S ruksakom do Thajska alebo ako lacno cestovať

Kráľovské Thajsko je v ponuke takmer všetkých cestovných kancelárií. Na stránkach ich katalógov nájdete najkrajšie plážové scenérie, usmiatych ľudí, ale aj vysoké ceny, ktoré si pýtajú agentúry za to, že môžete byť niekoľko dní na krok od raja na zemi. Ja som si zbalil kufor, kúpil som si letenku a rozhodol som sa precestovať Thajsko tak, aby bol účet čo najnižší a zážitkov a navštívených miest čo najviac. Mesiac v ďalekej exotike stál takmer ako desaťdňový pobyt pri slovenskom mori!

 Najobľúbenejší spôsob, ako spoznáte thajské ostrovy. Na niektorých z nich majú autá zákaz.

Najobľúbenejší spôsob, ako spoznáte thajské ostrovy. Na niektorých z nich majú autá zákaz.
 Symbol Thajska nájdete nielen na každej pohľadnici či magnetke, ale na každej pláži. Slúži ako taxislužba z ostrova na ostrov.

Symbol Thajska nájdete nielen na každej pohľadnici či magnetke, ale na každej pláži. Slúži ako taxislužba z ostrova na ostrov.

Kto hľadá, nájde. Platí to nielen pri hľadaní informácií, ale aj pri hľadaní dobrých cien leteniek a ubytovania. Odolávať ponuke cestovných kancelárií sa oplatí. Cestovanie na vlastnú päsť do neznámeho sveta je vzrušujúcejšie a dobrodružnejšie než vopred naplánovaná turistika k európskym plážam. Často aj lacnejšie. Bol už niekto na káve v Miláne a na nákupoch za 18 eur alebo strávil týždeň v Londýne za 150 eur? Aj tentoraz sa hľadať oplatilo, ale ako na to?

Novinár musí mať prehľad o dianí doma, ale aj v zahraničí. Cestovateľ musí vedieť, kam a za koľko sa lieta do sveta. Prehľad o výhodných cenách leteniek však ale nezískate sledovaním len jednej či dvoch internetových stránok komerčných predajcov leteniek. Minimálne raz denne ste online a ak chcete cestovať, sledujte aj sociálne siete a hlavne verejné cestovateľské skupiny, kde si turisti, no najmä cestovatelia, vymieňajú skúsenosti z ciest, ako aj tipy, kde bývať a s kým letieť. Okrem toho, že získate prehľad o najvýhodnejších cestovateľských ponukách, nájdete si aj nových priateľov. Nielen slovenských, ale rovno z celého sveta.

Turisti milujú opice, opice turistov s banánmi. Opičie pláže patria k najpopulárnejším atrakciám, ktoré Thajsko ponúka.
Turisti milujú opice, opice turistov s banánmi. Opičie pláže patria k najpopulárnejším atrakciám, ktoré Thajsko ponúka.

Ponuka, ktorá sa neodmieta

Do Thajska a späť s jediným prestupom v Dubaji, jednou z najlepších leteckých spoločností sveta, s najkrajšími letuškami na palube lietadla, a to všetko za tri stovky. Komerčný predajca leteniek neznamená jediný výhodný a spoľahlivý spôsob cestovania na vlastnú päsť, aj keď to tak často uvádza. Hľadajte alternatívy, hoci to zaberie viac času ako pohyb prstom po katalógu. No čas sú v tomto prípade peniaze, ktoré ušetríte na cestovaní.

 Ostrov Koh Nangyuang, najkrajší ostrov spomedzi všetkých navštívených destinácií v Thajsku. Jeden z dôvodov, prečo sa vrátiť.

Ostrov Koh Nangyuang, najkrajší ostrov spomedzi všetkých navštívených destinácií v Thajsku. Jeden z dôvodov, prečo sa vrátiť.
Hotelová izba v Thajsku s raňajkami a bazénom pod oknom za desať eur na noc.
Hotelová izba v Thajsku s raňajkami a bazénom pod oknom za desať eur na noc.

Bezdomovcom v Bangkoku

Ak mierite do Thajska a nezdržíte sa dlhšie ako 30 dní, víza nepotrebujete. Krajina je, okrem iného, známa aj vysokým štandardom ubytovacích služieb za ceny neporovnateľné s európskymi. Pri rozhodovaní sa, ako dlho sa zdržíte na svojej dovolenke snov, na vysokú cenu za bývanie zabudnite. Keďže som nevedel, kam idem, čo uvidím, čo zažijem, ubytovanie som si vopred nikdy nerezervoval. Často sa stalo, že na mieste, kde sa mi páčilo, som zostal dlhšie, než som pôvodne plánoval. Na najväčšom letisku v miliónovom Bangkoku som prakticky pristál ako bezdomovec bez strechy nad hlavou. Nájsť si dobré a lacné ubytovanie nebol problém. Luxusné hotelové rezorty s all inclusive službami som nehľadal, pretože cieľ mojej cesty bol cestovateľský, nie turistický.

 Plavba na pláž, ktorú preslávil Leonardo DiCaprio vo filme The Beach. Dvojeurový vstup domáci využívajú na jej udržiavanie.

Plavba na pláž, ktorú preslávil Leonardo DiCaprio vo filme The Beach. Dvojeurový vstup domáci využívajú na jej udržiavanie.

Vidieť, zažiť a vyskúšať čo najviac

Uspokojil som sa s trojhviezdičkovými mestskými hotelmi s raňajkami a bazénom. Základ základov. Najdrahší hotel, v ktorom som býval, stál (až) 15 eur, ten najlacnejší štyri eurá na noc. Nie v džungli, ale pri pláži, niekedy aj priamo na nej. Na internet sa v Thajsku pripojíte takmer všade. Nájsť si izbu cez rezervačný online portál teda nebolo náročné. Strechu nad hlavou možno hľadať aj priamo v uliciach, a to v guest housoch, ktoré boli preplnené cestovateľmi z celého sveta, a to aj mimo hlavnej turistickej sezóny.

Slonom vpred

Polhodinová alebo hodinová jazda na slonoch cez džungľu - nezabudnuteľný zážitok za osem eur. Zjednávajte, pri všetkom!
Polhodinová alebo hodinová jazda na slonoch cez džungľu – nezabudnuteľný zážitok za osem eur. Zjednávajte, pri všetkom!

Samozrejme, ak chceme čo najviac vidieť, musíme cestovať a presúvať sa z miesta na miesto. Doprava v Thajsku akoby nemala obmedzenia. Počas pobytu som vyskúšal snáď všetky dopravné prostriedky – motorku, thajský tuk-tuk (v domácej dielni upravená motorka pre štyri osoby), taxík, lietadlo, kajak, loď, plť, slona, dodávku aj mestský autobus. Ceny ubytovania či ceny jedál v reštauráciách, rovnako aj ceny za dopravu, nemožno porovnávať s európskymi. V Thajsku sú všetci priatelia a nájsť si nového priateľa taxikára – tuk-tukára – nie je na škodu. Zoberie vás na miesta, kde bežný turista nechodí, ktoré nevidí. Na miesta, ktoré by možno ani nechcel vidieť, ale aj o tom je cestovanie v pravom slova zmysle. Trojhodinová poznávacia jazda tuk-tukom v uliciach Bangkoku s mapkou atrakcií v ruke vyšla na neuveriteľné jedno euro. Dvojhodinová jazda z hotela na letisko autom s vlastnou šoférkou 10 eur a pri plavbách z ostrova na ostrov sme tiež nemali hlboko do vrecka.

Nielen zážitky zasýtia

Thajská kuchyňa - pikantná, rozmanitá, zdravá a jej servírovanie často dych vyrážajúce.
Thajská kuchyňa – pikantná, rozmanitá, zdravá a jej servírovanie často dych vyrážajúce.

Z cestovateľských zážitkov sa ale ani pravý cestovateľ, cestovateľ telom i dušou, nenaje. Thajská kuchyňa predstavuje kombinácie chutí, vôní a korenín, ktoré si len veľmi ťažko vieme predstaviť. Tamojšie jedlá sú pikantné, korenisté, ale na druhej strane aj veľmi zdravé, pretože dary mora majú v jedálnych lístkoch bohaté zastúpenie. Najtypickejším jedlom je tradičná kokosová polievka s kúskami zázvoru, citrónu, cibuľky, s hubami, krevetami a kurčaťom za dve eurá. Zaujímavosťou je, že polievky, ktoré sú často drahšie než hlavné jedlo, v Thajsku konzumujú s ryžou, a to aj na raňajky. Za dobré hlavné jedlo (opäť) nezaplatíte veľa. Za populárne Pad Thai, opekané ryžové cestoviny s kuracím mäsom a zeleninou, zaplatíte jedno euro, za grilované kráľovské krevety dve eurá. Smäd najlepšie uhasíte čerstvými ovocnými drinkami alebo kokosovým mliekom, ktoré popíjate či už na pláži, alebo priamo v centre mesta, a to z kokosového orecha opäť za jedno euro. Za rovnaký peniaz si (ne)pochutíte aj na vyprážaných kobylkách a červíkoch. Verte, neverte, išli na dračku.

 Tradičnou bielkovinovou pochúťkou v Ázii sú vyprážané kobylky a červíky. Dostať ich na každom rohu v centre Bangkoku.

Tradičnou bielkovinovou pochúťkou v Ázii sú vyprážané kobylky a červíky. Dostať ich na každom rohu v centre Bangkoku.

Zaplaťme účet

Za exotický pobyt v Thajsku na jeden mesiac by ste cestovnej kancelárii zaplatili viac ako dve tisícky. Ani zďaleka by ste ale nezažili a neuvideli toľko, čo ponúka cestovanie na vlastnú päsť, kde ste si sami sebe pánom. Strecha nad hlavou vyšla 240 eur na jeden mesiac, jedlo 150 eur a kombinovaná doprava všetkými možnými prostriedkami vyšla na rovnú stovku na mesiac. Ak teda pripočítame aj hviezdnu cenu letenky a cestovné poistenie, mesačná púť po exotike, v rámci ktorej som navštívil deväť najznámejších thajských destinácií, ochutnal najtypickejšie thajské jedlá a nápoje a využil všetky možnosti, čo ďaleká exotika ponúka, mala šťastný koniec aj pre peňaženku a nestála viac ako 700 eur na osobu.

Západ slnka na ostrove Phi Phi.
Západ slnka na ostrove Phi Phi.

Musíte sa niečoho vzdať, aby ste niečo získali

V tomto prípade najmä času, ktorý venujete hľadaniu najlepšej cestovateľskej ponuky. Svet je otvorený, stačí si vybrať destináciu, odkladať si euro po eure a cestovať, pretože iba o zážitky vás nikto nikdy nepripraví. V tom je cestovanie výnimočné.

autor: Radoslav Šebo
foto: autor

Zdieľajte článok

Komentáre:

2 thoughts on “S ruksakom do Thajska alebo ako lacno cestovať

  1. Velmi zaujimavy clanok a hodnotne informacie, rad by som vedel podrobnejsie informacie a tipy, ako a kde hladat lacnejsie letenky a ubytovanie nejake tipy na portaly a podobne. Rad by som absolvoval nieo podobne a rad by som zistil od vas podrobnejsie informacie. Autora clanku by som najradsej mal medzi priatelmi na Facebooku pre insporacii z fotiek atd. Pekny den

  2. Ahoj, Martin. S výberom leteniek ti asi ťažko pomôžeme. Ak máš ale záujem o podrobné informácie ohľadom krajiny, kontaktuj autora článku na radoslavsebo@gmail.com 🙂
    Pekný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.