Máte 26 rokov a stále študujete?

Keď skončíte školu, už musíte mať prax. Najlepšie dvojročnú a k tomu červený diplom. Nikto nechce lajdáka. Ak sú vaše sociálne podmienky zhoršené, veľa voľného času nezostáva, keďže škola, práca a prax sú naozaj časovo náročné.

Na rozhodnutie, kam ísť na vysokú školu, sme po ukončení strednej mali naozaj málo času. Rozhodnúť sa bolo treba rýchlo, pretože študentom s viacerými výhodami a zľavami sme oficiálne len do 26 rokov. K tejto problematike sa pre Občas nečas vyjadril dekan FF UKF Bernard Garaj: „Nepochybujem, že mladý človek sa môže dostať do situácie, kedy je ešte v spomínanom veku študentom denného štúdia. Nepochybujem ani o tom, že takíto študenti sú vyzretí, idú za svojím cieľom a môžu dosahovať vynikajúce študijné výsledky. Miera mojej empatie voči nim však končí tam, kde začína platná legislatíva a ako dekan sa ňou musím riadiť.“

Dnes sa po chodbách Filozofickej fakulty UKF prechádzajú študenti, kedysi lekári

Nevýhody

Hneď ako oslávite 26. narodeniny, automaticky prichádzate o viaceré študentské zľavy. Týka sa to najmä uplatnenia zliav u autobusových dopravcov MHD a ZSSK. Po 25. roku vám zaniká nárok na rodinné prídavky a ak si podávate žiadosť o sociálne štipendium, všetky zarobené peniaze z minulého roku sa vám zarátavajú do výslednej sumy. „Je to nespravodlivé. Keď som stále študentom, mala by som mať právo využívať študentské zľavy, bez ohľadu na môj vek. Povedzme si na rovinu, nie sú to ani veľké zľavy, ako v iných krajinách. Aj to málo, čo mám, mi chcú zobrať,” povedala študentka pedagogickej fakulty Nina.

Výhody

Komerčné zľavy nie sú vekovo ohraničené. Preto ak patríte k denným študentom, môžete ich naďalej využívať aj po 26. roku. Netreba zabúdať aj na možnosť získať prospechové alebo mimoriadne štipendium za aktívne pôsobenie na škole, ale aj mimo nej. Výhodou takisto stále zostáva zdravotné poistenie, ktoré za vás platí štát, a to až do tridsiateho roku života, pokiaľ sa sústavne pripravujete na budúce povolanie. „Myslím si, že 26-ročný človek je už dostatočne vyzretý na to, aby vedel, čo so svojím životom robiť a kam smerovať. A zarobiť sa dá vždy,“ vyjadrila sa študentka filozofickej fakulty Hana.

Ministerstvo školstva nepripravuje zmeny

isicAk ste sa rozhodli pre externé štúdium, treba myslieť na to, že je spoplatené, rovnako ako každý, aj keď iba začatý rok nadštandardnej dĺžky štúdia, ktoré na Slovensku predstavuje päť rokov. Šúdium v zahraničí sa do nadštandardnej dĺžky nezapočítava. „Ministerstvo školstva žiadnym spôsobom neobmedzuje študenta, ktorý dosiahol vek 26 rokov, v jeho štúdiu. A to ani v dennom,” vyjadrila sa pre Občas nečas hovorkyňa MŠ SR Beáta Dupaľová-Ksenzsighova. Ministerstvo školstva teda v blízkej budúcnosti nepripravuje výrazné zmeny.

Byť zodpovedným a študovaným človekom na úrovni nie je v dnešnej dobe ľahké. Ak nie je iná možnosť, môžete si podať žiadosť o študentskú pôžičku. Fond na podporu vzdelávania ponúka len 4,5 % úrok s maximálnou lehotou splatenia do 10 rokov. Všetky informácie ohľadom pôžičiek, ale aj spomínaných štipendií, sú dostupné na webovej stránke UKF.

autorka: Barbora Gričová
foto: archív ON, isic.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.