Kinopremiéry 2015: Február

Február sa bude v kinách hemžiť najmä filmami nominovanými na prestížne Oscary. Nádejné vyhliadky smerujú k oscarovým nominantom Americký ostreľovač o najúspešnejšom americkom ostreľovačovi na misiách v Iraku, nasleduje Teória všetkého, ktorá divákom predloží dramatický príbeh fyzika Stephena Hawkinga či športový životopisný triler Hon na líšku. Pozornosť si zaslúži aj ďalší vojnový životopisný film pod režijným vedením Angeliny Jolie s názvom Nezlomný, ale aj veľkolepé sci-fi Jupiter na vzostupe od tvorcov Matrixu. Romantické duše si prídu na svoje vďaka adaptácii knižného erotického bestselleru Päťdesiat odtieňov sivej a milovníci hravého štýlu režiséra Matthewa Vaughna sa môžu tešiť na krimi komédiu Kingsman: Tajná služba. Zaujímavo pôsobí aj pripravovaná snímka Tima Burtona o jednom z najväčších škandálov v histórii s názvom Big Eyes. Ak obľubujete európske artovky, nenechajte si ujsť koprodukčnú drámu Kukuričný ostrov a poviedkový komediálny triler nominovaný v kategórii najlepší cudzojazyčný film Divoké historky.

jupiter_ascending_movie_poster_2Jupiter Ascending (Jupiter na vzostupe)

2015, Sci-fi/Akčný/Dobrodružný Réžia: Andy Wachowski, Lana Wachowski Hrajú: Mila Kunis, Channing Tatum, Eddie Redmayne, Sean Bean, Douglas Booth… Štúdio: Warner Bros. Distribútor: Continental

Po obrovských komerčných ranách, ktoré súrodenci Wachowski utŕžili za prepadák Speed Racer a myšlienkovo a filmársky inšpiratívny Atlas mrakov, prichádzajú tvorcovia Matrixu opäť s vizionárskym dielom. Ten je zasadený do vzdialených vesmírnych galaxií a rozpráva o hrdinke predurčenej na veľkolepé veci. V hlavných úlohách sa predstaví Mila Kunis (Ide len o sex), Channing Tatum (22 Jump Street), ale aj známy Sean Bean (Hra o tróny).

V ďalekej budúcnosti sledujú Zem vyvinutejšie bytosti z vesmíru, ktoré kombinujú ľudskú a zvieraciu krv. Cieľom je získať čo najefektívnejšieho jedinca. Keď Kráľovná vesmíru zistí, že bezvýznamná ruská imigrantka Jupiter Jones má rovnakú DNA ako ona, znamená to, že by pre ňu mohla byť hrozbou.

Genetická výbava Jupiter, narodenej pod nočnou oblohou, ju totiž predurčuje stať sa následníčkou Kráľovnej vesmíru, čo by mohlo ovplyvniť rovnováhu vo vesmíre. Kráľovná sa ju preto rozhodne zlikvidovať. Posiela nájomného zabijaka Djanga Wisea, geneticky upraveného bývalého armádneho lovca, ktorý sa však do nej zamiluje.

V Cinemax Nitra od: 5. 2. 2015

 

timthumbKingsman: The Secret Service (Kingsman: Tajná služba)

2014, Akčný/Dobrodružný/ Krimi/Komédia Réžia: Matthew Vaughn Hrajú: Colin Firth, Taron Egerton, Samuel L. Jackson, Mark Strong, Michael Caine, Mark Hamill… Štúdio: Twentieth Century Fox Film Corporation Distribútor: Barracuda Movie

Kingsman je nadnárodná špionážna organizácia pracujúca v prísnom utajení. Jej agenti sú naozajstnými džentlmenmi a novodobými rytiermi. Avšak do tohto vysoko konkurenčného vzdelávacieho systému istý zdvorilý konzervatívny britský superšpión Harry Hurt (Colin Firth) regrutuje zatiaľ nevycvičeného, ale nádejného chlapca z ulice Garryho „Eggsyho“ Pricea (Taron Egerton).

Keďže však ide o kriminálny film, potrebujeme aj poriadneho zločinca. Je ním Richmond Valentine (Samuel L. Jackson), miliardár, ktorý sa chystá zlikvidovať prevažne veľkú časť našej planéty. Pomáhať mu s tým bude Gazelle (Sofia Boutella), inteligentná krásavica, ktorá má namiesto nôh smrtiace čepele. Podarí sa Harrymu a „Eggsymu“ včas odhaliť pravdu o Richmondovom dômyselnom pláne a zastaviť ho?

Režisérom tejto komediálnej dobrodružnej kriminálky je nádejný hollywoodsky tvorca Matthew Vaughn, ktorý má na svojom konte očarujúcu fantasy Hviezdny prach, excentrické a vydarené komiksy Kick-Ass a X-Men: Prvá trieda. Svojím najnovším dielom Vaughn vzdáva poctu každému špionážnemu filmu, ktorý kedy vznikol, avšak s využitím predovšetkým zábavných prvkov. Vo filme zažiaria hereckí veteráni Colin Firth (Kráľova reč), Michael Caine (trilógia Temný rytier) a Samuel L. Jackson (Avengers). Rola mladíka „Eggsyho“ pripadla Taronovi Egertonovi (Testament of Youth).

V Cinemax Nitra od: 19. 2. 2015

93179350317454550790Big Eyes

2014, Dráma/Životopisný Réžia: Tim Burton Hrajú: Christoph Waltz, Amy Adams, Terence Stamp, Danny Huston, Elisabetta Fantone… Štúdio: The Weinstein Company Distribútor: Forum Film SK

Legendárny režisér Tim Burton po dlhom čase opätovne zahniezdil v životopisnom žánri. Jeho jediným biografickým filmom je morbídna dráma Ed Wood v hlavnej úlohe s Johnny Deppom, v ktorej predkladá príbeh jedného z najbizarnejších režisérov hollywoodskych dejín. Tim Burton je považovaný za osobitého autorského režiséra – filmy ako Mŕtva nevesta, Nožnicovoruký Edward alebo Charlie a továreň na čokoládu sú plné rozprávkovej poetiky, grotesknosti, hororovej romantiky a temnoty. Postavu ukrivdenej a nadanej maliarky v Big Eyes stvárnila Amy Adams (Muž z ocele) a rolu manžela, ktorý ťaží z jej úspechu, famózny Christoph Waltz, známy ako odpudivý záporák z tarantinoviek Divoký Django a Nehanební bastardi.

Film Big Eyes rozpráva skutočný a šokujúci príbeh jedného z najkolosálnejších umeleckých podvodov v histórii. Na prelome 50. a 60. rokov dosiahol maliar Walter Keane obrovský úspech a prevrat v komercionalizácii populárneho umenia. Jeho tajomné maľby ľudských tvárí s obrovskými očami všetkých očarili. Čoskoro však vyšla najavo neuveriteľná a bizarná pravda – ich skutočným autorom nebol Walter, ale jeho manželka Margaret. Keanovci živili jedno veľké klamstvo, ktorému uveril celý svet.

Taký príbeh sa nedá vymyslieť. Môže sa len udiať. Tim Burton sa vo filme sústredil na Margaret – jej umelecké prebudenie, fenomenálny úspech jej obrazov a búrlivý vzťah s manželom, ktorý si neoprávnene užíval slávu a medzinárodné uznanie na jej úkor.

V Cinemax Nitra od: 19. 2. 2015

american_sniper_poster-600x889American Sniper (Americký ostreľovač)

2014, Životopisný/Akčný/ Dobrodružný/Vojnový Réžia: Clint Eastwood Hrajú: Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner, Luke Grimes, Jake McDorman… Štúdio: Warner Bros. Pictures Distribútor: Continental

Americký ostreľovač je filmovou adaptáciou biografickej knihy Chrisa Kylea, najslávnejšieho ostreľovača vo vojenskej histórii USA. Kyle prežil niekoľko rokov v Iraku, pričom jeho úlohou bolo chrániť kolegov presnou paľbou na nepriateľa. Na svojom konte má 160 zabití oficiálne potvrdených Pentagónom.

Réžie tohto životopisného vojnového filmu sa zhostil popredný a nesmierne produktívny americký režisér a herec Clint Eastwood, ktorý upútal komornými ľudskými drámami Gran Torino a Million Dolar Baby. Americký ostreľovač sa dočkal aj šiestich oscarových nominácií, vrátane kategórií za najlepší film roku, najlepší scenár či zvukové efekty. Ostreľovača Chrisa Kylea si zahral Bradley Cooper (oscarová nominácia za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe), ktorý naposledy zabodoval v akčnom sci-fi Strážcovia galaxie. Sekundovať mu bude Sienna Miller (Casanova) v roli jeho manželky.

Ostreľovač jednotiek SEAL amerického námorníctva Chris Kyle je vyslaný do Iraku s jedinou úlohou: chrániť svojich bratov v zbrani. Jeho neomylná presnosť zachráni na bojisku veľký počet životov, a keď sa rozšíria povesti o jeho odvážnych husárskych kúskoch, vyslúži si prezývku „Legenda“. Avšak jeho povesť sa dostane až za nepriateľské línie a na jeho hlavu je vypísaná odmena. Stáva sa z neho hlavný terč povstalcov.

Napriek nebezpečenstvu aj obetiam zo strany jeho rodiny sa Chris zúčastní štyroch hrozných misií v Iraku a stáva sa symbolom kréda jednotiek SEAL „neopustiť ani jedného muža“. Ale po návrate domov Chris zisťuje, že na vojnu nedokáže zabudnúť.

V Cinemax Nitra od: 19. 2. 2015

The-Theory-of-Everything-Poster-2The Theory of Everything (Teória všetkého)

2014, Životopisný/Romantický/Dráma Réžia: James Marsh Hrajú: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis, Charlie Cox… Štúdio: Focus Features Distribútor: Barracuda Movie

Teória všetkého je životopisná romantická dráma, ktorá nás prenesie osudmi najgeniálnejšieho fyzika všetkých čias Stephena Hawkinga, ktorý napríklad podporil slávnu teóriu Veľkého tresku a v 80. rokoch vyhlásil, že vesmír je konečný. Tieto svoje teórie navyše matematicky podložil. Film zaujal aj samotného Hawkinga, ktorý sa vyjadril, že v niektorých momentoch mal pocit, akoby sa pozeral sám na seba. Režijne sa na diele podieľal britský režisér James Marsh (Vraždy v Yorkshire 2).

Príbeh sa začína v roku 1963, kedy má dvadsaťjeden ročný Stephen Hawking, študent kozmológie na Cambridge, predpoklady na skvelú budúcnosť. Spolužiaci aj profesori ho zbožňujú, rovnako ako krásna Jane, ktorá na tej istej škole študuje umenie. On na oplátku zbožňuje ju. Keď však v osobnom i profesijnom živote stojí na pomyselnom vrchole, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lekárske vyšetrenia mu stanovia drsnú diagnózu – neliečiteľné postupné ochrnutie nervového systému, ktoré do dvoch rokov skončí smrťou.

Lenže Jane a Stephen sa osudu vzoprú. Vezmú sa a snažia sa viesť normálny život. On si chorobu nepripúšťa a dokončuje si doktorát. Ona ho všemožne podporuje, často až za hranicou sebaobetovania. Čím viac sa blíži predpokladaný koniec, tým hektickejšie sa obaja snažia žiť.

Vzhľadom na to, že stvárnenie človeka s vážnou neurotickou a motorickou poruchou si vyžadovalo veľa sebazaprenia a práce, Eddie Redmayne, predstaviteľ Hawkinga, sa na rolu pripravoval aj tak, že navštevoval neurologické oddelenie a strávil veľa času s doktormi a pacientmi. Počas nakrúcania tiež spolupracoval s tanečným inštruktorom, aby bol schopný pohybovať sa ako človek, ktorému každý deň ochabuje svalstvo. Jeho nominácia na Oscara za najlepší herecký výkon (celkovo ich je 5 aj v kategórii za najlepší film roku) je teda celkom oprávnená. Redmayne na seba upozornil v Hooperovom oceňovanom muzikáli Bedári či v solídnom historickom seriáli na motívy obsiahleho románu Kena Folletta Piliere zeme. V roli Hawkingovej manželky uvidíme Felicity Jones (Amazing Spider-Man 2).

V Cinemax Nitra od: 26. 2. 2015

Zmena programu vyhradená

autorka: Mária Pánisová v spolupráci s Cinemax Nitra
foto: distribučné štúdiá

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.