Združenie STORM združilo odborníkov na drogovú problematiku

Drogová problematika je veľmi aktuálnou témou súčasnosti. Preto Združenie STORM, Krajské osvetové stredisko v Nitre a Katedra sociálnej práce a socialnych vied UKF spolupracovali na uskutočnení konferencie Harm Reduction, v preklade znižovanie škôd. Prvý ročník medzinárodnej vedeckej konferencie sa konal v stredu 19. novembra, išlo však už o tretiu zo série konferencií na rôzne témy.

Podujatie nieslo myšlienku Harm Reduction, teda znižovanie škôd v súvislosti s braním návykových látok, ale aj ďalším využitím tejto filozofie. Cieľom konferencie bolo spájať názory, skúsenosti a vedomosti praktikov i teoretikov a vniesť do problematiky Harm Reduction nové poznatky, trendy a postrehy. Miestom konania bolo Krajské osvetové stredisko v Nitre. Diskutovalo sa v dvoch jazykoch, v slovenskom a českom. Výstupom z konferencie bude aj recenzovaný elektronický zborník na CD nosiči.

harm reduction

Projekt Krok vpred

Andrea Hugáňová, štatutárna zástupkyňa Združenia STORM
Andrea Hugáňová, štatutárna zástupkyňa Združenia STORM

Konferencia Harm Reduction – Aplikácia filozofie znižovania rizík v pomáhajúcich profesiách je blízka projektu Krok vpred, ktorý má pod palcom práve spomínané občianske Združenie STORM. V praxi ide o súbor intervencií, ktoré umožňujú aktívnemu užívateľovi drog získať pravdivé vedomosti o probléme, motivujú ho k zodpovednejšiemu, menej rizikovému správaniu k sebe a k svojmu okoliu, a tým k dôstojnejšiemu životu. Je to zároveň aj účinne vyplnená medzera medzi primárnou a terciárnou starostlivosťou o klienta. Terénni pracovníci združenia pracujú s aktívnymi užívateľmi drog bez toho, aby od nich vyžadovali ukončenie užívania drog. V rámci filozofie, na ktorej sa táto činnosť zakladá, pracovníci tvrdia, že niektoré spôsoby užívania drog sú menej nebezpečné ako ostatné. Terénna sociálna práca umožňuje pracovníkom pracovať s klientom priamo v jeho najprirodzenejšom prostredí. Svojim klientom okrem poradenstva poskytujú aj zabezpečenie sterilného materiálu a základné zdravotné ošetrenie.

Pracovníci a dobrovoľníci združenia Storm
Pracovníci a dobrovoľníci združenia Storm

Magdaléna Halásová, jedna z organizátoriek podujatia skonštatovala, že tam bola príjemná atmosféra a odznelo veľa inšpiratívnych myšlienok: „Osobne som bola rada, že medzi rečníkmi boli bývalí členovia Združenia STORM. Tešila som sa, že sa zapojilo aj množstvo dobrovoľníkov z radov študentov Katedry sociálnej práce a sociálnych vied UKF.“ Okrem toho dodala, že stretnutie viacerých organizácií venujúcich sa téme harm reduction by mohlo vyústiť do spolupráce. Aj toto je spôsob, ako chrániť nielen seba, ale aj svoje okolie. A spôsob, ako pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú.

autorka: Dominika Rimovská
foto: Vesna Tomášik

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.