Slovenský a český hollywood 2. časť

V prvej časti ste sa dozvedeli o štyroch rodákoch zo Slovenska a Česka, ktorých dnes pozná celý svet. Teraz sa oboznámite s pôvodmi ďalších štyroch svetových celebrít. Niektoré mená vás opäť zaručene prekvapia.

1. Jon Bon Jovi – Poliak i Slovák

Bon JoviKeď sa povie Jon Bon Jovi, každý si zrejme v hlave vybaví texty najväčších hitov jeho kapely. Niet divu. Veď boli v móde už za éry našich rodičov. Avšak ani oni určite netušili, že Jon je čiastočne Slovák.

Deti Johna Francisa Bongiovyho a jeho ženy Carol Sharkeyovej majú skutočne pestrý pôvod. V žilách im koluje talianska, slovenská, poľská i nemecká krv. Johnov otec, Louis Bongiovi, bol talianskeho pôvodu, zatiaľ čo jeho manželka, Elizabeth M. Bukovsky, pochádzala zo Slovenska. Carolin otec Michael bol Poliak a jeho manželka Martha švajčiarsko-nemeckého pôvodu.

Rodina Bongioviovcov je hotový mix národností. A predsa sa tam nachádza i Slovensko. Elizabeth M. Bongiovi (rod. Bukovsky), Jonova stará mama so slovenským pôvodom, sa narodila 19.mája 1913 a zomrela v apríli 1996 v Perth Amboy v New Jersey. Jej otec bol Slovák, ktorý emigroval, čím sa i jej dostala do krvi naša krajina.

2. Audrey Hepburn – Z Topoľčian do Hollywoodu

Niekdajšia hviezda strieborného plátna. Jedna z najkrajších žien sveta šoubiznisu. Čo iné by Audrey mala byť, keď nie aspoň čiastočná Slovenka? O nich sa predsa hovorí, že sú najkrajšie na svete.

Edda van Heemstra Hepburn-Rustonová alebo Audrey Hepburn, ako ju pozná svet, sa narodila 4.mája 1929 v Bruseli anglickému bankárovi Jozefovi Welsovi a flámskej barónke Elle van Heemstra. Hoci sa Jozefova dcéra narodila v Belgicku, on sám mal korene na Slovensku. Jeho mama, Anna Welsová, totiž pochádza z dedinky Kovarovce situovanej neďaleko Topoľčian.

Audrey Hepburn1954© 2007 Mark Shaw

Welsovci sa na Slovensko dostali, keď Anton Wels, Annin otec, podnikal na Morave, niekde v okolí Brna a u nás sa rozhodol hľadať nové zázemie pre prácu. Rodina sa v Kovarovciach zdržala nasledujúcich dvadsaťdeväť rokov. Potom sa presťahovali do Viedne.

Audrey bola vo svojej hereckej kariére veľmi úspešná. Zaskvela sa napríklad v roli Holly Golightlyovej vo filme Raňajky u Tiffanyho či ako Eliza Doolittle v muzikáli My Fair Lady. Za úplne prvý film Prázdniny v Ríme, ktorým sa odštartovala jej kariéra, dostala Oscara. Do hereckého neba sa odobrala 20.januára 1993 po tom, ako podľahla rakovine vo švajčiarskom Tolochenazi.

3. Nicholas Sparks – český knižný fenomén

Nicholas SparksPri sťahovaní z provincie Grav-Vol-Holta v Bohemii (pozn. autorky – neskôr západná časť Čiech, názov známy počas Československa podľa Versaillskej zmluvy z roku 1919) Joseph Frank Kolas s manželkou Juliou netušili, že z ich rodu raz vzíde populárny autor knižných bestsellerov. A predsa sa ich prapraprapravnuk ním stal.

Všetko začalo, keď Julia porodila okrem ďalších detí i Josepha Franka II., ktorý sa neskôr oženil s Annou Hallovou. Mali spolu dvanásť detí. Z nich je dôležitý Joseph Frank III. otec Glenary, Christianovej babky.

Glenara Frances Kollarsová (pozn. autorky – v roku 1890 zmena priezviska Kolas na Kollars) sa narodila 1.apríla 1920 v Croftone, v Nebraske. Neskôr sa vydala za Charlesa Anthonyho Theone, s ktorým mala štyri deti, vrátane Jill Emmy Marie narodenej 28.marca 1942.

Druhý syn Jill a jej manžela Patricka Sparksa je dnes známy po celom svete. Jeho meno je však určite známejšie dámam než pánom, keďže je autorom romantických príbehov. A poriadne nimi dokáže rozbúchať srdce, no i vohnať slzy do očí.

Nicholasove knihy sú veľmi obľúbené ako u mladších generácií žien, tak i u starších. Pre tých, ktorí používajú knihy iba ako podložky, je treba podotknúť, že mnohé boli spracované do filmových verzií. V nich sa zaskveli rôzne hviezdy svetového formátu. Napríklad Channing Tatum v Milý John alebo Zac Efron v Šťastlivcovi.

4. Andy Warhol – americký Slovák

Veľká osobnosť v umení, najmä v pop-arte. Kto by nepoznal jeho obraz s Campbellovou polievkou? Andy bol umelec s veľkým U. A predsa s ním má dočinenia aj Slovensko. Jeho rodičia pochádzali od nás.

Andy WarholJúlia Justína Zavacká sa narodila 17.novembra 1892 v rusínskej dedinke Miková za čias Rakúsko-Uhorska. (pozn. autorky – dnes je časťou severovýchodného Slovenska ) V roku 1909 sa vydala za Ondreja Varchola a mali spolu prvé dieťa, ktoré sa nedožilo sťahovania.

Rodina emigrovala do USA. Najskôr v roku 1914 odišiel iba Ondrej a amerikanizoval si meno na Andrej Warhola. V roku 1921 za ním odišla aj Júlia. Usadili sa v Pittsburgu v Pennsylvánii a mali ďalšie tri deti – synov Pavola (Paula), Jána (Johna) a Andyho (Andreja). Andyho mama milovala umenie. Sama kreslila, rada spievala tradičné rusínske piesne, či vyrábala kytice z kvetov z plechoviek a krepového papiera. Jej obľúbeným motívom na kreslenie boli anjely a mačky.

Mamine dekoratívne písmo Andy často používal ako doplnok k svojim obrazom. Ale lásku k nej dokázal aj keď v roku 1966 urobil film Pani Warhola, ktorý jej venoval mame.

Umenie tohto výborného maliara netreba nikomu predstavovať. Možno ste však netušili, že okrem maľby sa Andy venoval i tvorbe filmov. A nebol jediný talent v rodine. James Warhola, syn jeho brata Pavola, sa stal úspešným ilustrátorom detských knižiek. Warholovci mali umenie v krvi.

autorka: Jana Hajnovičová
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.