V núdzi spoznáš kondómat

Vraví sa, že študentský život je tým najkrajším obdobím. Človek – študent vraj vtedy nemá okrem skrípt, prednášok, skúšok a učenia iné starosti, no čo keď… Čo keď vás chytí chuť na sex a vy nemáte pri sebe ochranu?

Condomat

Sex je neodmysliteľnou súčasťou života každého človeka a neobchádza ani študentov. Internáty sú miesta, kde sa kumuluje veľké množstvo mladých ľudí. Láska, stretká, randenie, rozchody, úlety a sex sú súčasť tohto kolobehu. Mladí ľudia sú zväčša uvoľnenejší a otvorenejší novým možnostiam. No väčšina z nich nemá záujem plodiť potomstvo počas štúdia. Žijeme v modernej dobe, kedy sa antikoncepcia stala bežným prostriedkom proti neželanej gravidite a nežiaducim chorobám. No nie za každých okolností je ochrana i dostupná. Možno ste sa už aj vy dostali do situácie, keď ste potrebovali prezervatív, no žiadny ste nemali. Dokonca ani vaši kamaráti. Obchody boli ďaleko, ale zdroj vašich chúťok až nebezpečne blízko. A tak stojíte pred dilemou – napriek všetkému skočiť na vec alebo si zahrať partičku pokru. V takejto peripetii by však mohla pomôcť malá, no veľmi obľúbená skrinka, takzvaný kondómat.

kondómat

Bratislavskí študenti si kondómaty pochvaľujú. „Ten automat je super!“ tvrdí študentka Stanka, ktorú dopĺňa Matúš: „V núdzi spoznáš priateľa (automat).“ Rozhodli sme sa spraviť internetový prieskum aj medzi nitrianskymi obyvateľmi internátov a väčšinou sme sa stretli s pozitívnymi odozvami. Študentka Katka túto myšlienku kvituje: „Môj názor k otázke je nasledovný – prečo nie? Mňa sa to síce netýka, ale mnohých určite áno. Táto budova je plná mladých ľudí, partnerov, ale i takých, ktorí preferujú sex na jednu noc. Uznávam niektoré tieto spôsoby? To podstatné nie je. Podstatné je, že študenti aj neštudenti tu budú sexovať kedykoľvek sa im zachce a takto budú mať aspoň príležitosť postarať sa o to, aby mali po ruke ochranu, či už proti otehotneniu, alebo chorobe.“

Avšak na adresu automatov sa i v radoch študentov objavilo niekoľko negatívnych názorov. Soňa sa napríklad bojí preexspirovaných kondómov, ktoré už nemajú dostatočnú ochranu. Luciin postoj ku kondómatom je už vyhranenejší: „Myslím si, že automaty na kondómy by sa nemali nachádzať v budovách internátov. Môj názor je ovplyvnený tým, že internát je miestom, kde majú bývať študenti, nie tam praktizovať ,takéto‘ veci. Kto chce, vie si prostriedky spojené s týmito aktivitami zabezpečiť inde, napríklad v drogérii.“

Eva Machavová, riaditeľka internátov Zobor a Hospodár, by podľa vlastných slov s umiestnením automatov v budovách internátov problém nemala. Automaty by však musel schváliť rektorát, až potom by bolo možné nainštalovať ich. Žiadna oficiálna žiadosť však zo strany študentov zatiaľ neprišla.

autorka: Kristína Dojčanová
foto: wikimedia.org, autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.