Na Zobor po desiatykrát, ale bez tradičného opekania

Trinásty ročník Nitrianskych univerzitných dní sa začal 27. apríla a jeho súčasťou bol aj tradičný nočný výstup na Zobor. Ten tohtoročný, jubilejný desiaty ročník tohto výnimočného podujatia bol opäť niečím odlišný oproti predošlým ročníkom.

Počasie bolo najdôležitejším aspektom, od ktorého sa táto medzi študentmi populárna rekreačno-športová udalosť značne odvíjala. I keď predpovede na tento týždeň hovorili o značnej zmene počasia a ochladení, v pondelok sme sa tejto zmeny ešte nedočkali.

Nič teda nebránilo už tradičnému spoločnému stretnutiu študentov s pomocou Študentského parlamentu UKF o 19.00 pred ŠD Zobor. Ľudia sa tu začali schádzať a pomaličky zaplnili celé nádvorie pred internátom. Stáli už aj za plotom, keď sa následne v skupinkách vybrali na cieľovú zoborskú Pyramídu vo výške 556 metrov nad morom. Atmosféra bola, ako inak, výborná. Pri výstupe, ktorý sprevádzal západ slnka, nechýbala hudba, ale ani dopĺňanie potrebných tekutín – niektorým postačila voda, ale mnohí siahli i po nápoji s nejakým tým percentom obsahu alkoholu.Raz tam hore na Zobore.

Cesta vedúca popri amfiteátri, ďalej cez Turistickú ulicu a následne už cez Zoborskú lesostep po červenej alebo modrej turistickej značke (ktorá bola vytrvalostne náročnejšia) do cieľa nášho výstupu trvala približne hodinu, samozrejme, pre tých aktívnejších, ako bola členka parlamentu, aj menej. Po príchode ku vysielaču Zobor sa rekordnému počtu zúčastnených študentov z obidvoch nitrianskych univerzít doslova otvoril výhľad na mesto.

Ani silný vietor neprekazil zábavu

Okrem vysokej účasti tento ročník zaujal aj niečím iným. Tým niečím bolo, žiaľ, neuskutočnenie tradičnej opekačky. Neustále fúkajúci silný vietor charakteristický pre Nitru a zvlášť vrch Zobor nedovolil organizátorom vykonať jeden z najočakávanejších plánov, a to zapáliť pahrebu. Tí, ktorí sa tešili na špekačky, ďalšie tepelne upravené jedlo, ale hlavne na spev pri ohni, sa  preto museli prispôsobiť.

Aj kvôli tomu ľudia z vrchu odchádzali skôr ako po minulé roky, no to neznamená, že si túto výbornú akciu, ktorá sa stala dôležitou súčasťou otvorenia Nitrianskych univerzitných dní, neužili.

Študenti svoju výbornú náladu preniesli aj do blízkeho baru Pifa, kde sa do skorých ranných hodín konala afterparty. My sa už tešíme na budúcoročný jedenásty výstup, ktorý bude, dúfame, so všetkým čo k nemu patrí.

autor: Dušan Farbula
foto: Janka Škodová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.