Ako som spoznala Rosettu

Nájsť v Nitre kaviareň je ľahká záležitosť, avšak nájsť kvalitnú kaviareň už také jednoduché nie je. Keď sa zatúlate medzi nitrianskymi uličkami, urobte si zastávku na Farskej 28. Na tomto mieste vám vôňa kvalitnej kávy poriadne udrie do nosa. Preto neváhajte a vojdite.

rosetta 1Do Rosetty ma zaviedla kamarátka a hneď po prvýkrát som vedela, že neoľutujem. Aj keď sa kaviareň a zároveň coffee shop nachádza na pomerne rušnej ulici, pri vstupe dovnútra rýchlo zabudnete na vonkajší svet. Svetlébiele priestory, klasické stoly a stoličky, pohodová hudba.

Za ručne vyrobeným barom, ktorému dala finálnu podobu sama majiteľka, stojí na prekvapenie majiteľka osobne. Lucia Mešinová, mladá a usmievavá, hneď prichádza k nám a ja si vyberám jednu z ponúkaných druhov káv. Väčšina ľudí sedí, popíja, číta si a vychutnáva pokoj a atmosféru. Keď si pomaly odpíjam zo svojej kávy aj ja, viem, že som na správnom mieste pre všetkých kávičkárov. A viem aj, že o Rosette musím napísať…

O pár dní sa už ponáhľam za svojou šálkou kávy a navyše aj za majiteľkou Luciou, s ktorou som si dohodla stretnutie. Chcem sa o kaviarni dozvedieť omnoho viac, a tak s diktafónom v ruke a fotoaparátom na krku mierim práve tam. Znovu si objednávam kávu a Lucia, vo veľmi dobrej nálade, mi už spoza baru začína o všetkom rozprávať.

rosetta 5Krok za krokom

Cesta za vybudovaním Rosetty bola pre ňu viac než náročná. Šikovná baba, ktorá sa na strednej venovala odevnému dizajnu a na vysokej zasa estetike a výtvarnému umeniu, mala ku gastronómii ako takej veľmi ďaleko. Ale hľadanie práce vo svojom odbore neprebiehalo podľa plánu, a tak musela Lucia robiť kompromisy. Keď začala pracovať v kaviarni v jednom z obchodných centier, ani sama netušila, ako to bude pokračovať. Práve tam sa totižto Lucia spoznala s kávou, začala sa o ňu zaujímať, navštevovať pražiarne, ochutnávky a rôzne iné akcie spojené s kávou. Ale myšlienka na zrod vlastnej kaviarne prichádzala postupne, s pomocou iných, ktorí Luciu presvedčili, aby sa do toho pustila. Podpora od kamarátov či získavanie nových obchodných známostí prinieslo ovocie a vznikla Rosetta.

Menu a lá Rosetta

A v čom vás práve Rosetta prekvapí? Pokojom, atmosférou a, samozrejme, výbornou kávou zo všetkých kútov sveta. Tu si oddýchnete a kávu skutočne vychutnáte. Ako hovorí majiteľka Lucia: „Nielen mne, ale aj ostatným kolegyniam záleží na tom, aby ľuďom u nás káva naozaj chutila. Pre nás nie je otázka, či im chutí len formalitou, snažíme sa prispôsobovať tomu, čo naši zákazníci chcú, čo sa im páči alebo nepáči. Spokojnosť je tou najväčšou pochvalou.“

rosetta 4Lucia sa snaží orientovať na kvalitné kávy, ktoré ulahodia skutočne každému: „Veľmi často sa stáva, že si niekto nemôže vychutnať kávu, má rôzne zažívacie či iné problémy. To sa často stávalo aj mne. Neskôr, keď som sa o kávu začala zaujímať hlbšie, zistila som, že za to môže nielen druh či kvalita kávy, ale aj jej príprava. Preto sa v Rosette snažím všetky tieto atribúty spojiť, aby som dokázala ponúknuť najväčšiu možnú kvalitu aj pre tých náročnejších.“

Ku káve si môžete dať rôzne druhy koláčov či cheesecakov. V Rosette nenájdete Coca-Colu či alkoholické nápoje. Namiesto toho si môžete vybrať z pestrej ponuky zdravých ovocných nápojov či kvalitnej horúcej čokolády. Plusom je, že sa vo vnútri nefajčí. Vonku je však malý stolík, ktorý poteší aj fajčiarov. Výhodou je aj pult so širokým výberom rôznych druhov káv zo slovenských i zahraničných pražiarní, čokolád, ale aj rôzne čaje či mlynčeky.

rosetta 3

Štipka starého, štipka nového

rosetta 2Rosettu nájdete oproti internátu pri kostole na spomínanej Farskej 28. Nachádza sa na mieste, kde má dlhoročnú tradíciu výroba medoviny. V súčasných priestoroch kaviarne bola kedysi predajňa medoviny a aj malá kaviareň. „Rozhodla som sa zachovať z pôvodnej histórie tohto miesta aspoň kúsok, a to predajom medoviny a včelích produktov. Tie majú stále v Rosette svoje neodmysliteľné miesto.“

Majiteľka Lucia má však aj rôzne plány do budúcna: „Plánov nie je málo, v najbližšej dobe by som chcela do ponuky zaradiť aj iné alternatívne prípravy kávy okrem aeropressu, kávové alko-nealko nápoje, limonády, jednoduché raňajkové menu pripravované na mieste, sedenie aj vonku… Všetko je v štádiu riešenia a plánovania, ale pevne verím, že sa to podarí rozbehnúť.“

Z obyčajného rozhovoru sa vykľulo príjemné, takmer štvorhodinové posedenie pri káve, koláči i cappuccine. Po dlhom čase mi všetko chutilo, cítila som sa príjemne a spokojne. Od toľkej spokojnosti by som aj zabudla na jednu dôležitú vec, ale napokon som si spomenula. Čo slovo Rosetta vôbec znamená? Lucia s úsmevom odpovedala: „Rosetta označuje spôsob vzorovania na cappuccine. Ale „rozeta“ je aj krásne okno kruhového tvaru umiestnené nad vstupom napríklad do gotického kostola či kometárna sonda „Rosetta“. Inšpirácia prišla z každej strany.“

autor: Lenka Varchoľaková
foto: FB fanpage Rosetta