Divadlo na oblohe

V prebiehajúcich dňoch si obyvatelia Nitry mohli a ešte stále môžu všimnúť pozoruhodný úkaz na večernej oblohe. Niektorí sa domnievajú, že ide o padajúce hviezdy, ale pravdou je, že ide o roj meteorov s názvom Geminidy.

geminidy

Našu zemeguľu opäť zasiahol  jeden z najkrajších, najaktívnejších a najpravidelnejších meteorických rojov – tzv. roj Geminíd. Vidieť ste ho mohli v Nitre aj v iných kútoch Slovenska pri zimných večerných prechádzkach alebo návratoch z podvečerných prednášok a prác. Aj my sme pri rieke počas návratu na ŠD Zobor zazreli na oblohe jasné zelené svetlo, ktoré v priebehu niekoľkých sekúnd zmizlo.

Čo sú to Geminidy?

Predpokladá sa, že tieto meteory (jasné záblesky svetla po prechode meteoridu do zemskej atmosféry) pochádzajú z asteroidu 3200 Phaethon. Aby to však nebolo také jednoduché, vedci sa domnievajú, že Phaethon vlastne ani nie je obyčajný asteroid, ale je to jadro vyhasnutej kométy. Svoj názov dostali podľa polohy svojho radiantu, čo je myslený bod na oblohe, z ktorého vychádzajú, v súhvezdí Geminíd. To je v týchto dňoch v našich zemepisných šírkach nad obzorom po celú noc. Geminidy môžeme každoročne pozorovať medzi 7. až 17. decembrom, no tohtoročný maximum bol očakávaný vo štvrtok 14. decembra predpoludním o 9.48 hod. nášho času.

Ak vám je večerná obloha blízka a ste stále v týchto dňoch neskoro do noci hore, pretože sa učíte na skúšky, tak neváhajte a vyjdite na svoje internátne balkóny. Tí trpezlivejší a otužilejší si ešte do stredy prídu na svoje.

autor: Dušan Farbula
foto: Flickr

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.