Nakrátko alebo nadlho? Dilema súčasnosti

One-night stands, sex na jednu noc či jednorazovka. Pojmy, ktoré sa v dnešnej dobe stali akýmsi fenoménom mladých. Čoraz viac ľudí sa vrhá do krátkodobých vzťahov bez ohľadu na to, či ide o mužov, alebo ženy. Súčasné trendy však ukazujú, že sú to práve ženy, ktoré berú sex na jednu noc ako samozrejmosť.

couple-498484_640

Mladé dievčatá a ženy ovplyvnené sociálnymi sieťami či rôznymi ženskými stránkami sa vžili do role nenáročných stvorení, ktoré rady praktizujú sex na jednu noc. Tisícky žien sa z rôznych príčin vrhajú do takýchto situácií prakticky denne. Niektoré sa chcú pomstiť svojim bývalým, iné zasa nechcú zabudnúť na to, aké to je, nuž a niektoré to robia len pre radosť a potešenie. Dokážu sa s tým však vyrovnať rovnako ako muži?

žena„Ak žena chce sex na jednu noc a aj ho dostane, nemala by byť traumatizovaná. Do sexuálneho dobrodružstva sa púšťa vedome, pretože to chce a vie, prečo to robí. Logicky nesie za svoje správanie, ako aj prípadné sklamanie, vlastnú zodpovednosť,“ konštatuje pražská sexuologička a psychoterapeutka Hana Fifková, členka Sexuologickej spoločnosti ČLS JEP, ktorá prednáša sexuológiu na PF UK v Prahe.

 Vlastné rozhodnutia, vlastné činy, vlastná zodpovednosť

Aj napriek tomu niekedy na ulici či v bare stretnete dievčatá, ktoré toto tvrdenie skôr vyvracajú, ako potvrdzujú. Cítia sa použité, pretože čakali viac. A tak, skôr či neskôr, po jednej, dvoch, troch jednorazovkách, mnoho z nich zistí, že je to len pretvárka a takéto krátkodobé záležitosti ničia ich charakter či osobnosť. Možno je v ženách naozaj niekde zakódované, že spolu so sexom potrebujú aj lásku. „Veľa žien si predstavuje, že sex je bránou do vzťahu, ale mali by vedieť, že sa mýlia. Žena na jednu noc pre väčšinu chlapov zostane ženou na jednu noc. Výnimky sú zriedkavé,“ potvrdzuje sexuologička Hana Fifková.

Ale aj takéto výnimky majú miesto vo svete čoraz viac zamotaných vzťahov. „Nedá sa stopercentne povedať, že chlapi, ktorí dávajú prednosť jednorazovému sexu, nie sú schopní nadviazať aj dlhodobejší vzťah. Nechcú však, aby ich ženy do takéhoto vzťahu nejakým spôsobom tlačili,“ tvrdí psychológ Jaroslav Lukáč.

Kiss / 20100203.7D.02730.P1.C23.BW / SMLDopracovať sa k odpovediam, ktoré by ženám mohli pomôcť, sa niekedy zdá byť nemožné. Na rôznych blogoch môžu nájsť veľa tipov či návodov, napríklad: Ako prežiť one-night stands? Ako mať sex a nezaľúbiť sa? Ako nájsť toho správneho chlapa a užiť si skvelý sex? Články plné skúseností a rád od iných žien, ktoré to zvládli, získali, urobili, vymysleli… No, bohužiaľ, po svete aj napriek tomu stále behá množstvo nešťastných žien.

Psychológovia i sexuológovia sa zhodujú v tom, že rozvíjanie sexuality je najmä pre ženy vždy lepšie z dlhodobého hľadiska. „Je dôležité si uvedomiť, že medzi ženskou a mužskou sexualitou sú veľké rozdiely. Muži majú biologicky lepšie zakotvenú dispozíciu k anonymnému jednorazovému sexu. Ženy lepšie fungujú v dlhodobých vzťahoch,“ objasňuje Fifková.

Čas na vzťah?

Pravdepodobne je potrebné prehodnotiť prístup k vzťahom a ich trvaniu, a to na oboch stranách rieky. Vyhovujú vám skôr krátke alebo dlhodobé?

old couple„Krátkodobé vzťahy či jednorazovky sú bezchybné. Ja som zástancom toho, že si treba užívať, kým sa dá. A pokiaľ je žena naladená rovnako ako ja, to znamená, žiadne vzťahy či záväzky, nevidím dôvod v tom, prečo by to robiť nemohla. Musí však byť naozaj stotožnená s tým, že chce sex a nie lásku,“ uvádza študent etnológie Daniel. Naopak, študentka Alexandra tvrdí: „Dlhodobý vzťah je rozhodne lepší ako single život či jednorazovky, pretože potrebujem, aby pri mne niekto stál a mala som v ňom istotu i pocit bezpečia. To žene nedá nikto iný, iba chlap, ktorý ju skutočne ľúbi.“

Sú teda ženy stvorené pre dlhodobé vzťahy a muži zasa pre tie krátkodobé? Personalistka Eva sa bežným stereotypom vymyká: „Pre mňa je jednorazový sex cestou, ako sa odreagovať a oddýchnuť si. Nemusím sa viazať, nemusím sa nikomu spovedať, môžem si žiť ako chcem a robiť čo chcem. Cítim sa slobodná a nemyslím si, že by mi takýto životný štýl neprospieval či ubližoval.“

Sexuologička Hana Fifková uzatvára túto tematiku: „Z celkového a odborného pohľadu na vec si myslím, že pre obe pohlavia sa oplatí užiť si milovanie s partnerom, ktorého poznajú, ktorého milujú, s ktorým majú dôverný vzťah a cítia sa bezpečne. Sex na jednu noc nie je riešením žiadnych problémov, a to platí rovnako pre ženy, ako aj mužov. Dlhodobý vzťah – práve to je cesta, ako premeniť obyčajný sex na neobyčajné milovanie.“

autorka: Lenka Varchoľaková
foto: pixabay.com, wikimedia.org, flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.