Poľské mesto, v ktorom sa žije zdravo a lacno

Krakov je jedno z najväčších miest Poľska. Vrátane aglomerácií má okolo milión obyvateľov. Človek by povedal, že to bude rušné, špinavé a uponáhľané veľkomesto. Ale… nie je.

httpimages2.fanpop.com

Na Slovensku sa čoraz častejšie stretávame s fenoménom „Hlásame návrat k prírode!“, lebo to hlásajú iní a vraj sa to tak teraz robí. Samé BIO potraviny, pretože ich kupuje aj Adela Banášová alebo preto, že o tom môj kamarát píše blogy. V Krakove to je inak.

httpworldofnevara.wordpress (1)Ulice, ktoré sú svojou veľkosťou a rušnosťou priam predurčené k ovládnutiu 16-ročnými hipstermi a nočnými klubmi s názvom Pussy či Admiral, sú plné vlastnoručne vystavaných stánkov s čerstvou zeleninou a ovocím. Starobylé obchody v historických budovách pod starými mestskými bytmi sa zmenili na malé súkromné pekárničky, kde vám ponúknu čerstvé pečivo a cukrovinky od výmyslu sveta. Dokonca kde-tu narazíte aj na mliečne bary, kde si môžete načapovať čerstvé kozie a kravské mlieko.

krakow-i.telegraph.co.uk

Zamyslite sa – ako to je u nás? Billa, Lidl, Tesco, Kaufland, Hypernova, Tempo, Jednota… V každom meste aspoň štyri! Maloobchodníci krachujú alebo tlačia ceny do nenávratných výšok, aby prežili. Nezabúdajme na obrovské presklené obchodné centrá, ktoré slúžia mnohým rodinám na trávenie voľných víkendov. Najlepšie v nedeľu na obed na nejakom čínskom jedle. V Krakove je, už spomínaný, systém malých obchodíkov. Na Slovensku, ak chcete žiť BIO a v spätosti s prírodou, musíte sa buchnúť po peňaženke. Všetci dobre vieme, že len jeden nákup ingrediencií potrebných na varenie nás môže vyjsť aj cez 40 eur. Ľudia si z toho spravili ťažký biznis, lebo ich typický slovenský podnikateľský duch vycítil, že môže.

Miestni umelci v Krakove_autor Martina BednárováPár príkladov na ceny – v Krakove kúpite domáci cigánsky celozrnný chlieb s kúskami mandlí za 50 centov. A 10 domácich voňavých paradajok, ako si ich pamätáme zo záhrady starých rodičov, tri papriky, veľká uhorka a zopár slivák vás vyjde v prepočte na 1,20 eur. A keby ste dostali chuť na domáce veľké vajíčka, na ktorých je ešte kde-tu nalepená slama, tak len choďte ďalej k centru a narazíte na starú babku, ktorá vám s milým úsmevom starostlivo zabalí zopár do košíčka, doslova za  pár „šupiek“. Tieto veci nemenia nič na impozantnosti historického mesta, z ktorého pri každom kroku sála distingvovanosť, romantika, pokora a viera ľudí. Nemôže to byť tak aj u nás?

autorka: Martina Bednárová
foto: krakow-projects.aegee.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.