Kam ísť po radu na UKF?

Psychológ a kariérny poradca sú funkcie, ktorých služby by viacerí študenti UKF uvítali. Naša univerzita oficiálne takéto služby neposkytuje, ale poradenstvo dokážete nájsť napríklad na Katedre pedagogickej a špeciálnej psychológie.

Trápia vás osobné problémy, o ktorých sa radšej porozprávate s odborníkom či s niekým neznámym? Neviete, čo po škole, a potrebujete pomôcť v oblasti výberu vášho budúceho povolania? S podobnými a mnohými inými problémami by vám dokázal pomôcť univerzitný psychológ a kariérny poradca. V súčasnosti na našej univerzite týchto pracovníkov síce nenájdete, avšak, podľa slov rektora univerzity Ľubomíra Zelenického možno už nie nadlho: „Pozícia kariérneho poradcu a psychológa je podľa môjho názoru potrebnou inštanciou na vysokej škole. V úvahách o perspektívach univerzity s takýmito pozíciami počítame a pripravujeme koncepčné materiály k zriadeniu pracoviska univerzity, ktoré by takéto pozície zastrešovali.“ Ako sa vyjadril sám rektor, tieto pozície sú naozaj dôležité, pre študentov nápomocné a niekedy možno aj nevyhnutné. Je celkom normálne, že človek niekedy potrebuje radu aj od odborníka a študent si väčšinou nemôže dovoliť drahé sedenia so súkromnými psychológmi.

poradca

 Môžete navštíviť poradňu

Málokto vie, že napriek tomu, že na UKF zatiaľ nenájdete univerzitného psychológa, poradňa pre študentov existuje a je bezplatná. Poskytuje ju Katedra pedagogickej a školskej psychológie UKF, a to už od roku 2008. „Poradňa funguje už šesť rokov, a to na viacerých úrovniach. Tvárou v tvár, cez e-mail a cez Facebook. Čiže možností kontaktu je viacero,“ vyjadril sa Michal Čerešník, pedagóg a poskytovateľ poradenstva. Študenti si teda môžu dohodnúť osobné stretnutie alebo si môžu nechať poradiť aj online.

Samotná poradňa už potom funguje skôr na báze krátkodobých diskusií a rozhovorov, ktoré nemajú charakter dlhodobej poradenskej intervencie, tak ako je to zvyčajné u odborníka mimo univerzitného prostredia. Poradenstvo, ktoré poskytuje Katedra pedagogickej a školskej psychológie UKF, má, dalo by sa povedať, skôr uvoľnenejší charakter. Pri niektorých problémoch, s ktorými môže študent prísť, je však treba postupovať dlhodobejšie, a to vzhľadom na kapacity pedagógov poskytujúcich poradenstvo nie je možné. Vtedy sa už hľadá špecialista zvonka, zvolený však opatrne a s ohľadom na konkrétny problém, nech už ide o čokoľvek. Tento postup však, ako ozrejmil Michal Čerešník, nie je pravidlom: „Musíme sa zorientovať, v čom je problém. Naša poradňa je skôr inštitút prvého kontaktu. Čiže ak existuje niečo, čo vieme relatívne rýchlo vyriešiť, tak to vyriešime. Niekedy stačí len jedno, dve, tri stretnutia a veci sa pohnú ďalej veľmi rýchlo. Inokedy treba pohľad z vonku, aby sa človek uistil, že postupuje alebo uvažuje v súlade so svojimi cieľmi a treba urobiť prvý krok k zmene.“

 Načo kariérny poradca?

Študentov najčastejšie trápia rozhodnutia. V podstate otázka, čo ďalej. Aj to je situácia, v ktorej by bola pomoc kariérneho poradcu určite vítaná, a to priznáva aj Michal Čerešník: „Určite by bolo k veci, ak by existoval systematizovaný inštitút psychologického poradenstva. Je jedno, či by to bolo zastrešené pod pojmom školský psychológ, kariérny poradca, alebo by to bola skupina odborníkov z viacerých odborov, ktorí budú spolupracovať s človekom a prevezmú nad ním gestorstvo. Ja som tomu určite naklonený.“ Zo skúseností, ktoré má so študentmi našej univerzity, vyplýva jasný záver. Niektorí ľudia sú presvedčení, že vedia, čo chcú, ale na základe skúseností z vysokej školy sa ich presvedčenie môže zmeniť. „Napríklad som prišiel študovať psychológiu v kombinácii s etikou, niečo som si prečítal a zistil som, že ma to viacej ťahá k literatúre. Mám dojem, že som sa zle rozhodol, ale ešte stále mám šancu rozhodnúť sa inak, takže by som potreboval niekoho, kto ma bude sprevádzať.“ Kariérny poradca teda naozaj nie je funkcia, ktorá by bola zbytočná, a napriek tomu, že študenti si sprvoti možno ani neuvedomujú jej významnosť, časom prídu na to, napríklad aj po rozhovore so psychológom, že jeho pomoc by bola viac ako vítaná.

autorka: Lenka Miškolciová
foto: Flickr

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.