Staré divadlo vám predstavuje Dogville

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre pred časom prišlo s novou divadelnou adaptáciou Dogville. Pokrytecké mestečko medzi seba prijme dobrácku Grace, ktorá mu neskôr, aj keď si ju zaslúžilo, prinesie skazu.

FOTO_Collavino-3040

Adaptáciu rovnomenného filmu Dogville režíroval Šimon Spišák spolupráci s dramaturgičkou Veronikou Gabčíkovou. Kultový film Dogville v hlavnej úlohe s Nicole Kidman natočil v roku 2003 dánsky režisér Lars von Trier a o divadelnú adaptáciu sa postaral Ch. Lollike. Pre divadlo je tento film ako stvorený, keďže je založený na minimalistickom prevedení. Kulisy, rekvizity a celá scéna sú divadelné aj vo filme.

FOTO_Collavino-2923

FOTO_Collavino-3203

Hlavná postava Grace (Andrea Ballayová/Katarína Petrusová) utečie pred gangom do opusteného mestečka Dogville. Tam žije len pár obyvateľov na pokraji chudoby. Nemenovaným „starostom“ je mladý Tom Edison (Radovan Hudec), ktorý neustále poučuje obyvateľov o morálke, láskavosti a dôvere k druhým. Grace sa mu zdá dobrým objektom, ako prinútiť ľudí v meste nielen uznávať, ale aj praktizovať tieto hodnoty. Dogvillčania sprvu Grace medzi sebou nechcú, no neskôr si ju obľúbia. Pomáha im pri rôznych prácach, za čo dostáva plat. Po čase sa v meste začnú objavovať plagáty „Grace wanted“ a ľudia prepadnú obaam. Kresťanská láska voči Grace opadáva a postupne ju začínajú zneužívať nielen v práci, ale aj sexuálne. Ich odôvodnením je ohrozenie mestečka. Ak polícia Grace nájde, všetci obyvatelia riskovali, keď ju nelegálne prechovávali a neudali polícii. Rozuzlenie je prekvapivé, preto vám ho neprezradíme.

FOTO_Collavino-2673

Tento smutný príbeh vypovedá o ľudskej povahe, o morálke a zle v každom z nás. Nakoniec aj samotná Grace nie je taký anjelik, ako sa na prvý pohľad zdá. Keď si však človek na sebe uvedomí páchané neprávo, je to len krôčik k pomste. Tá je priamo úmerná vykonanej nespravodlivosti. Pre lepší zážitok z divadelného predstavenia odporúčame pozrieť si aj film.

autorka: Nikola Danišová
foto: Staré divadlo Karola Spišáka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.