Petang, šport bez bariér

Petang je šport, ktorý sa aj v Nitre stáva stále viac populárnejším. Dôvodov je veľa, ale spomenúť treba aspoň tie najvýznamnejšie. K nim patrí malá finančná nákladnosť a, samozrejme, to, že ho môže hrať prakticky každý. Či už ženy s mužmi, starci s deťmi, ako aj telesne hendikepovaní.

petang 1

 Slovo „pétanque“ vychádza z francúzskeho slovného spojenia „pied tanque“, čo znamená „nohy spolu“, teda označenie základného postoja hráča. Zrodil sa vo Francúzsku, ale hovorí sa, že základy položili už Rimania, ktorí podobnú hru preniesli pri dobývaní Galie na územie dnešného južného Francúzska – Provensálska. Hra s guľami sa v období stredoveku stala takou obľúbenou, že ju údajne králi chceli zakázať vojakom, pretože pre ňu zanedbávali výcvik.

Hra

15839779037_0fd72ffea3_zPravidlá sú jednoduché. Hrajú proti sebe dve mužstvá s počtom hráčov jeden až traja. Ako ihrisko slúži rovný, zvyčajne piesočnatý povrch, ktorý musí byť dlhý aspoň 15 metrov. Ďalej sú potrebné gule na petang, ktoré sú kovové, duté a v priemere majú 70 až 80 mm, s váhou 650 až 800 g. Nakoniec je ešte potrebné meradlo a malá drevená guľôčka, pre ktorú sa používajú pomenovania ako košón, prasiatko alebo bib.

Hra sa začína vždy tým, že začínajúci hráč nakreslí na zem kruh s 35 až 50 cm a hodí prasiatko na hraciu plochu do vzdialenosti 6 až 10 metrov. Následne sa tímy striedajú v hode guľou čo najbližšie ku prasiatku. Ten tím, ktorý má nakoniec guľu najbližšie, vyhráva a pripíše si toľko bodov, koľko gúľ má bližšie, než je najbližšia súperova. Jedno kolo sa hrá do 13 bodov. Celý zápas sa hrá na dve víťazné kolá. Do úvahy sa berie len fakt, kde guľa skončí, a nie to, ako sa tam dostala. Preto si hlavne amatérski hráči vždy dávajú pozor na psy a malé deti.

petang 3

Hracie plochy

Ako už bolo spomenuté, petang sa hrá hlavne na piesočnatom povrchu, ale aj na iných terénoch. Na Slovensku sa nachádza dosť postačujúcich priestorov a aj preto tu petang začína mať svoje pevné miesto. Za domovskú pôdu slovenského petangu sa berie Národný guľodrom na Tyršovom nábreží v Bratislave, ktorý pozostáva z 22 ihrísk s veľmi ťažkým povrchom. Tu sa každoročne konajú kvalifikačné turnaje na MS a ME, slovenská liga klubov, bratislavská liga a ďalšie oficiálne turnaje. Pekný petangový areál vybudovali miestni petangisti aj na brehu rieky Nitry pri budove ŠD Nitra, ktorý je pre každého voľne prístupný. Počet ihrísk dokonca postačuje na zorganizovanie menšieho turnaja.

Takže, študenti, ak vás tento šport zaujal a chceli by ste si ho vyskúšať, nestrácajte svoj čas. Petang je šport, pri ktorom sa zregenerujete a navyše si zdokonalíte aj svoje schopnosti. Členom petangového klubu sa môže stať hocikto, kto má záujem. Stačí sa len prihlásiť na príslušnej adrese jedného z klubov, ktorý sa nachádza vo vašej blízkosti.

autor: Dušan Farbula
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.