Hráči medzi nami…

Každý z nás si občas vyrazí do podniku kúpiť cigarety alebo posedieť v spoločnosti priateľov. Čas od času naše pohľady zablúdia k automatom. Sedia pri nich zväčša postarší páni a fajčia jednu za druhou. Hraním strávia často aj celé dni. Opovrhujeme nimi a neuvedomujeme si, že naše nevinné tipy na futbal sú v zásade to isté. Každodenné stávkovanie, prípadne hodinka pri pokri, sa stáva čoraz väčším neduhom súčasnej spoločnosti.

stávkovanie

Prijať tiket od 14-ročného chlapca zväčša nie je pre tety za pokladňou žiaden problém…

S tipovaním začína množstvo mladých už na základnej škole. Veď prečo neokoreniť športové debaty analýzou toho a toho tiketu? Futbal je naša vášeň a všetci sme skalopevne presvedčení, ako dobre mu rozumieme. Využiť tieto „znalosti“ na rýchly zárobok je až príliš veľkým lákadlom. „Peniaze zjednodušujú život, fungujú ako návyková droga, no nikdy ich nie je dosť. Túžba po peniazoch môže odvádzať človeka od reality až natoľko, že sa stane jeho zmyslom,“ poukazuje na lákadlá v podobe stávok klinická psychologička a psychoterapeutka Marta Popelková, ktorá pôsobí aj na Katedre psychologických vied UKF. Zisk však motivuje aj stávkové kancelárie. Prijať tiket od 14-ročného chlapca zväčša nie je pre tety za pokladňou žiaden problém…

poker, hazard

„Tipovať som začal v roku 2006, keď prebiehali MS vo futbale. Mal som len 11 rokov a tikety mi podávali starší kamaráti. Odvtedy stávkujem nepretržite každý víkend, keď sa hrá veľa zápasov. I keď nevyhrávam vždy a sú obdobia, počas ktorých aj mesiac nič nevyhrám, stále viem, že príde jeden krásny víkend a všetko sa mi vráti späť,“ hovorí 19-ročný Adam.

A prečo sa teda mladí ľudia túžia zahrávať s hazardom? „Môžeme uvažovať o rôznych dôvodoch, z ktorých spomeniem niektoré: človek môže chcieť utiecť pred nejakým svojím problémom, vonkajším alebo vnútorným, môže chcieť zažiť niečo nové a vzrušujúce, čo si nevie zariadiť či zabezpečiť inak. Hazard môže byť i náhradou za nejakú radosť, ktorú v živote nedosiahol,“ objasňuje motívy závislostí na hazarde klinická psychologička a psychoterapeutka Marta Popelková.

Ak sa vám zdá, že vás stávkové kancelárie nejakým spôsobom prenasledujú, nie ste na omyle. Sú vždy na dosah ruky a, čo je zaujímavé, nachádzajú sa pomaly pri každej škole, od základných až po tie vysoké. Veľký rozmach zažili s rozvojom internetu. Vsadiť si a vyhrať z pohodlia domova, ako jednoducho to znie.

Našiel som zmanipulovaný zápas a zadarmo!

stávkovanie, hazardMnožstvo tiketov mladého tipéra narastá priamo úmerne s množstvom finančných prostriedkov v peňaženke. Iste, raz sa podarí aj vyhrať, ale len málokto dokáže pravidelne vyhrávať. Mladí tipéri hľadajú možnosti, ako zbohatnúť. Internet je mocný nástroj a poskytuje množstvo tipov od informovaných profesionálov. Čo môže byť jednoduchšie, ako vsadiť si na zápas, ktorý je „zaručene“ predaný? Často platí, že čím viac neúspechov, tým väčšia ochota riskovať. Výsledkom býva stávka za vyšší obnos na zápas, ktorý bol nájdený na Facebooku, prípadne na stávkarskom fóre. Tento variant sa spravidla rovná istej strate peňazí.

„Záľubu v tipovaní som našiel najmä na strednej škole. Najviac som vyhral približne 60 eur. Najťažšie som niesol, keď som prehral časť peňazí, ktoré som mal odložené na vodičák, keď mi kamarát dal ponuku, či si chcem vsadiť na zmanipulovaný zápas. Neváhal som,“ prezradil 19-ročný Vladimír.

Stávkovanie nie je žiadna veda, odpísať číslo zápasu a priložiť k nemu tip zvládne každý. Postávanie v stávkových kanceláriách sa väčšine populácie spája prevažne s mužmi. Pribúda však aj zástupkýň nežnejšieho pohlavia, ktoré sú ochotné časť svojich financií zveriť snaženiu futbalových či hokejových tímov. Príkladom je 19-ročná Simona: „Keď vidím môjho priateľa, ako stále vyhráva, tak aj ja chcem, prirodzene, niečo vyhrať, veď peniažkami navyše dnes nikto nepohrdne. Keď navštívim stránku stávkovej kancelárie, pozerám tabuľky a vidím tie kurzy, tak jednoducho neodolám. Prehrala som už približne 20 eur, na svoju premiérovú výhru stále čakám.“

S pokrom je to podobné ako so sexom. Každý si myslí, že je najlepší, ale málokto vie, čo robí

Stávky na šport nie sú jediným druhom tejto takmer adrenalínovej zábavy. Hraniu pokru prepadá čoraz viac Slovákov. Samozrejme, problém závislosti tu bol vždy, no moderné technológie ho preniesli priamo do našich obývačiek. Sledujete poker v televízii, hrávate len tak s priateľmi a napokon sa odhodláte vyskúšať to na internetových portáloch. Zrazu ste v jednom kolotoči.

poker

„Neviem, či by som chcel, aby ľudia vedeli, koľko som prehral. Momentálne som s tým skončil. Som na tom zle, popri škole sa snažím odrobiť stratu, ktorá sa dá prirovnať k cene auta. Začal som s tým, keď sme ako kamoši začali hrať na strednej počas prestávok. Celkom mi to šlo, hral som dobre, a tak som skúsil začať hrať online. Hranie dokáže zabrať veľmi veľa času, niekedy som celý deň nevychádzal von.“ (Anonym)

Stávkovanie a online hazardné hry sa stávajú spoločensky tolerovaným druhom závislosti. Medzi zábavou a závislosťou, prípadne vážnymi problémami, je len veľmi tenká hranica. Krehká ľudská myseľ opantaná vidinou zisku týmto lákadlám ľahko podľahne. Preto si radšej dvakrát rozmyslime, či s hazardom vôbec začínať. Ak sme už začali hazardu naplno prepadávať, treba čo najskôr vyhľadať pomoc.

Psychologička Marta Popelková uzatvára tému nasledovnými radami: „Hranica je naozaj veľmi tenká. Ak začínam uprednostňovať hazard pred inými aktivitami, napríklad stretnutiami s priateľmi, a už ráno sa teším na hru, to sú signály, ktoré ak nezachytí jednotlivec, je dobré mať blízkych ľudí, ktorí upozornia, že človek sa mení. Mení sa napríklad jeho správanie, trávenie voľného času a niečo sa s ním deje, jednoducho je nejaký iný ako predtým. Vtedy treba podať pomocnú ruku. Ak to človek už nedokáže sám svojou pevnou vôľou, napríklad nájdením si nejakého zaujímavého programu, aktivity, koníčka (šport pokladám za najvhodnejší), môžu pomôcť priatelia, rodičia alebo odborník, psychológ, ktorý pomôže hľadať iné cesty pre sebarealizáciu a pocit spokojnosti. No riešenie je v každom z nás.“

autor: Matej Ondrišek
foto: ilustračné pixabay.com, autor

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.