S Monteverdim sme sa vrátili do 17. storočia

Nitrianskej galérii sme mohli vidieť predposledný komorný koncert z cyklu Galéria hudby. Umelci nám predviedli scény z Monteverdiho opier. Zaspievali nám traja operní speváci Eva Šušková, Petra Noskaiová a Tomáš Šelc, o scénickú adaptáciu a nádhernú hudbu v prevedení lutny sa postaral Igor Herzog.

1 galéria hudby

Claudio Monteverdi žil na prelome 17. storočia v Taliansku a jeho diela teda nesú prvky renesancie, ale aj nastávajúceho baroka. Je tvorcom prvej opery, tak ako ju poznáme dnes. Z nej boli vybrané najkrajšie momenty pre vystúpenie v galérii.

Repertoár zahraných scén vybrali z dvoch Monteverdiho opier „L´Orfeo“ a    „L´incoronazione i Poppea (Korunovácia Poppei)“. Pódium bolo upravené nielen k speváckemu, ale aj hereckému vystúpeniu. Z opery Orfeus nám speváci a lutnista predviedli prológ k oslave hudby. Len v sprievode lutny sa ozýval soprán Evy Šuškovej, ku ktorej sa postupne popridávali aj Petra Noskaiová a Peter Šelc.

2 galéria hudby

Jedna z najznámejších Monteverdiho skladieb „Lamento d´Arianna (Nárek Ariadny)“ zaznela tiež. Hovorí sa, že dramatický nárek a žiaľ oklamanej Ariadny, vtedy k slzám dojal mužské obecenstvo. Ariadna podľa gréckeho mýtu pomohla Theseovi nájsť cestu z Minotaurovho labyrintu tým, že mu dala zmotanú niť. Za to jej sľuboval manželstvo, no na ostrove Nyx ju spiacu nechal a odplával preč. Ariadnu zaspievala a scénku zahrala Petra Noskaiová.

Opera „Korunovácia Poppei“ sa odohráva na dvore cisára Nera. Najkrajšími ukážkami bola uspávanka „Adagiti Poppea“, ktorú opatrovateľka spieva Poppei noc pred svadbou a milostné duo „Pur ti miro, pur ti godo“.

3 galéria hudby

Eva Šušková absolvovala štúdium spevu na VŠMU v Bratislave. Účinkovala na mnohých významných európskych festivaloch (Pražské premiéry, Dni starej hudby). V roku 2013 získala Cenu nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca.

Petra Noskaiová študovala na Konzervatóriu v Bratislave. Spolupracovala s mnohými súbormi špecializujúcimi sa na interpretáciu starej hudby (Camerata Bratislava, Pražští madrigalisté). Každoročne spoluúčinkuje v historických prevedeniach barokových opier od českých, nemeckých a talianskych skladateľov.

Tomáš Šelc vyštudoval VŠMU v Bratislave. V roku 2013 získal cenu Študentská osobnosť Slovenska za rok 2013/2014 v kategórii Hudba a umenie. Je interpretom, ktorý sa venuje duchovnej hudbe, piesňovej tvorbe, opere, aj operete. Pravidelne sa zúčastňuje na domácich aj medzinárodných speváckych súťažiach (Trnava, Vráble, Mníchov, Berlín), kde sa umiestňuje na prvých priečkach.

Igor Herzog študoval na Konzervatóriu v Bratislave, okrem toho absolvoval niekoľko interpretačných kurzov (Rím, Trondheim, Santiago de Compostela). Od 90. rokov sa špecializuje na dobové nástroje ako lutna, teorba, či arcilutna. Je jeden z mála špecialistov na hudbu renesancie a baroka na Slovensku.

autorka: Nikola Danišová
foto: NG

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.