Ako písmo odzrkadľuje našu osobnosť

Určite sa už väčšina z nás stretla s rozličnými poznámkami k nášmu osobitému štýlu písania rukou. Niektoré pripomienky nám môžu lichotiť a iné nás môžu prinútiť na svojom písme ešte trochu zapracovať. Aj keď mnohí môžu mať pocit, že sa tento spôsob písania dostáva v dnešnej modernej dobe do úzadia, samotný rukopis dokáže o pisateľovi prezradiť mnohé zaujímavé informácie.

writing photo (2)Stačí strana vášho rukopisu a skúsenejší grafológ dokáže podľa toho zistiť, aká ste osobnosť. Každý jeden ťah alebo slučka perom na papieri vie prezradiť vaše charakterové vlastnosti, stupeň inteligencie či dokonca správanie v rozličných situáciách. Aj keď má vaše písmo príjemný vzhľad, nemusí to byť v každom prípade znak vyrovnanej osobnosti. Mnohé väčšie spoločnosti môžu vyžadovať pri prijímacom pohovore životopis písaný rukou. Aj vďaka tomu je možné zistiť, či ste pre danú profesiu vhodný uchádzač. Čo teda presne o vás prezrádza váš rukopis?

Sklon písania

Ak sa vaše písmo pri písaní nakláňa viac do pravej strany, napovedá to, že ste otvorená osobnosť. Je možné z neho vyčítať dokonca spontánnosť a prirodzenosť. Ako protiklad k pozitívnym vlastnostiam sa mu prisudzuje aj náladovosť, respektíve nestálosť. Sklon doľava môže prezrádzať uzavretosť, introverziu alebo pevnú vôľu. Ľudia, u ktorých sa nenachádza žiadny sklon písma, sú väčšinou rozvážni a opatrní.

Veľkosť

Veľké písmo má prezrádzať aj podobné sebavedomie pisateľa. Taktiež môže naznačovať, že ide o extroverta, v niektorých prípadoch aj o egoistu. Menšia veľkosť písma môže prezrádzať plachosť, skromnosť a úzkostlivosť.

writing photo (3)

Medzery

Vo väčších medzerách medzi slovami sa môže skrývať pocit voľnosti alebo netrpezlivosť. Pisateľ nemá rád pocit ohraničenosti. Malé medzery hovoria o poriadku a disciplíne. Niekedy môžu naznačovať skrytý strach zo samoty.

Slučky v písmenách

Výrazné a veľké horné slučky, ako napríklad v písmenách h, l vypovedajú tak o usilovnosti, ako aj o vlastnosti neuvedomovať si rôzne riziká. Hrubé slučky v písmenách ako g, y naznačujú skrytý materializmus. Naopak, nevýrazné písanie podobných písmen aj únavu, neschopnosť presadiť sa.

Sila a rýchlosť písania

Nervozita, netrpezlivosť alebo zápal pre konkrétnu činnosť. Toto o vás prezradí väčší tlak pri písaní na papier. Písmo sa môže javiť ako roztrasené, niekedy nečitateľné. Pri ľahkom tlaku o sebe prezrádzate citlivosť, častú slabosť. Z písmen cítiť jemnosť.

writing photo (4)

Nakoniec váš podpis

Pri veľmi nečitateľnom podpise môžete budiť opäť dojem uzavretosti a tajnostkárstva. Niektorí ľudia vám nemusia vôbec rozumieť. Dobre čitateľný podpis odráža sebaistotu. Naznačuje, že nemáte radi skrývanie a hru na niekoho, kým nie ste.

Ak sa náhodou v živote ocitnete v situácii, keď bude váš rukopis podrobený analýze, je dôležité byť uvoľnený a odosobnený. Práve tieto veci do značnej miery dokážu ovplyvniť vzhľad písma a vaše hodnotenie. Každému predsa záleží na tom, aby zanechal dobrý dojem.

autor: Tibor Habo
foto: pixabay.com, flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.