Celkom triezvo aj o netriezvych veciach

Detstvo a mladosť, umenie a zločin, ženské a alkohol – na besedách s Dadom Nagyom sa témy uberajú vskutku rozmanitými smermi. Tentoraz si moderátor vzal na mušku slovenského prozaika, autora chronicky známej knihy Rivers of Babylon – Petra Pišťanka.

pištanek 1

Podujatie sa konalo 11. decembra v Nitrianskej galérii. Ľudia opäť v rámci cyklu besied so spisovateľmi zaplnili rozkúrenú miestnosť. Moderátor začal diskusiu, pričom úvodné slová patrili najmä novej knihe Rukojemník, ktorej filmové spracovanie má premiéru v januári. Znenazdania sa autor prosebne obrátil na publikum. Chcel si ho, ako sa to už vraj na podobných akciách stalo jeho zvykom, odfotiť.

Čas mladosti, veselosti

Po tomto neštandardnom, no veľmi sympatickom akte, rozprávanie pokračovalo. Spisovateľ si zaspomínal na obdobie, kedy v spolupráci s kamarátom Dušanom Tarageľom pre zábavu tvoril svoje prvé literárne skvosty. Prezentovali ich však len neverejne, v kruhu svojich priateľov. V prípade svojej hudobnej skupiny „Devínska Nová Vec“ však zvolili celkom inú stratégiu. Tu boli ochotní robiť akékoľvek ústupky, len aby sa mohli stať hudobnými hviezdami. Známy spisovateľ  tiež inklinoval k výtvarníctvu a pôsobil v literárnom krúžku, súčasťou ktorého bolo aj kradnutie kníh z knižnice. No to treba vnímať ako službu spoločnosti. Knihy vlastne takýmto spôsobom zachraňovali.

Práca a alkohol

Počas svojho života vystriedal veľa čudných zamestnaní. Napríklad pracoval v kyslikárni v Slovnafte ako strojník. Mal tu dobrý plat, peniaze míňal jedna radosť. Na čo? Ako povedal sám autor, vraj v prvom rade na ženské a potom na základné potraviny. Následne dodal: „Veď sa pozrite, jak ja vyzerám, aj za to, čo má väčšina zadarmo, ja musím platiť.“

Pracoval ako strážca parkoviska, tvoril internetový časopis inZine, istý čas pracoval pre rozhlas a televíziu. Dokonca robil prezentácie a ochutnávky alkoholov. V súčasnosti ho však pitie až tak nenadchýna. „Už som si svoje odpil,“ hovorí. Kedysi mu napríklad chutila škótska whisky, no človek sa mení, teraz by skôr uprednostnil brandy.

pišťanek 2

Žiaden zločin a žiaden trest

Vzápätí sa besedujúci dostali k netradičnej téme kradnutia obrazov, ktorá ale dokonale korešpondovala s priestormi galérie, kde sa beseda konala. Autor pútavo rozpovedal humorný príbeh o tom, ako na základnej škole s kamarátom podnikol nie veľmi vydarenú zlodejskú akciu. Mali v pláne odcudziť niekoľko obrazov, no keďže záchodové okienko, cez ktoré ich mali dostať von, nedosahovalo potrebné rozmery, povešali ich naspäť. Na príjemné napätie si autor spomína doteraz. Dado Nagy sa k jeho nadšenému rozprávaniu pridal. On totiž sníva o bankovej lúpeži.

A je to za nami

Stretnutie s Petrom Pišťankom zakončilo cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi. Kedy najbližšie sa v Nitrianskej galérii uskutoční podobná akcia nám však Dado Nagy povedať nevedel, závisí to hlavne od financií. Tohtoročné besedy zhodnotil pozitívne. Bolo to tematicky pestré. Poetka a organizátorka literárnej ceny, začínajúci prozaik, profesionálny – komerčne úspešný – spisovateľ a, nakoniec, klasik, ktorý sa vracia po dlhom čase s novým románom. Hostia milí, diváci ústretoví, aj čaj nám dali, moderátor charizmatický,“ skromne uzavrel.

autorka: Anna Patková
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.