V dobrodružnom sci-fi Interstellar sa predstavia Matthew McConaughey (Klub poslednej nádeje, Vlk z Wall Street), Anne Hathaway (Návrat Temného rytiera, Bedári), Michael Caine (Počiatok, Podfukári) či Jessica Chastain (Farba citov, 30 minút po polnoci). Na scenári sa podieľal Nolan aj so svojím bratom Jonathanom, s ktorým scenáristicky spolupracoval aj na Temnom rytierovi či na spomínanom sci-fi s názvom Počiatok.

 V kinách od: 6. 11. 2014

 Fury (Železné srdce)Fury-Movie-Poster

2014, Akčný / Dráma / Vojnový

Réžia: David Ayer
Hrajú: Brad Pitt, Logan Lerman, Shia LaBeouf, Jon Bernthal, Scott Eastwood, Jason Isaacs…
Štúdio: Sony Pictures Entertainment
Distribútor: ITAFilm

Pod taktovkou amerického režiséra Davida Ayera prichádza v strede novembra do kín akčná vojnová dráma Železné srdce. Režijne sa podieľal na snímkach ako Králi ulice či Patrola. V hlavných úlohach v jeho najnovšom filme uvidíme herecké esá Brada Pitta (Moneyball, Svetová vojna Z) a Shia LaBeoufa (Transformers, Disturbia). Ayer si k filmu napísal aj scenár, na ktorom pracoval niekoľko rokov. Až keď mu jeho priatelia, s ktorými spolupracoval, povedali, že ide o jeho najlepší scenár, začal s prípravami na nakrúcanie.

Dej sa odohráva v apríli 1945. Kým sa spojenecká armáda pokúša o finálnu ofenzívu  na európskom fronte, ujal sa vojnový veterán, armádny seržant Wardaddy (Brad Pitt), velenia tanku Sherman a vydáva sa s jeho päťčlennou posádkou na samovražednú misiu v tyle nepriateľa. Tvárou v tvár presile, početnej i palebnej, a v sprievode úplného zelenáča, ktorý sa v ich čate ocitol náhodou, je Wardaddy so svojimi mužmi nútený doviesť do úspešného konca svoje hrdinské pokusy zaútočiť na samotné srdce nacistického Nemecka.

Ayer sa pokúšal o dosiahnutie čo najväčšej autenticity, a preto počas nakrúcania snímky spolupracoval s viacerými odborníkmi. Tvorcovia sa dokonca stretli aj s vojnovými veteránmi z 2. obrnenej divízie, ktorí slúžili v 2. svetovej vojne. Podarilo sa im tiež získať priame výpovede o tom, aké to bolo obsluhovať tank počas jednej z najkrvavejších vojnových bitiek.

 V kinách od: 13. 11. 2014

Get-On-Up-poster

Get On Up – The James Brown Story (Get On Up – Príbeh Jamesa Browna)

2014, Životopisný / Dráma / Hudobný

Réžia: Tate Taylor
Hrajú: Chadwick Boseman, Nelsan Ellis, Viola Davis, Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Jill Scott…
Štúdio: Universal Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

Režisér Tate Taylor na seba pozornosť filmového publika upriamil dojímavou ľudskou drámou Farba citov, v ktorej divákom sprostredkoval životné údely černochov na americkom Juhu. Aj vo svojej najnovšej snímke divákom naservíruje neľahkú životnú púť hlavného hrdinu, lemovanú prekážkami a úskaliami. Film skúma životné osudy legendárneho speváka Jamesa Browna, ktorý mal zásadný vplyv na vývoj soulovej a funkovej hudby.

Celý svet ho pozná pod prezývkami „Mr. Dynamit“, „Krstný otec soulu“ alebo „Najtvrdšie pracujúci muž šoubiznisu“. Aký bol ale v skutočnosti spevák James Brown, muž, ktorý predurčoval rytmus a vkus a jeho hudba sa stala súčasťou hip-hopového jazyka? James Brown bol nespútaný živel, ktorý si vždy robil, čo chcel. Neznesiteľná opovážlivosť, ktorú v plnej kráse ukáže hneď v úvode filmu, má hlboké korene v jeho minulosti. Retrospektívne záblesky odhaľujú ťažké detstvo v dobe hospodárskej krízy, odlúčenie od rodičov, pobyt v polepšovni či vo väzení. Nebál sa meniť zaužívané pravidlá, čo mu pomáhalo vo vážnych životných a hudobných rozhodnutiach.

Hlavnú úlohu stvárnil Chadwick Boseman, známy skôr z televíznych seriálov ako Klamári či Strážca poriadku. Vo vedľajších úlohách uvidíme tváre z Taylorovej snímky Farba citov, a to Violu Davis (Enderova hra) a Octaviu Spencer (Percy Jackson: More oblúd). Film Get On Up – Príbeh Jamesa Browna si možno užiť aj ako hudobný koncert plný tých najväčších hitov. Tvorcovia totiž použili originálny Brownov spev, autentický zvuk jeho kapiel a herci museli precízne kopírovať originál.

 V kinách od: 13. 11. 2014

Hunger Games: Mockingjay – The Part 1 (Hry o život: Drozdajka 1)befb6c08628d13240dfa3ad800a3f914

2014, Dobrodružný / Dráma / Sci-fi / Triler

Réžia: Francis Lawrence
Hrajú: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman, Natalie Dormer…
Štúdio: Lionsgate
Distribútor: Forum Film SK

Slávna knižná trilógia Hry o život od Suzanne Collins sa objaví v podobe štyroch filmov, pretože tretia časť je rozdelená na dve filmové stvárnenia a čoskoro dorazí do našich kín. Réžie sa opäť zhostil Francis Lawrence, ktorý nakrútil aj predošlú časť s názvom Hry o život: Skúška ohňom. Známy je aj vďaka romantickej dráme Voda pre slony či postapokalyptickému sci-fi trileru Ja, legenda.

Napriek minimálnym očakávaniam prežila Katniss hry o život dvakrát, ale aj tak nemá pokoj. V krajine totiž vypuklo povstanie. Kapitol je naštvaný a túži po pomste. Kto by mal za nepokoje zaplatiť? Katniss. A čo je najhoršie? Prezident Snow dal jasne najavo, že v bezpečí nie je vôbec nikto. Bude pripravovaná revolúcia v čele s Katniss úspešná? Cena môže byť veľmi vysoká.

V nových Hrách o život v hlavnej úlohe opäť zažiari hollywoodska hviezda Jennifer Lawrence, ktorá sa v súčasnosti najviac vyníma v X-Menoch. Mohli sme ju však vidieť aj v kriminálnej retro dráme Špinavý trik či v romantickej komédii Terapia láskou. Sekundovať jej bude hviezdna zostava na čele s Joshom Hutchersonom (Hry o život, Decká sú v pohode), Liamom Hemsworthom (Hry o život, Proroctvo: Koniec sveta), Julianne Moore (Carrie, Bláznivá, hlúpa láska), Donaldom Sutherlandom (Obchodník so smrťou, Najvyššia ponuka) či Philipom Seymourom Hoffmanom (Najhľadanejší muž, Deň zrady).

 V kinách od: 20. 11. 2014

large_upWyIFvbOHEnhvvjdQvYXQp2xvT

Horrible Bosses 2 (Šéfovia na zabitie 2)

2014, Komédia

Réžia: Sean Anders
Hrajú: Jason Bateman, Charlie Day, Jason Sudeikis, Jennifer Aniston, Christoph Waltz, Chris Pine, Kevin Spacey…
Štúdio: Warner Bros. Pictures
Distribútor: Continental

Po úspešnej jednotke, ktorá divákov nadchla komickými situáciami a perfektnými hereckými výkonmi, sa tvorcovia rozhodli nakrútiť pokračovanie, ktoré čoskoro zamieri do našich kín. V hlavných úlohách sa predstavia herci z predošlej časti, a to Jason Bateman (Lietam v tom), Charlie Day (Ohnivý kruh), Jason Sudeikis (My sme Millerovci), Jennifer Aniston (Skús ma rozosmiať), Kevin Spacey (Americká krása) ale aj brilantný Christoph Waltz (Divoký Django). Pokračovania sa tentoraz chopil Sean Anders, ktorý napísal scenár k vtipnej road-movie komédii My sme Millerovci v hlavných úlohách opäť s Jennifer Aniston a Jasonom Sudeikisom.

Nick (Jason Bateman), Dale (Charlie Day) a Kurt (Jason Sudeikis) už majú plné zuby toho, ako sa musia podlizovať svojim šéfom. Preto sa jedného dňa rozhodnú stať sa svojimi vlastnými pánmi a začnú podnikať na vlastnú päsť. Prefíkaný investor však čoskoro od ich dohody upustí a oni sa ocitnú v koncoch ako porazení, zúfalí a bez peňazí.

Traja amatérski podnikatelia sa však ani teraz nevzdávajú a vymyslia originálny plán – unesú investorovho dospelého syna a požiadajú o výkupné, ktoré by im malo znovu zabezpečiť kontrolu nad ich spoločnosťou.

V kinách od: 27. 11. 2014

autorka: Mária Pánisová
foto: distribučné štúdiá

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.