Študentská kvapka krvi na vlastnej (cudzej) koži

V utorok 28. apríla skoro ráno sa nám vstávalo ťažko. Hnala nás však myšlienka pomoci blížnym, a tak sme prekonali lenivosť a pobrali sa do hlavnej budovy UKF na ulici A. Hlinku, kde čakal tím skúsených pracovníkov nitrianskej transfúznej stanice.

Pri dverách stáli budúce ošetrovateľky, ktoré vítali darcov s úsmevom a poskytovali základné informácie. Práve tu opadlo naše nadšenie, keď sme zistili, že nie sme vhodnými darcami. To nás však neodradilo a chceli sme sa o tejto akcii dozvedieť niečo viac.

Ujal sa nás doktor Branislav Šulla, ktorý nám povedal pár zaujímavých faktov. Ak chce človek darovať krv, musí byť zdravý a prejsť vstupnou prehliadkou. Pri nej mu skontrolujú hladinu hemoglobínu (u žien minimálne 125, u mužov 135) a tlaku (najnižší 110/70, najvyšší 180/100). Pulz by nemal prevýšiť hranicu 110. Záujem je o všetky krvné skupiny, vzácnejšími sú však negatívne KS a to hlavne AB negatív, ktorá sa v populácii vyskytuje najmenej.

DSC_1960

Krv sa po odobratí dáva do boxov, musí sa chladiť. Potom vrecúška putujú na transfúznu stanicu, kde sa robí kompletný rozbor. Celkovo vám pri darovaní odoberú asi 450 ml krvi. Zdravotníci sú pri takýchto odberoch pripravení aj na komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť. Nestáva sa to však často. Ak by vám predsa len prišlo nevoľno alebo sa vám prudko znížil tlak, pomôžu vám nie len tekutinami, ale prípadne aj liekmi.

Hoci  sme teda krv nedarovali, odchádzali sme o niečo múdrejší a spokojní. Na darcoch, ktorí prišli podporiť dobrú vec, bolo vidieť, že to robia s radosťou. V takýchto chvíľach vidno, že dobrí ľudia ešte nevymreli.

autorka: Mária Zimovčáková
foto: autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.